Da li su vam oči veće od stomaka? Skoro svako se povremeno prejede, usled čega dolazi do loše probave, nadutosti i mučnine. Ali ako bol u želucu osećate kada jedete normalne količine hrane, to već može da bude znak nekog problema.
Većina slučajeva bolova u želucu i lošeg varenja ne spada u ozbiljne i ne zahteva medicinsku pomoć. Blaga uznemirenost želuca obično može da se leči kod kuće lekovima koji se nabavljaju u slobodnoj prodaji.
Ali ako su vaši bolovi umereni ili jaki, trebalo bi da se obratite lekaru. Simptomi koje osećate mogu da budu znak ozbiljnog osnovnog oboljenja.
Postoje brojni uzroci koji dovode do toga da vas nakon jela boli želudac.
U ovom članku ćemo govoriti više o uzrocima za bol u želucu posle jela.
Najčešće se alergije javljaju na:
Brojne su osobe koje su intolerantne na laktozu, što znači da bol u želucu posle jela dobijaju od mleka i mlečnih proizvoda.
Celijakija – Celijakija, ili celijačna bolest, je stanje kod koga se u organizmu javlja imuni odgovor na gluten – protein koga ima u pšenici, ječmu i raži. Kada je organizam stalno izložen glutenu, to može da dovede do oštećenja sluzokože tankog creva. Ovo dalje dovodi do simptoma uznemirenog želuca nakon obroka, a može da bude i uzrok drugih ozbiljnih komplikacija.
GERB – Gastroezofagealna refluksna bolest (GERB) spada u hronična (dugotrajna) oboljenja sistema za varenje, a karakteriše je vraćanje želudačne kiseline u jednjak. Ovaj refluks kiseline iritira sluzokožu jednjaka i može da izazove oštećenja.
Sindrom nervoznog creva – Sindrom nervoznog creva je često hronično oboljenje koje zahvata debelo crevo. Poznato je i kao sindrom iritabilnog kolona, a ponekad i kao „trbušna glavobolja“ ili nervozna creva. Ovaj sindrom može da bude uzrok:

Simptomi
Postoje brojne i različite vrste bola i uznemirenosti želuca. Verovatno ste mnoge već osetili. U neke uobičajene simptome uznemirenosti želuca spadaju:- mučnina
- dijareja
- refluks (vraćanje) kiseline
- nadimanje, ili osećaj zategnutosti stomaka
- gasovi
- stomačni grčevi
- neprijatan osećaj sitosti nakon jela
- osećaj od blagog do jakog bola u gornjem delu trbuha
- osećaj pečenja u donjem delu trbuha
- osećaj pečenja i bola u grudima ili ruci
- povraćanje
- delimična regurgitacija stomačnog sadržaja (regurgitacija je izbacivanje hrane iz jednjaka i želuca bez mučnine ili jakih stomačnih naprezanja)
Uzroci
Postoji nekoliko razloga koji dovode do bola u želucu nakon jela. U njih spadaju: Alergija na hranu – Alergija na hranu se javlja kada organizam, greškom, neke namirnice prepozna kao štetne strane agense, a imuni sistem počne da ispušta antitela kao bi se borio sa njima. Ovaj imunološki odgovor može da dovede do niza simptoma, uključujući i bol u želucu.
- mleko
- soju
- ribu i ljuskare
- kikiriki i orašaste plodove
- jaja
- pšenicu

- bola u trbuhu
- grčeva
- nadimanja
- dijareje
- konstipacije
- gasova
Dijagnostikovanje
Lekar će možda moći da dijagnostikuje uzrok bola u želucu posle jela, samo na osnovu onoga što mu vi budete opisali kao simptome. Ponekad, međutim, to nije dovoljno, pa je moguće da vas uputi na intenzivnija ispitivanja. U takva ispitivanja spadaju:- endoskopija (dijagnostička metoda, kojom se pregleda gornji deo sistema za varenje, tačnije želudac, a za pregled se koristi duga fleksibilna cev sa malom kamerom pričvršćenom na jednom kraju)
- kolonoskopija (endoskopska procedura, kojom se pregleda debelo crevo pomoću fleksibilnog instrumenta debljine prsta)
- pH monitoring (vrsta pH-metrije, odnosno merenja pH vrednosti u jednjaku kod osoba koje imaju respiratorne smetnje, za koje postoji sumnja da su posledica refluksa kiseline, a obavlja se pomoću posebnog katetera sačinjenog od dve fleksibilne cevčice koje se uvode kroz nos pacijenta)
- rendgensko snimanje
- kompjuterizovana tomografija (CT skeniranje)
- magnetna rezonantna tomografija (MRI skeniranje, magnetna rezonanca)
- laboratorijske analize krvi
- laboratorijski pregled uzorka stolice na prisustvo krvi
Lečenje
Ukoliko nakon jela osećate bol u želucu, moguće je da ste već isprobali neke kućne lekove. Ukoliko niste pronašli ništa što deluje, razlog možda leži u tome što niste tačno odredili pravi osnovni uzrok. Na kraju krajeva, lečenje bolova u želucu zavisi od osnovnog uzroka. Ako mislite da imate alergiju na hranu, trebalo bi da se javite alergologu koji će postaviti tačnu dijagnozu. Ako imate intoleranciju na hranu, trebalo bi da izbegavate takve namirnice u najvećoj mogućoj meri. Ishrana bez laktoze može ispočetka da deluje odbojno, ali postoje načini koji će je učiniti delotvornom. Možda ne bi bilo loše da posetite nutricionistu ili kupite kuvar sa receptima za jela bez laktoze. Ukoliko mislite da imate problem sa glutenom, ne bi trebalo da prilagodite ishranu tako da ne sadrži gluten, sve dok vas ne pregleda gastroenterolog i ne isključi celijakiju. Ispitivanje na celijakiju može da se obavlja i kada ishrana sadrži gluten. Brojni neprijatni simptomi bola u želucu nakon jela, mogu da se ublaže lekovima, koji se nalaze u slobodnoj prodaji. Kao i uvek, razgovarajte sa lekarom pre nego što počnete da uzimate neki novi medikament, čak i kada vam za njega nije potreban recept. Evo nekih mogućih terapija, koje možete da pronađete u skoro svakoj apoteci:- simetikon ublažava neprijatno nadimanje
- antacidi neutrališu želudačnu kiselinu i ublažavaju gorušicu i osećaj pečenja
- reduktori kiseline smanjuju lučenje želudačne kiseline i do 12 sati
- antiflatulenti smanjuju stvaranje i nakupljanje gasova
- antidijaroici zaustavljaju dijareju i prateće simptome
- lanzoprazol i omeprazol blokiraju stvaranje kiseline i pomažu kod zaceljenja jednjaka kada se uzimaju svakodnevno
- bizmut subsalicilat stvara oblogu na sluzokoži jednjaka, čime ublažava osećaj pečenja, a istovremeno leči i mučninu i dijareju
- difenhidramin se bori protiv simptoma povezanih sa alergijskim imunim odgovorom organizma i leči mučninu i povraćanje
- laksativi i omekšivači stolice ublažavaju povremenu konstipaciju i prateće nadimanje
- acetaminofen (paracetamol) ublažava bolove i pri tome ne iritira želudac, kao aspirin, ibuprofen i naproksen, na primer
- probiotici su dobri za opšte zdravlje organa za varenje, jer unose u organizam dodatne dobre bakterije
- suplementi vlakana pomažu da se creva redovno prazne i sprečavaju konstipaciju, mada mogu da izazovu gasove i nadimanje
Komplikacije
Moguće komplikacije zavise od toga šta dovodi do bola u želucu posle jela. Alergije na hranu mogu da dovedu do teške alergijske reakcije koja se zove anafilaksija, a koja može da izazove prestanak disanja. Anafilaksija spada u hitne medicinske slučajeve. GERB može za posledicu da ima oštećenje jednjaka, usled čega dolazi do otežanog gutanja. Peptički ulkusi mogu da izazovu unutrašnja krvarenja i ozbiljne infekcije. Hronična konstipacija, između ostalog, može da dovede i do pojave hemoroida i analnih fisura (izduženi ulkus, odnosno čir ili rana u analnom kanalu). Kronova bolest se povezuje sa najozbiljnijim komplikacijama, uključujući opstrukciju creva (ileus, odnosno, vezana creva ili splet creva) i fistule koje zahtevaju hiruršku intervenciju. Pored toga, povećava i rizik od nastanka raka debelog creva.Saveti za prevenciju bolova u želucu posle jela
- vodite računa o veličini porcija
- izbegavajte namirnice koje su vam ranije izazivale probleme
- praktikujte ishranu bogatu voćem i povrćem, sa visokim sadržajem vlakana
- pijte dosta vode, uz obrok i između obroka
- pokušajte da uzimate 5 – 6 manjih obroka dnevno, umesto standardna 3 obroka
- izbegavajte ili smanjite unos kofeina i alkohola
- pokušajte da se hranite promišljeno
- pronađite način da smanjite stepen ukupnog stresa