INFEKTIVNA MONONUKLEOZA POZNATA I KAO BOLEST POLJUPCA se prenosi pljuvačkom.Bolest se ne dobija samo poljupcem, već i deljenjem čaša, pribora za jelo, cigareta...
Glavobolja, bol u grlu, otečeni krajnici, su česti simptomi mononukleoze kod odraslih i dece.Šta je uzrok, koji su prvi simptomi, kako se leči i da li ostavlja neke posledice, saznajte u nastavku...Šta je infektivna mononukleoza (bolest poljupca)?
Infektivna mononukleoza je česta infekcija koju izaziva Epštajn-Barov virus (EBV). Ova infektivna bolest je poznata i kao Fajferova bolest, žlezdana groznica, bolest poljupca ili jednostavno mononukleoza. Najčešći simptomi infektivne mononukleoze su umor, grlobolja, povišena telesna temperatura i uvećani limfni čvorovi. Ne postoji neko posebno lečenje za mononukleozu, ali u mere nege spadaju mirovanje i unos velike količine tečnosti. Bolest može da prođe bez lečenja, ali simptomi mogu da traju nekoliko nedelja ili meseci.Šta je Epštajn-Barov virus?

Šta je uzrok mononukleoze?
Procenjuje se da kod i do 95% odraslih osoba u SAD, starosti od 35 – 45 godina, u krvi postoji prisustvo antitela na Epštajn-Barov virus. Prisustvo antitela u krvi znači da je osoba bila inficirana u prošlosti.Epštajn-Barov virus je najčešći uzročnik infektivne mononukleoze, mada postoje još neke bolesti koje imaju slične simptome.Koji su faktori rizika za pojavu mononukleoze?

Kako se mononukleoza prenosi?
Mononukleoza se lako prenosi slučajnim kontaktom. Među tinejdžerima, ljubljenje je najčešći način prenošenja mononukleoze, jer se virus nalazi u pljuvački. Epštajn-Barov virus se prenosi i vazduhom, pa može da pređe na drugu osobu kapljično, odnosno ako zaražena osoba kija ili kašlje ovo je čest način za prenošenje mononukleoze kod odraslih.Infektivna mononukleoza se prenosi i deljenjem hrane ili pića sa inficiranom osobom.Koji su simptomi mononukleoze?

- uvećani, crveni krajnici
- uvećani limfni čvorovi na vratu
- povišena telesna temperatura, koja može da se kreće u opsegu od 39 – 40 stepeni Celzijusa
Bolest poljupca simptomi (detaljno)



Ubrzan puls – možda niste znali, da kada imate mononukleozu, srce vam kuca brže, kao kada vežbate. Ubrzan puls je odgovor organizma na opterećenje- u slučaju vežbanja, u pitanju je fizičko opterećenje, dok je u slučaju mononukleoze infekcija ta koja opterećuje organizam. Ubrzan rad srca prilikom mirovanja je simptom koji zahteva detaljniji pregled. Kada imate mononukleozu, srce ima 10 otkucaja više po minuti.
Kako se dijagnostikuje mononukleoza?

Krvna slika
Krvna slika se radi kako bi se utvrdilo da li osoba kod koje su se pojavili simptomi ima mononukleozu. Testom se detektuju proteini u krvi koji se zovu heterofili. U pitanju su antitela koje proizvodi imuni sistem kao odgovor na Epsejn Bar virus, koji je najčešći uzrok mononukleoze. Pored testa na heterofilna antitela krvna slika pokazuje i monospot kojim takođe može da se koristi za potvrđivanje dijagnoze mononukleoze. Ovi testovi mere nivo antitela u krvi. Antitela su obično uočljiva nakon 2 – 3 nedelje trajanja bolesti. Još jedan „izdajnički“ znak infektivne mononukleoze jesu i abnormalni rezultati ispitivanja funkcije jetre (panela jetre).Koliko dugo je mononukleoza zarazna?

Mononukleoza kod dece
Mononuleoza kod dece često ne izaziva klasične simptome, ili su simptomi blagi, od njih se može pomisliti da pate od gripa ili prehlade. Još uvek nije jasno kako se deca zaraze virusom mononukleoze. Jedna mogućnost je da roditelji, kao nosioci, prenose virus na decu kada se ponovo aktivira. Količina virusa koja se prenese sa roditelja koji je preležao mononukleozu na dete može biti manja, što znači da će i simptomi biti blaži kod deteta. Ako se kod dece jave bleži simptomi mononukleoze, roditelji mogu pomisliti da je u pitanju prehlada ili grip, pogotovo ako su glavni simptomi temperatura i bol u grlu. Kod starije dece od 14 i više godina su klasični simptomi mononukleoze najizraženiji. Najpre će se pojaviti oni najgori simptomi. Simptomi infektivne mononukleoze kod starije dece traju od dve do četiri nedelje, mada se mogu zadržati i duže od toga. Temperatura, bol u grlu, i drugi česti simptomi mogu trajati nekoliko dana, nakon čega sledi postepeni oporavak. Kod dece osećaj umora može ostati nedeljama ili mesecima nakon prolaska simptoma. Zašto su simptomi toliko rasprostranjeni baš mađu tinejdžerima i mladima, i dalje nije otkriveno. Ukoliko je ljubljenje zaista važan faktor u širenju mononukleoze, moguće je da veća razmena pljuvačke izaziva jače simptome. Druga teorija je da mlađa deca postepeno grade imunitet i otpornost na virus ukoliko su mu izložena od malena, što se često dešava u zemljama u razvoju. U razvijenim zemljama, manje su šanse da će deca i novorođenčad biti izložena Epstejn Bar virusu. Adolescent koji nikada ranije nije bio izložen virusu može biti podložniji ovoj bolesti, pošto imuni sistem neće moći da odbije napad na organizamKakav je uobičajeni tok bolesti i kako se leči mononukleoza?
Mononukleoza, kao i brojna druga virusna oboljenja, jednostavno mora da prođe svoj tok i najčešće prolazi bez lečenja. Kod lečenja mononukleoze antivirusni lekovi nisu delotvorni. Postoje neki dokazi da ovi lekovi produžavaju trajanje infektivne mononukleoze. Lečenje mononukleoze je svedeno na podršku i usredsređeno na ublažavanje simptoma. Bolovi, tištanja, povišena telesna temperatura i glavobolja, mogu da se leče acetominofenom (paracetamolom). Dosta mirovanja, spavanja i tečnosti mogu da ublaže simptome. Grlobolja – jedan od najneprijatnijih simptoma mononukleoze - obično se pojačava tokom prvih 5 – 7 dana infekcije. U narednih 7 – 10 dana grlobolja prolazi i nastupa olakšanje.Da li mononukleoza ostavlja dugotrajne ili trajne posledice?

- Bol u gornjem levom delu stomaka
- Bol u levom ramenu, koji se pogoršava kada udišete vazduh
- Bol u levoj strani grudnog koša
- Iznenadni pad krvnog pritiska, što može izazvati nesvesticu, zbunjenost, vrtoglavicu i bledilo lica
Koje su komplikacije mononukleoze?
Česta komplikacija mononukleoze je blaga upala jetre (hepatitis). Hepatitis povezan sa mononukleozom obično nije ozbiljan i ne zahteva lečenje. Teške komplikacije mononukleozom su retke i gotovo nikada nisu uzrok smrti kod zdravih osoba. U retke i teške moguća komplikacije mononukleoze spadaju:- upala srčanog mišića (miokarditis)
- upala srčane maramice (perikarditis)
- upala mozga (encefalitis)
- propadanje crvenih krvnih zrnaca, odnosno eritrocita (hemolitička anemija)
Mononukleoza i ishrana – namirnice koje doprinose oporavku

- Da biste poboljšali ishranu i doprineli bržem oporavku od mononukleoze, neke namirnice bi trebalo da izbegavate, jer imaju moguća neželjena dejstva na organizam.
- Premda se zdrava ishrana preporučuje tokom čitavog života, to je naročito važno kada dobijete oboljenje koje utiče na normalno funkcionisanje organizma.
- Jedite namirnice koje sadrže zdrave masti – Namirnice koje sadrže omega 3 masne kiseline trebalo bi da budu sastavni deo vaše ishrane, jer doprinose ublažavanju upale. Namirnice bogate omega 3 masnim kiselinama jačaju imuni sistem, čime može da se ubrza oporavak. U neke primere namirnica koje imaju visok sadržaj ovih zdravih masti spadaju avokado, orašasti plodovi, semenke i riba, na primer, divlji losos.
- Pijte dosta tečnosti – Povišena telesna temperatura je jedan od prvih uočljivih simptoma mononukleoze. Međutim, povišena telesna temperatura može da dovede do dehidracije, usled čega i drugi simptomi mogu da se pojačaju. Vodite računa da pijete dovoljno vode da biste sprečili gubitak tečnosti iz organizma. Voda sa limunom može da ublaži upalu grla, koja često prati mononukleozu.
- Jedite voće i povrće – Ishrana treba da sadrži što više voća i povrća.Voće i povrće imaju visok sadržaj antioksidanata, koji imunom sistemu pomažu u borbi protiv virusa i infekcija. Oni takođe pospešuju izbacivanje toksina iz organizma.
- Ishrana treba da bude bogatija proteinima – Hrana bogata proteinima održava zdravlje ćelija i pospešuje oporavak organizma. Proteini, osim toga, jačaju i imuni sistem. U namirnice bogate proteinima spadaju organska piletina, riba, jaja, tempeh i tofu.
- Prevelike količina šećera i ugljenih hidrata – Upala u organizmu se u osnovi „hrani“ obiljem šećera u ishrani. Izbacivanjem ili smanjenjem količine glukoze koju konzumirate, možete da obuzdate upalu. Rafinisane namirnice, kao što je beli hleb, trebalo bi da izbegavate, pošto se one u crevima takođe razlažu u šećer.
- Kofein – Napici koji sadrže kofein mogu da pojačaju osećaj malaksalosti koji imate. Stimulansi, poput kofeina, mogu da poremete san i spreče organizam da se oporavi.
- Alkohol – Epštajn-Barov virus direktno utiče na jetru. Imajte na umu da unos alkohola tokom infektivne mononukleoze može da dovede do oštećenja jetre, jer njegovo negativno dejstvo ometa najbitnije procese koji se odvijaju u jetri.
Brzi pogled na infektivnu mononukleozu Ovo su najvažniji podaci o infektivnoj mononukleozi:
- Infekcija Epštajn-Barovim virusom (EBV) je najčešći uzročnik infektivne mononukleoze.
- Bolest se širi slučajnim kontaktom, najčešće preko pljuvačke. Period inkubacije kod mononukleoze traje od 4 – 6 nedelja.
- Velika većina odraslih osoba ima antitela na EBV, što znači da su bili zaraženi ovim virusom i da su imuni na mononukleozu.
- Malaksalost, jaka grlobolja, uvećani limfni čvorovi i povišena telesna temperatura su najčešći simptomi mononukleoze.
- Posebne analize krvi se koriste za potvrđivanje dijagnoze mononukleoze.
- Mononukleoza može da bude povezana sa uvećanjem slezine i upalom jetre (hepatitis).
- Osoba sa aktivnom infektivnom mononukleozom trebalo bi da izbegava kontaktne sportove tokom bolesti, a isto tako i u periodu oporavka, jer postoji mogućnost da dođe do rupture uvećane slezine.