Kada se nađe bakterija u krvi, neki to mogu nazvati trovanje krvi, a neki septikemija ili sepsa. Sepsa je potencijalno životno opasno zdravstveno stanje koje je povezano sa infekcijom krvi.
Trovanje krvi je ne-medicinski izraz koji se obično odnosi na zdravstveno stanje poznato kao sepsa. Međutim, izraz "trovanje krvi" je pogrešan, jer je prisustvo bakterija u krvi problem, a ne otrov. Stoga, bakteremija ili infekcija krvi je stanje u kojem su bakterije napale krvotok.
Takođe, kada se osvrnemo na ovu osetljivu terminologiju, smatra se da su bakterije u krvi ili bakterijemija jedno, a sepsa drugo - tj. da je sepsa zapravo odgovor tela na prisustvo bakterija u krvi.
Za pacijente koji imaju: promenjen mentalni status, brzu stopu respiracije (> 22 udaha/minuti)
i nizak krvni pritisak (≤ 100 mm Hg sistolni) se smatra da imaju sepsu ili infekciju krvi.
Bakterija u krvi simptomi Kada je u pitanju bakterija u krvi kod odraslih - pacijent treba da ima dokazan ili sumnjiv izvor infekcije (najčešće bakterijske) i da ima najmanje dva od sledećih problema da se postavi dijagnoza sepse: - Promenjeni mentalni status (na primer: izmenjena svesnost, mentalna konfuzija ili delirijum) - Brza stopa respiracije (> 22 udaha/minuti) - Nizak krvni pritisak (≤ 100 mm Hg sistolni). Međutim, pacijenti mogu imati mnogo drugih znakova i simptoma koji se mogu javiti kod sepse, kao što su:

Uzroci
Bakterije u krvi mogu biti izazvane komplikacijama iz drugog stanja ili mogu biti simptom drugog osnovnog problema. Bakterija ulazi u krv kroz ranu ili infekciju. Često se to dešava tokom medicinske ili stomatološke procedure. Većina slučajeva sepse su posledica bakterijskih infekcija, neke su posledica gljivičnih infekcija, a vrlo mali broj njih dolazi zbog drugih uzroka infekcije ili agenata koji mogu uzrokovati sindrom sistemskog inflamatornog odgovora. Infektivni agensi, najčešće bakterije, počinju da inficiraju gotovo bilo koji organ sa bilo koje lokacije (stečene u zajednici ili stečene u bolnici) ili implantiranog uređaja (na primer, koža, pluća, gastrointestinalni trakt, hirurško mesto, intravenski kateter itd.). Infektivni agensi ili njihovi toksini (ili oba) zatim se direktno ili indirektno šire u krvotok. To im omogućava da se šire na gotovo bilo koji drugi sistem organa. Uobičajeni bakterijski uzroci sepse su gram-negativni bacili (npr. E. coli , P. aeruginosa, E. corrodens i Haemophilus influenzae kod novorođenčadi). Druge bakterije koje uzrokuju sepsu su S. aureus , Streptococcus species, Enterococcus species i Neisseria. Međutim, postoji veliki broj bakterijskih vrsta za koje je poznato da uzrokuju sepsu. Candida vrste su neke od najčešćih gljiva koje uzrokuju sepsu.Bakterija u krvi simptomi Kada je u pitanju bakterija u krvi kod odraslih - pacijent treba da ima dokazan ili sumnjiv izvor infekcije (najčešće bakterijske) i da ima najmanje dva od sledećih problema da se postavi dijagnoza sepse: - Promenjeni mentalni status (na primer: izmenjena svesnost, mentalna konfuzija ili delirijum) - Brza stopa respiracije (> 22 udaha/minuti) - Nizak krvni pritisak (≤ 100 mm Hg sistolni). Međutim, pacijenti mogu imati mnogo drugih znakova i simptoma koji se mogu javiti kod sepse, kao što su:
- ubrzan rad srca (tahikardija),
- groznica ,
- niska telesna temperatura (hipotermija),
- smanjen nivo ugljen-dioksida u krvi,
- drhtavica,
- vrtoglavica,
- umor,
- jeza,
- crvenilo lica,
- kratak dah,
- niska proizvodnja urina,
- promena boje kože,
- disfunkciju jednog ili više organa,
- šok i pospanost.