Kandida– uzroci, simptomi, i lekovi za lečenje
Šta je kandidijaza?
Kandidijaza je infekcija koju izazivaju gljivice iz roda kandida (Candida), a naročito kandida albikans (Candida albicans). Ova gljivica se nalazi skoro svuda u životnoj sredini. Neke od njih, ne izazivajući štetu, mogu da žive uz brojne prirođene vrste bakterija koje normalno kolonizuju usta, gastrointestinalni trakt i vaginu.
Kandidu obično drže pod kontrolom dobre bakterije i imunološka odbrana organizma. Ako usled upotrebe antibiotika dođe do promene mešavine dobrih bakterija, može da dođe i do suptilne promene vlažnosti organizma koja okružuje dobre bakterije, u smislu njene kiselosti ili hemijskog sastava.
Infekcija kandidom može kod zdravih osoba da izazove povremene simptome. Ako je nečiji imuni sistem oslabljen bolešću (posebno AIDS-om ili dijabetesom), neuhranjenošću ili nekim lekovima (kortikosteroidi ili antikancerogeni lekovi), gljivica kandida može da izaziva češće simptome. Kandidijaza zahvata brojne delove organizma, izazivajući lokalizovane infekcije ili šire rasprostranjenu bolest, u zavisnosti od osobe i njenog opšteg zdravstvenog stanja.
Lečenje kandidijaze
Lečenje kandidijaze zavisi od mesta pojave infekcije.- Oralni drozd – Lekovi za kandidu u ustima su obično topičn, antifungalni medikamentima, kao što su nistatin i klotrimazol. U blagim slučajevima, lek za gljivice nistatin u tečnom obliku može da se mućka po ustima i proguta, a pastile klotrimazola mogu da se otapaju u ustima. U mnogo težim slučajevima, lek za kandidu oralni flukonazol može da se uzima jednom dnevno.
- Ezofagitis – Upala sluzokože jednjaka (ezofagitis) usled kandide, može delotvorno da se leči oralnim antifungalnim medikamentima poput flukonazola.
- Kandida na koži – Ova kožna infekcija se delotvorno leči brojnim antifungalnim prahovima i kremama. Najčešći lekovi za kandidu na koži su Canesten i Exoderil.Zaražene površine moraju da budu čiste, suve i zaštićene od trenja.
- Vaginalna kandida – Vaginalna kandida infekcija može da se leči antifungalnim medikamentima za direktnu vaginalnu primenu, kao što su vaginalete (vaginalne tablete), kreme, masti ili supozitorije (čepići). U takve lekove spadaju butokonazol, klotrimazol, mikonazol, nistatin i tiokanazol. Može da bude dovoljna i jedna doza oralnog flukonazola. Seksualni partneri obično ne moraju da se leče.
- Duboka kandidijaza u crevima – Lečenje ove infekcije obično počinje primenom intravenoznog antifungalnog leka poput vorikonazola ili flukonazola. Osobe sa veoma malim brojem belih krvnih zrnaca će možda morati da dobijaju zamenu za ove lekove, takođe u obliku intravenoznih injekcija, poput kaspofungina ili mikafungina.
- Oralni drozd – Oralni drozd je uobičajeno ime za infekciju usta koju izaziva gljivica kandida albikans. Uglavnom zahvata vlažne površine usana, unutrašnje strane obraza, jezika i nepca. Oralni drozd je čest kod osoba koje boluju od kancera i AIDS-a jer obe bolesti slabe imuni sistem. Oralni drozd može da se javi i kod osoba sa normalnim imunim sistemom, posebno kod onih koji boluju od dijabetesa ili imaju dugotrajnu iritaciju usled zubnih proteza.
- Ezofagitis – Infekcija usta kandidom može da se proširi do jednjaka izazivajući ezofagitis (zapaljenje sluzokože jednjaka). Ova infekcija se najčešće javlja kod osoba koje boluju od AIDS-a, kao i kod onih koji dobijaju hemoterapiju zbog kancera.
- Kutana (kožna) kandidijaza – Kandida može da izazove i infekciju kože, uključujući i osip od pelena, na površinama kože koje nisu dovoljno izložene strujanju vazduha i koje su neobično vlažne. U najčešća mesta pojave infekcije spadaju površine kože pokrivene pelenama, šake osoba koje redovno nose gumene rukavice, ivice kože u osnovi nokta, naročito kada su šake izložene vlazi, površine oko prepona i u brazdi zadnjice (interglutealna brazda) i u naborima kože ispod velikih dojki.
- Vaginalna kvasac infekcija – Vaginalna kvasac infekcija se obično ne prenosi polnim putem. Tokom života 75% svih žena će verovatno bar jednom imati vaginalnu infekciju kandidom, a oko 45% dve ili više. Žene su podložnije vaginalnoj kvasac infekciji tokom trudnoće ili ako boluju od dijabetesa. Korišćenje antibiotika ili kontraceptivnih pilula može da pospeši pojavu kvasac infekcije. Isto važi i za često tuširanje.
- Duboka kandidijaza (na primer, sepsa usled kandidijaze) – Kod dubokih kandidijaza, gljivica kandida kontaminira krvotok i širi se kroz organizam, izazivajući tešku infekciju. Ovo je naročito često kod novorođenčadi sa malom telesnom težinom na rođenju i kod osoba sa ozbiljno oslabljenim imunim sistemom ili teškim zdravstvenim problemima. Kod ovih osoba gljivica kandida može da dospe u krvotok kroz kožne katetere, mesto traheotomije (otvaranje dušnika radi disanja) i endotrahealne intubacije (uvođenje tubusa direktno u dušnik) ili kroz rane od operacije. Duboka kandidijaza može da se javi i kod zdravih osoba kada kandida dospe u krvotok usled intravenoznog ubrizgavanja narkotika, teških opekotina ili rana usled traume.
- Oralni drozd – Oralni drozd izaziva siraste bele lezije u ustima, naročito na jeziku i nepcu, kao i oko usana. Ako pokušate da ostružete ove bele prevlake, obično ćete ispod njih videti crvene, upaljene površine koje mogu pomalo da krvare. Mogu da se jave i ispucale, crvene, vlažne površine na koži u uglovima usta. Ponekad su lezije usled oralnog drozda bolne, mada najčešće nisu.
- Ezofagitis – Upala sluzokože jednjaka (ezofagitis) usled kandide može da izazove otežano ili bolno gutanje, a isto tako i bol u grudima iza grudne kosti (sternuma).
- Kutana kandidijaza – Kutana (kožna) kandidijaza izaziva pojavu površina crvene, vlažne, naježene kože, ponekad i sa malim pustulama (gnojnicama).
- Vaginalna kvasac infekcija – Vaginalna kvasac infekcija može da izazove ove simptome:
- vaginalni svrab i/ili peckanje
- gust vaginalni sekret, teksture nalik mekom ili švapskom siru
- nelagodno pečenje oko vaginalnog otvora, posebno kada površina dođe u dodir sa mokraćom
- bol i nelagodu tokom seksualnog odnosa
- Duboka kandidijaza – Kada kandida uđe u krvotok, ona može da izazove veoma različite simptome – od neobjašnjive groznice do šoka i višestrukog otkazivanja rada organa.