Intolerancija na laktozu je čest poremećaj, i smatra se da se javlja kod 75% ljudi širom sveta. Laktoza je šećer koji se nalazi u mlečnim proizvodima i mleku. Da bi se ovaj šećer pravilno svario, u tankom crevu se luči enzim po imenu laktaza.
Laktaza razlaže laktozu na glukozu i galaktozu, kako bi organizam mogao da je apsorbuje. Kada ljudski organizam ne može da izluči dovoljno laktaze, kao rezultat se javlja intolerancija na laktozu a ponekad i alergija. Simptomi intolerancije na laktozu se javljaju kada organizam ne može da svari laktozu i kada se ona ne apsorbuje kako treba.
Uz pomoć odgovarajuće ishrane, mogu se smanjiti, a u nekim slučajevima i potpuno eliminisati simptomi intolerancije na laktozu.
Netolerancija na laktozu simptomi
7najčešćih simptoma intolerancije na laktozu Najčešći simptomi intolerancije na laktozu su:- dijareja
- gasovi
- nadimanje i nadutost u stomaku
- bolovi i grčevi u stomaku
- mučnina i povraćanje
- glabovolje i migrene
- akne

Šta izaziva netoleranciju na laktozu ?
Netolerancija na laktozu se javlja zato što organizam ne može pravilno da svari laktozu, bilo zbog lošeg varenja ili nedovoljno laktaze u probavnom traktu. Smatra se da se ovo dešava iz dva razloga: 1.Genetika: iako ovo nije čest slučaj, nemogućnost lučenja laktoze može biti i nasledna. Smatra se da postoje genetski faktori koji izazivaju simptome intolerancije na laktozu, i obično se aktiviraju u tinejdžerskim godinama. Čak i ako u tinejdžerskim godinama niste imali problem sa laktozom, to ne znači da ga nikada nećete imati. 2.Starenje, ishrana i stres: kako starimo, lučenje laktaze se smanjuje i pojavljuje se intolerancija kod osoba koje inače nisu imale nikakvih problema sa varenjem laktoze. Intolerancija i alergija na laktozu se može javiti i nakon operacije, povrede, neke bolesti ili kao reakcija na određene metode lečenja karcinoma.Netoleranciju na laktozu najčešće izazivaju gastritis, sindrom iritabilnih creva, celijakija i ostala oboljenja digestivnog trakta, posebno kandidijaza. Čak i neki slučajevi gripa mogu dovesti do toga da se pojavi intolerancija na laktozu, mada ona brzo prolazi.Ishrana za lečenje intolerancije na laktozu
- Koristite organske, fermentisane mlečne proizvode
- Probajte kozije mleko!
- Koristite probavne enzime koji sadrže laktazu
- Uzimajte probiotike
- Ubacite u ishranu namirnice bogate kalcijumom
- Ubacite više hrane bogate vitaminom K
- Ubacite čorbe od kostiju u svoju ishranu
- Poboljšajte zdravlje svog probavnog trakta uz GAPS dijetu
- Probiotici bez mleka
- Koristite kokosovo ulje za kuvanje
- Zamenite puter gheejem