Mali mozak – funkcije
Premda je mozak složen organ koji ima milijarde nervnih ćelija (neurona), njegova osnovna anatomska građa je lako razumljiva. Jedan deo mozga, mali mozak (cerebellum), učestvuje u doslovno svakom pokretu. Taj deo mozga nam pomaže da vozimo, bacamo loptu ili prelazimo sa jednog na drugi kraj sobe.
Bolesti i problemi sa malim mozgom nisu uobičajeni, a kada do njih dođe, odražavaju se na kretanje i koordinaciju. U ovom članku ćemo dati kratak pregled anatomske građe, svrhe i funkcija malog mozga. Moći ćete da nađete i savete kako da očuvate zdravlja mozga.
Četiri moždana režnja
Čeoni, odnosno frontalni režanj, je dobio ime po svom mestu u prednjem delu, iznad čela. Prednji režanj je povezan sa najvišim nivoima ljudskog mišljenja i ponašanja, kao što su planiranje, rasuđivanje, donošenje odluka, kontrola impulsa i pažnja.
Temeni režanj se nalazi u gornjem delu mozga i iza čeonog režnja. Ovaj režanj je odgovoran za prijem senzornih informacija. Temeni režanj je zadužen za osećaj položaja u prostoru.
Slepoočni režanj se nalazi u donjem, prednjem delu mozga. Ovaj režanj je povezan sa vizuelnim pamćenjem, jezikom i emocijama.
Konačno, potiljačni režanj je smešten u zadnjem delu mozga. Potiljačni režanj obrađuje i tumači sve što vidimo.
Pored prednjeg mozga, delovi mozga su i moždano stablo i mali mozak.
Moždano stablo upravlja vitalnim funkcijama, kao što su disanje, cirkulacija krvi, san, varenje i gutanje. Ove nevoljne radnje kontroliše autonomni nervni sistem. Moždano stablo kontroliše i reflekse.

Anatomska građa mozga
Anatomija malog mozga Ukratko, mozak je podeljen na prednji mozak (koji se sastoji od međumozga i velikog mozga), moždano stablo (koje sačinjavaju produžena moždina, Varolijev most i srednji mozak) i mali mozak (koji se sastoji od vermisa i dve cerebralne hemisfere). Prednji mozak je deo mozga koji je zadužen za više nivoe razmišljanja i delanja. Sačinjavaju ga četiri režnja. Svaki režanj je zadužen za drugu funkciju.
Moždano stablo i mali mozak
Pored prednjeg mozga, delovi mozga su i moždano stablo i mali mozak.
Moždano stablo upravlja vitalnim funkcijama, kao što su disanje, cirkulacija krvi, san, varenje i gutanje. Ove nevoljne radnje kontroliše autonomni nervni sistem. Moždano stablo kontroliše i reflekse.
Funkcije i uloga malog mozga
Mali mozak je smešten na dnu zadnje strane mozga i iza moždanog stabla. Mali mozak ima više uloga povezanih sa kretanjem i koordinacijom, u koje spadaju:- Koordinacija pokreta – Većina pokreta tela zahteva koordinaciju, odnosno usaglašenost, više grupa mišića. Mali mozak vremenski usaglašava akcije da bi kretanje tela bilo harmonično.
- Održavanje ravnoteže – Mali mozak ima posebne senzore koji detektuju promene u ravnoteži i kretanju. On telu šalje signale da se prilagodi i kreće.
- Vid – Mali mozak je zadužen za koordinaciju kretanja očiju.
- Učenje pokreta – Mali mozak pomaže telu da nauči pokrete koji zahtevaju vežbu i fino podešavanje. Na primer, mali mozak ima ulogu u učenju pokreta koji su potrebni za vožnju bicikla.
- Druge funkcije – Istraživači veruju da mali mozak ima izvesnu ulogu u procesu mišljenja, uključujući i misli koje su povezane sa jezikom i raspoloženjem. Ove funkcije nisu u potpunosti poznate.
Bolesti i poremećaji malog mozga
U najčešće znakove poremećaja malog mozga spadaju smetnje u kontroli mišića. Razlog tome je činjenica da mali mozak kontroliše ravnotežu i voljne kretnje. U simptome i znakove spadaju:- nedostatak kontrole mišića i koordinacije
- otežan hod
- nerazgovetan ili otežan govor
- abnormalne kretnje očiju
- glavobolja
- genetski poremećaji
- oštećenje mozga usled izlaganja otrovima
- moždani udar
- tumori
- povrede glave
- multipla skleroza
- cerebralna paraliza
- ovčje boginje i druge virusne infekcije
- alkohol
- lekovi, posebno barbiturati i benzodiazepini
- teški metali poput žive i olova
- rastvori, kao što su razređivači za boje
- glavobolja
- povraćanje bez mučnine
- otežani hod (ataksija)
- gubitak koordinacije
Čuvajte zdravlje malog mozga
Da biste izbegli oštećenja malog mozga, najbolje je da pazite na opšte zdravlje čitavog mozga. Smanjenjem rizika za nastanak moždanog udara, povreda mozga i izlaganja otrovima, mogu da se izbegnu neki oblici ataksije.- Prestanak pušenja – Pušenje povećava rizik od moždanog udara jer dovodi do zgušnjavanja krvi i povećanja krvnog pritiska.
- Ograničeno konzumiranje alkohola – Velike količine alkohola mogu da oštete mali mozak. Pored toga, alkohol podiže krvni pritisak, čime se povećava rizik od moždanog udara.
- Bavljenje fizičkim aktivnostima – Redovne fizičke aktivnosti koriste srcu i krvnim sudovima i smanjuju rizik od nastanka moždanog udara. Centar za kontrolu i prevenciju bolesti preporučuje 2,5 sata vežbanja nedeljno.
- Zaštita glave – Nošenje sigurnosnih pojaseva, kaciga i uklanjanje bezbednosnih rizika kod kuće, smanjuju rizik od mogućih povreda mozga. Trebalo bi da preduzmete mere kojima ćete sprečiti padove. Roditelji bi trebalo da obezbede terase i požarna stepeništa, tako da deca nemaju pristup.
- Izbegavanje rukovanja olovom – Olovo se više ne koristi u građevinarstvu, međutim, u starijim kućama i zgradama još ima olovnih cevi i boja. Trebalo bi da vodite računa da vam mesto stanovanja bude čisto i da nema prašine od olova, a deci ne bi trebalo da dozvoljavate da se igraju na zemlji.