Ako Vam uporan suvi kašalj ne da mira na pravom ste mestu!
Pre nego što objasnimo koji su najbolji prirodni lekovi koji mogu zaustaviti suvi kašalj, hajde da vidimo šta ga izaziva i šta nam naše telo na ovaj način kaže…
Kašalj se može generalno podeliti na dve vrste: suvi ili nadražajni i “vlažan” ili produktivan.
Kada pričamo o suvom kašlju, mislimo na kašalj gde nema iskašljavanja šlajma. Kod “vlažnog” kašlja, osoba iskašljava šlajm.
Ovaj problem se najčešće javlja kao simptom neke bolesti pluća: bronhitisa, pneumonije, astme ili nekog ređeg oboljenja poput raka pluća, ali se može javiti i zbog gastroezofagealne refluksne bolesti (GERB-a).
Ponekad se uz suvi kašalj javlja osećaj da je nešto zaglavljeno u grlu, a nekad se u grlu oseća samo golicanje i osoba pokušava da kašljem to “izbije” odatle, ali nema olakšanja.
Suvi kašalj se najčešće javlja zbog alergija, izlaganja duvanskom dimu ili drugim iritansima, kao i zbog blažeg sinusitisa i virusnih infekcija gornjih respiratornih organa.
Pre nego što detaljno objasnimo zašto se javlja suvi kašalj kod dece i odraslih sledi jedan izuzetan prirodni lek:
Ispirajte grlo slanim rastvorima
Zašto pomaže? Slana voda ublažava suvoću grla i umiruje iritirano grlo, tako da je odlična za lečenje suvog kašlja. Kada slana voda direktno dopre u ćelije u mukoznim membranama, izjednačuje se količina soli u ćelijama i van njih i tako spada otok.
Kako koristiti slani rastvor? Da bi zaustavili kašalj izmešajte jednu kafenu kašičicu soli u četvrt litre tople vode. Uzmite gutljaj, zadržite ga u grlu oko 15 sekundi, a zatim ispljunite. Uzmite još jedan gutljaj vode i ponovite postupak. Kada završite, isperite usta čistom vodom.Ovaj prirodni lek je bolje koristiti za kašalj kod odraslih.
Za suvi kašalj kod dece beli slez je neprevaziđen a kako se koristi saznajte u nastavku
Povezano>>> 2 najbolja domaća sirupa za suvi kašalj
Uzroci suvog kašlja
Suvi kašalj se može javiti iz mnogo razloga, a najčešći su:
- suvo grlo
- udisanje nekog iritansa, poput prašine ili dima
- astma
- alergijske reakcije
I neka ozbiljnija oboljenja imaju za simptom suvi kašalj, ali su ona znatno ređa:
- hronična opstruktivna bolest pluća
- GERB (gastroezofagealna refluksna bolest)
- srčana oboljenja (u vrlo retkim slučajevima)
Vrste suvog kašlja
Sam suvi kašalj se može podeliti u nekoliko vrsta.
Suvi nadražajni kašalj se obično javlja kod virusnih infekcija nosa i grla. U ovom slučaju, osoba ima osećaj da joj se nešto zaglavilo u grlu. U zavisnosti od toga kakav kašalj imate, pitajte farmaceuta da vam preporuči neki sirup.
Zreo kašalj. Ova vrsta kašlja se često javlja kod laringitisa (upale ili infekcije grkljana). Kod ovakve vrste kašlja javljaju se i jak bol u grlu i problemi sa disanjem.
Veliki kašalj. Ova vrsta kašlja se javlja kod dece zbog bakterijske infekcije. Danas je pojava velikog kašlja prilično retka jer se deci daju vakcine. Najčešće se javlja kod dece i to kod one koja nisu primila vakcinu. Ovaj kašalj je zarazan i za njega je karakterističan neobičan zvuk i jako udisanje vazduha nakon iskašljavanja.
Suvi kašalj je vrsta kašlja kod kog nema iskašljavanja šlajma. Ovakav kašalj se najčešće javlja zbog virusne infekcije nosa ili grla.
Beli slez prirodni lek za suvi kašalj kod dece
Zašto pomaže? Zahvaljujući njegovoj sposobnosti da ublaži bolove i upalu, beli slez je nadaleko poznat lek protiv kašlja. Beli slez štiti tkiva u mukoznim membranama i sprečava njihovo dalje oštećenje.
Kako ga koristiti? Prokuvajte nekoliko grama sušenog belog sleza u šolji tople vode. Procedite čaj nakon 10 minuta i popijte ga. Poželjno je da pijete po tri šolje ovog čaja na dan i kašalj će uskoro potpuno prestati.
A ako bi otišli kod lekara…
Kada posetite lekara, on će vas pitati da mu izložite svoje simptome i poslušati kako kašalj zvuči. Zatim će vam poslušati i pluća kako bi utvrdio da li u grudima i/ili grlu ima upale ili infekcije.
U nekim slučajevima, pacijent mora da uradi rendgenski snima kako bi se potvrdilo da nema drugog uzroka kašlja.
Kad se javi suvi kašalj noću obično je prisutan osećaj da se nešto zaglavilo u grlu i da ne može da se iskašlje uprkos neprestanom kašljanju. Suv kašalj se često javlja i kao posledica izlaganja alergenima i prašini. I bezazlen osećaj grebuckanja u grlu izaziva suvi kašalj.
Prirodni lekovi za suvi kašalj
Postoji dosta metoda za lečenje suvog kašlja prirodnim putem, kao i prevencije gripa i prehlade.
- Ispirajte grlo slanim rastvorima.
- Pijte što više toplih tečnosti (čajeva, supe).
- Koristite septolete za grlo.
- Koristite kreme sa mentom za spoljnu upotrebu i njima mažite grudi.
- Spavajte sa blago podignutom glavom.
- Koristite čaj od kurkume i mleka.
- Jedite med.
- Pijte čaj od đumbira.
- Jedite beli luk.
Osim navedenog, za lečenje kašlja su dobri i sledeći prirodni lekovi: kumin, čaj od nane, čaj od lišća bosiljka i aloja.
Najbolji prirodni lekovi za suvi kašalj
Ako tražite prirodni lek za suvi kašalj evo šta će vam još pomoći
Med
Zašto pomaže? Med je jedan od najstarijih lekova za suvi kašalj, a čest je sastojak sirupa protiv kašlja. On deluje zato što ima analgetska svojstva i umiruje grlo. Med je odličan antioksidans i ima jaka antimikrobna svojstva, pa je zato efikasan za umirivanje iritiranog grla.
Kako ga koristiti protiv suvog kašlja? Najbolje je da razmutie kašičicu meda i šolji toplog mleka. Ovaj prirodni lek će vam ublažiti i bolove u grudima koji su čest pratilac hroničnog suvog kašlja.
Kurkuma
Zašto pomaže? Kurkuma sadrži kurkumin, aktivni sastojak koji ima antivirusna, antibakterijska i antiinflamatorna svojstva. Zato je veoma efikasan prirodni lek za lečenje virusnih infekcija koje izazivaju suvi kašalj.
Kako je koristiti protiv kašlja? Ubacite kafenu kašičicu finog praha kurkume u šolju vode (ako možete da nađete seme ajovana, uzmite jednu kafenu kašičicu i takođe ubacite u ovu mešavinu). Stavite vodu da proključa i ostavite da ključa dok polovina vode ne ispari. Ubacite malo meda u ovu mešavinu i pijte tri puta dnevno. Ako više volite mleko, možete prokuvati šolju mleka sa kašičicom kurkume.
Đumbir
Zašto pomaže? Đumbir deluje kao prirodni analgetik, i zato je čest sastojak sirupa protiv kašlja i septoleta. Đumbir uspešno ublažava iritaciju i svrab u grlu. Pošto ima i antiinflamatorna svojstva, pročišćava čitav respiratorni sistem.
Kako ga koristiti? Iseckajte koren đumbira na male kockice i sitno ga izgnječite. Ubacite ga u šolju ili dve vode i stavite da proključa. Kada proključa i kada se ohladi, procedite ga i pijte ovaj čaj najmanje tri puta dnevno kako biste brzo umirili kašalj.
Možete mazati ulje đumbira na grudi kako biste ublažili bolove u grudima.
Beli luk
Zašto pomaže? Zahvaljujući aktivnom sastojku alicinu, beli luk ima antibakterijska i antivirusna svojstva i smatra se jednim od najboljih prirodnih metoda lečenja suvog kašlja. Beli luk jača imuni sistem i pomaže vam da se lakše izborite sa infekcijama koje izazivaju kašalj.
Kako ga koristiti? Kada želite zaustaviti kašalj prokuvajte oko četvrt litra vode i ubacite nekoliko isečenih čenova suvog luka u vodu dok se kuva. Kada proključa, ubacite i jednu kafenu kašičicu origana u mešavinu. Kada se ohladi, ubacite malo meda i pijte ovu mešavinu dva puta dnevno. Mešanjem belog luka sa uljem karanfilića i malo meda ćete ublažiti suvoću grla i zaustaviti suvi kašalj.
Vodena para
Zašto pomaže? Para omekšava šlajm i poboljšava stanje kod prehlade. Da biste poboljšali efekat, ubacite u ključalu vodu neko esencijalno ulje po želji, jer ova ulja imaju odlična antiinflamatorna, antibakterijska i antivirusna svojstva.
Kako je koristiti? Potrebna vam je veća činija vode, čist peškir, nekoliko kapi esencijalnog ulja eukaliptusa i tri kapi esencijalnog ulja čajevca. Prokuvajte vodu i ubacite ulja u nju. Nagnite se nad posudu sa ključalom vodom i udišite paru 5-10 minuta. Ponavljajte postupak tri pota dnevno. Da bi ceo postupak bio još efikasniji, pokrijte glavu peškirom.
Toplo mleko i med
Već smo pomenuli med kao prirodni lek za suvi kašalj a u kombinaciji sa mlekom još bolje će vas smiriti.
Zašto pomaže? Već je rečeno da med ima dobra antiinflamatorna svojstva, a toplo mleko “izvlači” sluz iz pluća. Kombinacija ova dva sastojka je jedan od najboljih mogućih lekova za kašalj.
Kako ih koristiti? Razmutite kafenu kašičicu meda u šolji vrućeg mleka i popijte to pre odlaska na spavanje. To će vam pomoći da spavate bolje i manje ćete kašljati. Redovna konzumacija ove mešavine će vam brzo ukloniti sve infekcije iz grla.
Čaj od origana
Ovo je manje poznat ali dobar lek za suvi kašalj!
Zašto pomaže? Origano odlično razbija šlajm i podstiče njegovo izbacivanje. Ipak, terapeutska svojstva ima samo jedna vrsta origana, po imenu majoran.
Kako ga koristiti? Prokuvajte malo origana u šolji vode. Procedite ga i pijte ovaj čaj po nekoliko puta na dan dok ne osetite da se simptomi povlače.
Koristite septolete za grlo
Septolete su sjajan način da umirite upaljeno i bolno grlo. Tako ćete uspešno sprečiti suvi kašalj. Možete kupiti različite vrste septoleta, a najefikasnije su one sa mentom, medom, uljem eukaliptusa i mente.
Suvi kašlj nije tako bezazlen kao što verovatno mislite, može da izazove ozbiljne komplikacije a evo i koje:
Komplikacije suvog kašlja
Ako se suvi kašalj ne leči na vreme, može izazvati dosta komplikacija. Zato je veoma važno da posetite lekara ako vas suvi kašalj muči duže od nekoliko dana. U najvećem broju slučajeva, kada duže od nedelju dana imate suvi kašalj ili kada vam prirodni lekovi ne pomažu, to znači da je vreme da odete lekaru. Komplikacije koje se mogu javiti zbog suvog kašlja su nemogućnost da se diše, nesvestica, pa čak i smrt.
Još jedna komplikacija je i sam kašalj. Ponekad kašalj postaje toliko jak da izaziva povraćanje, prelome kostiju (najčešće rebara), bolove u mišićima i leđima, kao i urinarnu i fekalnu inkontinenciju. Ostali, nešto ređi problemi koje izaziva suvi kašalj mogu biti nesvesica i preskakanje srca.
Prevencija suvog kašlja
Postoji nekoliko lakih načina da sprečite pojavu suvog kašlja.
- Ako već kašljete, pokrijte nos i usta kada kašljete ili kijate.
- Perite ruke sapunom i toplom vogom što češće.
Postoje i neke stvari koje bi trebalo da izbegavate ako kašljete.
- Izbegavajte da jedete hladnu hranu.
- Nemojte se prejedati pre spavanja.
- Nemojte spavati na leđima i u sasvim ravnom položaju.
- Izbegavajte prženu hranu.
- Izbegavajte pušenje.
- Izbegavajte pića koja sadrže kofein.
- Nemojte se naprezati.
Mada je najbolji metod lečenja suvog kašlja potpuno uklanjanje njegovog uzroka, postoje neki kućni lekovi kojima ga možete ublažiti.
Videli ste kako možete smiriti suvi kašalj a ako se baš loše osećate odmah preduzmite nešto! Inhalacija vodenom parom će vam navlažiti disajne puteve i olakšati simptome suvog i iritiranog grla. Ostali lekovi, poput septoleta za umirivanje bolnog grla i sirupi protiv kašlja su specijalno osmišljeni za lečenje suvog kašlja i mogu se kupiti bez recepta.
Autor teksta Dr. Aleksandar Stankovic
U slučajevima kada se kašalj javi zbog alergije ili bakterijske infekcije, lekar će vam možda prepisati antibiotike i antihistaminike kako biste ublažili simptome.
Autor teksta Dr. Aleksandar Stankovic