BOL U KOSTIMA razlikuje se od bola u mišićima i zglobovima, jer je prisutan bez obzira na to da li se krećete ili mirujete. Ova vrsta bola se obično povezuje sa bolestima koje utiču na normalno funkcionisanje koštanih struktura.Najčešće se javlja u kostima ruku i nogu.
U nastavku saznajte koji su uzroci za pojvu ovakvih bolova, kako se postavlja dijagnoza bolesti koje izazivaju bolove u kostima i mišićima i kako se sprovodi lečenje. Ljudski kostur ima 206 kostiju. Pošto su kosti šuplje, one nisu teške i čine samo 14% ukupne telesne mase. Kosti su međusobno povezane zglobovima i mišićima. To je aktivno živo tkivo, koje se u slučaju preloma obnavlja. Građu kostiju čine:- čvrsto koštano tkivo
- hrskavica
- sunđerasto koštano tkivo
- pokosnica
- koštana srž

Uzroci
Šta izaziva bol u kostima? Postoje brojna oboljenja koja mogu da budu uzrok bola u kostima.- Povreda – povreda je čest uzrok bola u kostima. Obično se ovaj bol javlja prilikom neke traume, kao što su saobraćajna nesreća ili pad. Udar može da dovede do pucanja ili preloma kosti. Svako oštećenje kosti može da da bude uzrok bola.
- Nedostatak minerala – Da bi kosti bile jake, njima su potrebni različiti minerali i vitamini, uključujući i kalcijum i vitamin D. Deficit kalcijuma i vitamina D često dovodi do osteoporoze, najčešćeg oblika bolesti kostiju. Osobe sa poodmaklim stadijumima osteoporoze često osećaju bol u kostima.
- Metastatički rak – Ovo je rak koji se razvio na nekom određenom delu organizma, ali se proširio i na druge lokalitete. Rak dojke, pluća, štitne žlezde, bubrega i prostate, spadaju i kancere koji se obično šire i na kosti a zbog njih se javljaju bolovi.
- Rak kostiju – Pod rakom kostiju se podrazumeva kancer ćelija samih kostiju. Rak kostiju je mnogo ređi od metastatičkog raka. Bolovi u kostima mogu se javiti kada rak naruši ili uništi normalnu strukturu kostiju.
- Bolesti koje ometaju dotok krvi u kosti – Neke bolesti, kao što je srpasta anemija, ometaju dotok krvi u kosti. Kada nema stabilnog snabdevanja krvlju, tkivo kostiju počinje da odumire. Ova pojava izaziva jak bol u kostima i njihove slabosti.
- Infekcija – Ako dođe do infekcije u samoj kosti ili se ona na kosti proširi sa drugog mesta, to može da dovede do ozbiljnog oboljenja poznatog kao osteomijelitis, odnosno do zapaljenja koštane srži.
- Leukemija - Leukemija je rak koštane srži. Koštana srž se nalazi u brojnim kostima i zadužena je za stvaranje koštanih ćelija. Osobe koje pate od leukemije često osećaju bol u kostima, posebno su izraženi bolovi kostima nogu.
Bol u zglobovima i kostima najčešće izaziva artritis

Koji su simptomi?
Najuočljiviji simptom bola u kostima je nelagoda, koja postoji bez obzira na to da li se pacijent kreće ili miruje. Drugi simptomi zavise od specifičnog uzroka bola u kostima.Uzrok bola u kostima | Drugi povezani simptomi |
Povreda | otok, vidljivi prelomi ili deformiteti, zvuk pucanja ili struganja tokom povrede |
Nedostatak minerala | bol u mišićima i tkivima, poremećen san, grčevi, umor, malaksalost |
Osteoporoza | bol u leđima, povijen položaj tela, gubljenje na visini tokom vremena |
Metastatički rak | ovde postoji širok spektar simptoma, u zavisnosti od toga gde se rak proširio, a u njih spadaju glavobolja, bol u grudima, prelomi kostiju, epi napadi, vrtoglavica, žutica, kratak dah, oticanje trbuha |
Rak kostiju | učestali prelomi kostiju, kvrge ili mase ispod kože, utrnulost ili trnci (na mestima gde tumor vrši pritisak na nerv) |
Narušen dotok krvi do kostiju | bol u zglobovima, nefunkcionalnost zgloba i slabost |
Infekcija | crvenilo, vidljive linije koje vode do mesta infekcije, oticanje, toplota na mestu infekcije, ograničene kretnje, mučnina, gubitak apetita |
Leukemija | umor, bledilo, kratak dah, noćno znojenje, neobjašnjivo mršavljenje |
Bol kostiju u trudnoći

- manuelna terapija radi pravilnog pokretanja zglobova
- fizikalna terapija
- vežbe u vodi
- veže za jačanje karličnog dna
Kako se dijagnostikuje bol u kostima?

- Gde je tačno bol lokalizovan?
- Kada ste prvi put osetili bol?
- Da li se bol pojačava?
- Imate li još neke simptome koji se javljaju uz bol?
Lečenje

- Analgetici – Analgetici spadaju u najčešće prepisivane lekove koji ublažavaju bolove, ali ne leče osnovno oboljenje. Mogu da se koriste i lekovi koje se nalaze u slobodnoj prodaji, kao što su ibuprofen ili acetaminofen. Lekovi koji se dobijaju uz recept, poput paracetamola ili morfina, mogu da se koriste kod umerenog ili jakog bola.
- Antibiotici – Ako imate infekciju kosti, lekar može da vam prepiše jake antibiotike, koji će ubiti mikrobe koji su doveli do infekcije. U takve antibiotike spadaju ciprofloksacin, klindamicin i vankomicin.
- Prehrambeni suplementi – Osobe koje pate od osteoporoze moraju da poprave nivo kalcijuma i vitamina D u organizmu. Lekar će vam preporučiti prehrambene suplemente za lečenje deficita minerala. Suplementi su dostupni u obliku tečnosti, pilula ili su pripremljeni tako da mogu da se žvaću.
- Lekovi za lečenje raka – Bolovi u kostima koji su posledica raka, leče se teško. Lekar mora da leči rak da bi ublažio bolove. U najčešće oblike lečenja raka spadaju operacija, radioterapija i hemoterapija (koja može da pojača bolove u kostima). Bisfosfonati su klasa lekova koji sprečavaju oštećenje kostiju i bol u kostima kod metastatičkog raka kostiju. Opioidni analgetici, takođe mogu da se prepišu pacijentu.
- Operacija – Ako je neki deo kosti odumro usled infekcije, možda će biti neophodna operacija kojom će se taj zahvaćeni deo kosti ukloniti. Operacija je ponekad potrebna i zbog nameštanja polomljenih kostiju i uklanjanja tumora nastalih usled kancera. Rekonstruktivna hirurgija se praktikuje u teškim slučajevima kada mora da dođe do zamene zglobova.
Kako se mogu spreči bolovi u kostima?

- pridržavajte se zdravog plana vežbi
- unosite dovoljno kalcijuma i vitamina D
- alkohol konzumirajte samo umereno
- izbegavajte pušenje (aktivno i pasivno)