Saznajte kako da zaustavite stalni alergijski kašalj koji su njegovi simptomi i uzroci
Unutra ili napolju, sezonski ili tokom čitave godine, sve vrste alergija mogu da budu potencijalni uzrok stalnog kašlja. Pored curenja nosa, kijanja i vodnjikavih očiju koje svrbe, ALERGIJSKI KAŠALJ takođe može da uznemirava i da smeta.
Kašalj povezan sa alergijama je često posledica postnazalnog dripa, kada se sluz iz nosa sliva niz ždrelo. Alergijska astma takođe može da izazove uporan kašalj. Kod ove vrste astme, simptomi se javljaju usled izlaganja alergenima, kao što su polen, grinje i spore plesni.
- trajanje duže od 2 nedelje
- neprestana ili neizdrživa potreba za kašljanjem
- olakšanje nakon uzimanja antihistaminika ili dekongenstanata

- golicanjem ili grebanjem u grlu
- svrabom i vodnjikavim očima
- neobjašnjivim osećajem umora, ali nikada ekstremnom iscrpljenošću
- povišenom telesnom temperaturom
- glavoboljom
- bolovima u čitavom telu, ukočenošću, nelagodom ili bolovima u grudima
Držite alergiju pod kontrolom Prvi korak Zakažite pregled kod svog lekara ukoliko imate uporan kašalj, za koji sumnjate da može da bude povezan sa alergijom. Lekar će obaviti fizikalni pregled, postavljaće vam pitanja o zdravstvenom stanju (anamneza), a može da vas uputi i na alergo test da bi utvrdio koja supstanca izaziva kašalj. Drugi korak

Kako smiriti alergijski kašalj
Prvi korak Izbegavajte izlaganje supstancama za koje znate da vam izazivaju alergiju – strategija poznata kao izbegavanje alergena. Bilo da imate kašalj povezan sa sezonskim alergijama ili alergijsku astmu, ovo je važan deo kontrolisanja simptoma alergije. Drugi korak Klonite se duvanskog dima i dima sagorelog drveta, koji iritiraju disajne puteve i mogu da izazovu napad kašlja. Izbegavajte i izlaganje jakim, nadražujućim isparenjima, kao što su ona koja stvaraju sredstva za čišćenje, mirisi ili industrijske hemikalije. Treći korak Izbegavajte boravak izvan kuće, kada je koncentracija polena ili plesni u vazduhu velika, ako imate sezonske alergije. Ne dozvolite alergenima da prodru u kuću, tako što ćete zatvarati prozore. Napolju provodite što je moguće manje vremena kada je kvalitet vazduha loš i tokom perioda velike vlažnosti vazduha ili veoma hladnog vremena, čime možete da ublažite kašalj povezan sa alergijama. Četvrti korak Temeljito čistite kuću da biste smanjili prisustvo alergena u životnom prostoru. Redovno brišite prašinu i usisavajte podove i kućni tekstil, a tokom čišćenja nosite zaštitnu masku da ne biste udisali alergene. Da biste se rešili alergena i da bi vam kuća bila čistija, možete da koristite prečišćivače vazduha sa HEPA filterima. Savet Ako i dalje imate uporan kašalj, posetite lekara koji će utvrditi da li bi trebalo da promeni plan lečenja. Upozorenje Ako otežano dišete, imate vrtoglavicu, ošamućenost ili šištanje, odmah tražite medicinsku pomoć.Alergijski kašalj kod dece
Akutni kašalj, koji je posledica prehlade ili respiratornog virusa obično prolazi kroz mesec dana. Kada kašalj postane uporan, to znači da iza njega stoji ozbiljniji krivac. Kada kašljanje postaje hronično Kašalj je prirodna i normalna reakcija organizma, kojom on pročišćava disajne puteve (nos i nosnu šupljinu, grkljan, ždrelo, traheje i pluća). Kada nervi u disajnim putevima osete iritanta, na primer, sekret, strano telo ili recimo parfem, šalju signal mozgu da ih pročisti. Zvuči logično, zar ne? Ali, šta raditi ako kašalj kod dece ne prestane čak i kada se disajni putevi pročiste? Svakodnevno kašljanje, koje traje duže od tri nedelje se smatra hroničnim i trebalo bi otići kod lekara. U ovom tekstu, pročitaćete mišljenje stručnjaka na temu hroničnog kašlja kod dece. Alergija i sinusitis Alergijski rinitis i hronični sinusitis su dva najčešća uzroka kašlja kod dece, pa se obično oni prvi proveravaju.- Deca koja imaju alergijski rinitis često kijaju, svrbe ih oči, a sekret koji izbacuju iz nosa je najčešće providan.
- Hronični sinusitis traje duže od 12 nedelja. Deca se žale na bolove ili osećaj pritiska u licu, a sekret koji izbacuju iz nosa je gust, žute ili zelene boje.
Šta su uzroci?
Polenska groznica nastaje kada prirodni alergeni uđu u organizam i izazovu alergijski odgovor. Neke osobe sa polenskom groznicom razviju osetljivost usled preteranog ili ponovljenog izlaganja nekom alergenu. Mnogi su rođeni sa osetljivošću, ili imaju oboljenja koja povećavaju verovatnoću za razvoj osetljivosti. Sezonska polenska groznica obično nastaje usled dejstva grupe alergena koji se razlikuju od onih koji izazivaju perenijalnu polensku groznicu, mada se kod nekih osoba javljaju oba oboljenja. Svaka strana materija može da izazove alergijsku reakciju. Dok su neke osobe osetljive samo na jedan alergen, druge su osetljive na nekoliko, a ovi alergeni su obično srodni. Alergeni koji izazivaju sezonsku polensku groznicu U alergene koji se najčešće povezuju sa sezonskom polenskom groznicom spadaju:- Polen trava – Neke vrste trava češće izazivaju alergiju od drugih, na primer, ljulj, livadarka, mačji rep i zubača.
- Polen drveća – Polen drveća, kao što su hrast, dud, javor, tuja i brest, često izaziva alergije.
- Polen cveća – Ambrozija, maslačak, runjika, ali i biljke bez vidljivih cvetova poput lobode (pepeljuge), imaju polen koji je često alergen.
- Polen cvetnog žbunja, drveća i šiblja – Ovde spadaju komoljika i muška bokvica.
- perut kućnih ljubimaca
- kućna prašina
- izmet, pljuvačka i ljuštura grinja
- spore kućnih plesni i gljivica
- hemijski iritansi u sredstvima za čišćenje, kao što je deterdžent za pranje veša
- hemikalije koje se nalaze u mirišljavim proizvodima, naročito sprejevima i aerosolima
- dim
- prašina
- čestice materijala, kao što su guma, platno i koža
- zagađenje vazduha, poput izduvnih gasova automobila
Kako se dijagnostikuje polenska groznica? Dijagnostikovanje polenske groznice bi trebalo prepustiti alergologu. Ispitivanje iz 2015. godine pokazalo je da u SAD oko 18% dece mlađe od 17 godina ima dijagnostikovanu polensku groznicu. Ako lekar opšte prakse posumnja na polensku groznicu kod pacijenta, onda će ga uputiti kod alergologa, lekara specijaliste za alergije. Alergolog će postavljati pitanja o životnim navikama, okruženju kod kuće i na poslu, zdravstvenom stanju i simptomima, a potom obaviti fizikalni pregled nosa i grla. Simptomi Svaki kašalj obično ima slične simptome, jer je svaka vrsta kašlja prouzrokovana pokušajem tela da izbaci strane čestice, koristeći sluz (mukus). Takođe, opseg, jačina i trajanje svih simptoma polenske groznice, razlikuju se od osobe do osobe. Ovo otežava utvrđivanje precizne grupe izraženih simptoma. U najčešće simptome polenske groznice spadaju:
- golicanje, grebanje ili suvoća grla
- svrab nosa
- stalna potreba za kašljanjem
- kongestija koja traje duže od 2 nedelje, ili sve dok traje izlaganje alergenima
- oči koje svrbe, vodnjikave su, naduvene ili otečene
- kijanje
- grlobolja
- blaži umor i malaksalost
- smanjenje ili potpuni gubitak osećaja za miris i ukus
- slani sprej za nos, lubrikanti ili sredstva za ispiranje nosa
- održavanje dobre hidriranosti
- dug boravak u toploj kupki ili pod toplim tušem
- usisavanje kapi protiv kašlja, naročito onih koje sadrže sastojke poput limuna i meda
- uzimanje toplih tečnosti, kao što su čajevi bez kofeina, posebno mešavine kamilice, nane, majčine dušice i đumbira
- dodavanje 1 – 2 kašike meda (idealno bi bilo da ga nabavite od lokalnog proizvođača) u čajeva i tople napitke
- uzimanje mešavine 1 – 3 kašike jabukovog sirćeta ili limuna razređenih u 350ml vode, tokom čitavog dana
- ispiranje grla mešavinom ½ kašike soli i 225ml mlake vode, nekoliko puta dnevno
- pripremanje čaja od kurkume ili dodavanje kurkume u jela
- ulje eukaliptusa
- antihistaminici (prepisani ili nabavljeni u slobodnoj prodaji)
- dekongestanti (prepisani ili nabavljeni u slobodnoj prodaji)
- sprejevi za nos sa kortikosteroidima
- subkutana imunoterapija, odnosno potkožne injekcije za jačanje imuniteta u težim slučajevima
Alergijski kašalj prevencija
Često brisanje prašine i usisavanje prostorija mogu da eliminišu alergene čime se eliminiše alergijski kašalj. Najbolji način da se spreči alergijski kašalj kod dece i odraslih je izbegavanje izlaganja poznatim sumnjivim alergenima. Promene životnih navika mogu da umanje rizik i ograniče jačinu simptoma. Često i temeljito čišćenje kuće može da pomogne da se alergeni eliminišu. U savete spadaju:- brisanje prašine i usisavanje svih prostorija jednom nedeljno, uključujući nameštaj, zidove, ventilatore, ukrase i umetnička dela i tavanice
- sprečavanje kontakta sa plesnima i gljivicama nošenjem zaštitne odeće, rukavica, štitnika za oči i maske za lice
- izbegavanje upotrebe aerosolnih sprejeva i proizvoda za čišćenje
- pranje kompletne posteljine u toploj vodi jednom mesečno
- nošenje maske za zaštitu od prašine tokom čišćenja, ako je alergija teška
- korišćenje prirodnih, bezmirisnih proizvoda za čišćenje, ličnu higijenu i kozmetiku
- izbegavajte gomilanje peruti kućnih ljubimaca redovnim čišćenjem
- kontrolišite ili eliminišite infestaciju bubašvabama
- izbegavajte da dodirujete lice ili oči kada ste u blizini kućnih ljubimaca
- operite ruke nakon kontakta sa životinjama
- koristite prekrivače za dušeke otporne na grinje
- prečišćivači vazduha
- odvlaživači vazduha, radi sprečavanja pojave i kontrole plesni
- aparati za zamenu vazduha, kod teških perenijalnih alergija
- usisivači za prašinu sa HEPA filterima
- u proleće i jesen uzimajte antihistaminike koji se nabavljaju u slobodnoj prodaji (Loratadin)
- nošenje maske za lice i naočara za sunce
- tokom sezone polenske groznice držanje prozora zatvorenima
- često presvlačenje kada je verovatno izlaganje alergenima