Šta izaziva bol u stomaku ?
Bolovi u stomaku nastaju usled upale nekog organa (na primer,upala slepog creva, divertikulitis, kolitis), istezanja ili distenzije nekog organa (na primer, opstrukcija creva, blokada žučnih puteva usled žučnog kamenca, oticanje jetre usled hepatitisa) ili prestanka dotoka krvi u neki organ (na primer, ishemijski kolitis).
Da bi stvari bile još komplikovanije, bol u stomaku može da se javi i bez upale, distenzije ili prestanka dotoka krvi. Jedan od veoma važnih takvih primera je i sindrom nervoznih creva (IBS).
Nije u potpunosti jasno šta izaziva bol u stomaku kod IBS-a, mada se veruje da je on posledica ili abnormalnih kontrakcija crevnih mišića (npr., spazmi) ili abnormalne osetljivosti nerava u crevima koji izazivaju bolan osećaj bez razloga (visceralna hipersenzibilnost). Ovo se često naziva i funkcionalnim bolom jer još nije otkrivena prepoznatljiva specifična abnormalnosti koja bi mogla da se smatra uzrokom – bar ne za sada.
Abdominalni bol osnovne činjenice
- Abdominalni (trbušni) bol je bol ili neprijatan osećaj koja se javlja u delu trupa koji se nalazi ispod rebara, a iznad karlice.
- Potiče od organa koji su smešteni u trbušnoj duplji ili organa koji su u neposrednoj blizini trbuha.
- Mogu da ga prouzrokuju upala, distenzija (raširenost ili naduvenost) organa ili prekid dotoka krvi u neki organ.
- Kod sindroma nervoznih creva može da bude prouzrokovan kontrakcijom (grčenjem) mišića creva ili hipersenzibilnošću na normalne aktivnosti creva.
U simptome povezane sa njim spadaju:
- nadimanje
- podrigivanje
- gasovi (ispuštanje vetrova)
- indigestija (slabo varenje)
- osećaj nelagode u gornjem levom ili desnom, srednjem ili donjem levom ili desnom delu trbuha
- konstipacija
- dijareja
- GERB (gastroezofagealna refluksna bolest)
- gorušica
- osećaj nelagode u grudnom košu
- osećaj nelagode u karličnoj regiji
- Uzrok bola u stomaku se dijagnostikuje na osnovu njegovih karakteristika, fizikalnog pregleda i ispitivanja. Ponekad je za dijagnostikovanje neophodna operacija.
- Postavljanje dijagnoze je prilično izazovno jer karakteristike mogu da budu netipične, rezultati analiza nisu uvek abnormalni, bolesti koje izazivaju bol u stomaku mogu da oponašaju jedna drugu, a odlike mogu vremenom da se promene.
- Lečenje zavisi od istorije bolesti pacijenta ili drugih oboljenja koja mogu da budu uzrok bolova u stomaku.
Povezano>>> Bol u stomaku posle jela, grčevi, nadimanje – mogući uzroci i lečenje
Šta je abdominalni bol?
Abdominalni bol se oseća u trbuhu. Trbuh je anatomska regija ograničena donjom ivicom rebara i dijafragmom na gornjoj strani, karlicom na donjoj strani i slabinskim regijama sa obe strane. Mada bol može da potiče iz tkiva trbušnog zida koji okružuje trbušnu duplju (kao što su koža i mišići), termin abdominalni bol se obično koristi da bi se opisao osećaj nelagode koji potiče iz organa smeštenih u trbušnoj duplji. U organe trbušne duplje spadaju želudac, tanko crevo, debelo crevo, jetra, žučna kesa, slezina i gušterača (pankreas).
Tehnički, najniži deo prethodno opisane regije je karlica, koja sadrži bešiku i rektum, kao i prostatu kod muškaraca, a matericu, jajovode i jajnike kod žena. Često je teško odrediti da li bol u donjem delu stomaka potiče iz donjeg dela abdomena ili iz karlice (pelvični bol).
Povremeno bol može da se oseća u stomaku čak i kada potiče iz organa koji su u blizini, ali ne i unutar trbušne duplje, na primer, oboljenja donjeg dela pluća, bubrega, materice ili jajnika. S druge strane, moguće je da se bol koji potiče iz organa trbušne duplje oseća izvan nje, na primer, bol usled upale pankreasa može da se oseća na leđima. Ove poslednje pomenute vrste bola se opisuju kao „bolovi koji se povezuju“ sa abdomenom jer ne potiču sa lokacije na kojoj se osećaju. Drugim rečima, uzrok je lokalizovan daleko od mesta na kome se bol oseća.
Povezano>>> Bol sa leve strane stomaka svi mogući uzroci
Brzi vodič kroz uzroke bola u stomaku
Uzroci abdominalnog bola
Bol u trbuhu je čest simptom, a većina ljudi je iskusila neku vrstu bola u stomaku. U ozbiljnije uzroke abdominalnog bola spadaju:
- krvava stolica
- crna, katranasta stolica
- dehidracija
- bol pri mokrenju
- izostanak mokrenja
- nagli prestanak pražnjenja creva
Znakovi, simptomi, lokacija, vrste i jačina abdominalnog bola
Lekar će vam postavljati raznovrsna pitanja o bolu u stomaku, kako bi otkrio moguće uzroke, na primer:
Kako je bol u stomaku počeo?
- Ukoliko se javlja iznenada, to može da ukazuje na problem sa nekim organom unutar stomaka; na primer, prekid dotoka krvi u debelo crevo (ishemija) ili opstrukcija žučnih puteva usled žučnog kamenca.
Gde je bol lokalzovan?
- Apendicitis (upala slepog creva) obično izaziva bol u srednjem delu trbuha, a onda se premešta na donji deo, mesto na kome se obično nalazi slepo crevo.
- Divertikulitis obično izaziva bol u levom donjem delu stomaka gde je locirana većina divertikula debelog creva.
- Nelagoda izazvana problemima sa žučnom kesom (žučna kolika ili holecistitis) obično se oseća kao bol u srednjem gornjem ili desnom gornjem delu u blizini mesta gde je smeštena žučna kesa.
Povezano>>> Grčevi u stomaku: 10 mogućih uzroka i 10 lekova za brzo olakšanje
Kakve je vrste i kako se manifestuje bol?
- Da li je jak, u vidu grčeva, uporan; ili dolazi i prolazi? Opstrukcija creva u početku izaziva talase bolova ili grčeva usled kontrakcija mišića creva i distenzije creva. Pravi bol u vidu grčeva ukazuje na silovite kontrakcije creva.
- Opstrukcija žučnih puteva usled žučnog kamenca obično izaziva uporan (stalan) bol u gornjem delu stomaka, koji traje između 30 minuta i nekoliko sati.
- Akutni pankreatitis (akutna upala pankreasa) obično izaziva jak, nepopustljiv, uporan bol u gornjem delu stomaka i gornjem delu leđa.
- Bol usled akutne upale slepog creva u početku može da se javi u blizini pupka, međutim, kako upala napreduje, premešta se na desni donji deo trbuha.
- Karakter bola vremenom može da se menja. Na primer, opstrukcija žučnih puteva ponekad uznapreduje do upale žučne kese sa ili bez infekcije (akutni holecistitis). Kada se ovo dogodi, bol poprima karakteristike zapaljenskog bola.
Koliko dugo bol traje ?
- Bolovi u stomaku usled sindroma nervoznih creva obično dolaze i prolaze mesecima ili godinama, a može da traje godinama ili decenijama.
- Žučna kolika ne traje duže od nekoliko sati.
- Bol u stomaku usled upale pankreasa traje jedan ili više dana.
- Bol usled bolesti povezanih sa kiselinom – gastroezofagealna refluksna bolest (GERB) ili čir na dvanaestopalačnom crevu – obično se javlja u periodu od nekoliko nedelja ili meseci u jačem obliku, nakon čega sledi period od nekoliko nedelja ili meseci poboljšanja (periodični bol).
- Funkcionalni bol takođe može da ima periodičnu shemu pojavljivanja.
Šta pojačava bol ?
- Bol usled upale (apendicitis, divertikulitis, holecistitis i pankreatitis) obično se pojačava prilikom kašlja, kijanja ili bilo kakvog naglog pokreta. Osobe koje pate od upale više vole da miruju.
- Koja zdravstvena stanja dovode do pojačavanja bola u stomaku ?
Šta ublažava bol?
- Bol usled sindroma nervoznih creva i konstipacije često privremeno popušta nakon pražnjenja creva i može da bude povezan sa promenom navike odlaska u toalet.
- Bol u stomaku usled opstrukcije želuca ili gornjeg dela tankog creva može privremeno da se ublaži povraćanjem koje smanjuje distenziju do koje dolazi usled opstrukcije.
- Način ishrane ili uzimanje antacida može privremeno da ublaži bol usled čira na želucu ili dvanaestopalačnom crevu, pošto i hrana i antacidi neutrališu kiselinu koja izaziva iritaciju ulkusa i dovodi do pojave bola.
- Bol koji pacijenta budi iz sna je najverovatnije posledica nefunkcionalnih uzroka i mnogo je značajniji.
U druge povezane simptome koji prate bol u stomaku, spadaju:
- povišena telesna temperatura koja ukazuje na upalu ili infekciju
- dijareja ili krvarenje iz rektuma koji ukazuju na uzrok koji je povezan sa crevima
- povišena temperatura i dijareja koje ukazuju na upalu creva koja može da bude infektivna ili neinfektivna
Kako se dijagnostikuje abdominalni bol?
Lekari utvrđuju uzrok bola u stomaku oslanjajući se na:
- njegove karakteristike, fizičke znakove i druge prateće simptome
- nalaz fizikalnog pregleda
- medicinsku laboratoriju, radiologiju i endoskopski pregled
- operaciju
Koji pregledi i ispitivanja pomažu pri dijagnostikovanju uzroka abdominalnog bola?
Fizikalni pregled
Pregled pacijenta obezbeđuje lekaru dodatne indicije o mogućem uzroku bola u stomaku. Lekar će utvrditi:
- prisustvo zvukova koji dolaze iz creva, a koji se javljaju kod opstrukcije creva
- prisustvo znakova upale (specijalnim manevrima tokom pregleda)
- lokaciju bilo kakve osetljivosti ili bolnog mesta
- prisustvo mase u trbuhu što ukazuje na tumor, uvećan organ ili apsces (nakupljeni inficirani gnoj)
- prisustvo krvi u stolici koje može da ukazuje na neki intestinalni problem poput ulkusa, kancera debelog creva, kolitisa ili ishemije
Na primer:
- Nalaz osetljivosti ili znakova upale u levom donjem delu stomaka često znači da postoji divertikulitis, dok nalaz osetljive (upaljene) mase u istoj regiji može da znači da je upala napredovala i da se formirao apsces.
- Nalaz osetljivosti i znakova upale u desnom donjem delu stomaka često znači da je prisutna upala slepog creva, dok nalaz osetljive mase u istoj regiji može da znači da je upala napredovala i da se formirao apsces.
- Upala u desnom donjem delu stomaka, sa ili bez mase, javlja se i kod Kronove bolesti, koja najčešće zahvata poslednji deo tankog creva, obično smeštenog u desnom donjem delu trbuha.
- Masa bez znakova upale može da ukazuje na prisustvo kancera.
Premda su anamneza i fizikalni pregled od vitalnog značaja za utvrđivanje uzroka bola u stomaku, često su potrebne i druge dijagnostičke tehnike i metode.
Laboratorijski nalazi
Često su potrebne laboratorijske analize poput krvne slike, enzima jetre, enzima pankreasa (amilaza i lipaza), testa za utvrđivanje trudnoće i pregleda urina.
- Povišeni broj belih krvnih zrnaca ukazuje na upalu ili infekciju (poput apendicitisa, pankreatitisa, divertikulitisa ili kolitisa).
- Mali broj crvenih krvnih zrnaca može da ukazuje na krvarenje u crevima.
- Amilaza i lipaza (enzimi pankreasa) imaju povišene vrednosti kod upale pankreasa.
- Enzimi jetre mogu da imaju povišene vrednosti kod napada žučnog kamenca ili akutnog hepatitisa.
- Krv u mokraći ukazuje na bubrežni kamenac.
- U slučaju dijareje, bela krvna zrnca u stolici ukazuju na upalu ili infekciju creva.
- Pozitivan test trudnoće može da ukazuje na vanmateričnu trudnoću (oplođenu jajnu ćeliju usađenu u jajovodu umesto u materici).
Rendgenski snimak stomaka
Običan rendgenski snimak abdomena (kojim su obuhvaćeni i bubrezi, mokraćna cev i bešika), može da pokaže uvećane spletove creva ispunjene obilnim količinama tečnosti i vazduha u slučaju opstrukcije creva (ileusa). Kod pacijenata sa perforacijom čira može da se vidi vazduh koji je iz želuca izašao u trbušnu duplju. Ovaj oslobođeni vazduh se na snimku obično vidi na donjoj strani dijafragme. Ponekad rendgenski snimak može da otkrije kalcifikate (kamenac) u bubregu koji su prošli do mokraćne cevi i doveli do pojave abdominalnog bola ili kalcifikate u pankreasu koji ukazuju na hroničnu upalu pankreasa.
Radiološka ispitivanja
- Ultrazvuk je koristan za dijagnostikovanje uzroka bola usled žučnog kamenca, holecistitisa, apendicitisa ili ciste na jajniku koja je pukla.
- Kompjuterizovana tomografija (CT) abdomena je korisna kod dijagnostikovanja pankreatitisa, kancera pankreasa, apendicitisa i divertikulitisa, kao i za dijagnostikovanje apscesa u abdomenu.
- Magnetna rezonantna tomografija (MRT/MRI) je, kao i CT, korisna za dijagnostikovanje brojnih pomenutih oboljenja.
- Radiografija sa barijumom je rendgenski snimak jednjaka, želuca i dvanaestopalačnog creva (gornji gastrointestinalni trakt) i može da bude korisna za dijagnostikovanje ulkusa, upale i blokade creva.
- Kompjuterizovana tomografija (CT) tankog creva može da bude korisna za dijagnostikovanje bolesti tankog creva, poput Kronove bolesti.
- Kapsularna enteroskopija koristi malu kameru veličine pilule koju pacijent proguta, a koja snima čitavo tanko crevo i šalje sliku na prenosivi prijemnik. Slike tankog creva mogu da se iskopiraju sa prijemnika na kompjuter i da se daju lekaru na uvid. Kapsularna enteroskopija može da bude korisna za dijagnostikovanje Kronove bolesti, tumora tankog creva i lezija koje krvare, a koje se ne vide na rendgenskom snimku ili CT skeneru.
Endoskopske procedure
- Ezofagogastroduodenoskopija (EGD) je korisna za otkrivanje ulkusa (upale želuca) ili kancera želuca
- Kolonoskopija ili fleksibilna sigmoidoskopija je korisna za dijagnostikovanje infektivnog kolitisa, ulceroznog kolitisa ili kancera debelog creva.
- Endoskopski ultrazvuk je koristan za dijagnostikovanje kancera pankreasa ili žučnog kamenca kada standardni ultrazvuk ili CT ne mogu da ih otkriju.
- Enteroskopija potpomognuta balonom je najnovija dijagnostička tehnika koja omogućava prolazak endoskopa kroz usta ili anus do tankog creva, da bi se dijagnostikovao uzrok bola ili krvarenja u tankom crevu, uradila biopsija i primenilo lečenje.
Operacija
Ponekad je za postavljanje dijagnoze neophodan pregled trbušne duplje laparoskopski ili operativno.
Na koji način sindrom nervoznih creva izaziva bol u stomaku ?
Kao što smo ranije rekli, bolovi u stomaku usled sindroma nervoznih creva je posledica abnormalnih kontrakcija mišića creva ili visceralne hipersenzibilnosti. Obično, abnormalne kontrakcije mišića i visceralnu hipersenzibilnost je teže dijagnostikovati od ostalih bolesti ili zdravstvenih stanja, posebno zato što nema tipičnih abnormalnosti koje se vide tokom fiziološkog pregleda i standardnih dijagnostičkih ispitivanja. Dijagnoza se zasniva na anamnezi (uobičajeni simptomi) i odsustvu drugih uzroka.
Namirnice, prirodni lekovi i preparati protiv nekih uzroka bola u stomaku
Ukoliko niste sigurni da li bi trebalo da tražite medicinsku pomoć kad imate bol u stomaku, kontaktirajte svog lekara pre nego što počnete da koristite bilo kakve kućne lekove.
U uobičajene kuće lekove spadaju:
- uzimanje manjih količina hrane
- uzimanje malih količina sode bikarbone
- korišćenje soka limuna/limete
- BRAT dijeta (banana, pirinač, sos od jabuke i tost) u trajanju od jednog dana (ili više) radi ublažavanja simptoma
- prestanak pušenja i konzumiranja alkoholnih pića
Neki lekari preporučuju:
- đumbir
- pitomu nanu
- sladić
- čaj od kamilice
- medikamente poput bizmut subsalicilata, loperamida, ranitidina i drugih supstanci u slobodnoj prodaji
Neki od njih mogu da ublaže simptome, međutim, ako su simptomi uporni, potražite lekarsku pomoć. Čuvajte se „lekova“ koji se reklamiraju da jednom dozom mogu da izleče sve uzroke ovog problema jer takav lek ne postoji.
Uzimanje aspirina i nesteroidnih antiinflamatornih lekova bi trebalo da izbegavate dok se ne dijagnostikuje uzrok bola u stomaku, budući da ovi lekovi mogu da pogoršaju neke uzroke (na primer, peptički ulkus, krvarenje u crevima).
Zašto je ponekad dijagnostikovanje uzroka bola teško?
Savremeni napredak tehnologije znatno je popravio preciznost i brzinu, a i olakšao utvrđivanje šta izaziva bol u stomaku, mada su i dalje ostali veliki izazovi. Postoje brojni razlozi zbog kojih je dijagnostikovanje uzroka abdominalnog bola teško.
Simptomi mogu da budu atipični
- Na primer, bol u stomaku usled upale slepog creva je ponekad lokalizovan u desnom gornjem delu abdomena, a divertikulitisa na desnoj strani. Stariji pacijenti, kao i oni koji uzimaju kortikosteroide, mogu da osećaju blag ili nikakva bol i osetljivost kada imaju upalu, na primer, kod holecistitisa ili divertikulitisa. Do ovoga dolazi usled toga što kortikosteroidi ublažavaju upalu.
Nalazi nisu uvek abnormalni
- Ultrazvučni pregled može da previdi žučni kamenac, posebno ako je sitan.
- CT skener može da propusti da prikaže kancer pankreasa, posebno ako je izraslina mala.
- Rendgenski snimak može da ne pokaže opstrukciju creva ili perforaciju želuca.
- Ultrazvuk i CT ne moraju uvek da pokažu apendicitis ili čak apsces, posebno kada su apscesi mali.
- Nalazi krvne slike i drugih analiza krvi mogu da budu normalni uprkos jakoj infekciji ili upali, posebno kod osoba koje uzimaju kortikosteroide ili druge lekove koji deluju kao imunosupresivi.
Bolesti oponašaju jedna drugu
- Simptomi sindroma nervoznih creva oponašaju opstrukciju creva, kancer, ulkus, napad žuči ili čak upalu slepog creva.
- Kronova bolest može da oponaša upalu slepog creva.
- Infekcija desnog bubrega može da oponaša akutni holecistitis.
- Cista na desnom jajniku koja je pukla može da oponaša upalu slepog creva, dok cista na levom jajniku koja je pukla može da oponaša divertikulitis.
- Bubrežni kamenac može da oponaša upalu slepog creva ili divertikulitis.
Karakteristike bola mogu da se menjaju
- Primeri o kojima smo govorili uključuju i proširenje upale pankreasa na čitav abdomen i napredovanje žučne kolike u holecistitis.
Koji lekovi mogu da se koriste za lečenje nekih uzroka bola u stomaku?
Medikamenti koji se koriste za lečenje osnovnih uzroka bola su stvar izbora.
Na primer, lekovi nisu potrebni za lečenje običnog virusnog gastroenteritisa (stomačnog gripa ili stomačnog virusa), dok su operacija i hemoterapija možda najbolji pristup lečenju nekih oblika kancera u trbušnoj duplji.
Za druge uzroke mogu da budu potrebni spazmolitici, antimikrobni agensi, H2 blokatori pa čak i nitrati ili morfijum.
Dijagnostikovani uzrok obično sužava izbor lekova. Manji broj slučajeva se leči samo operativnim putem (na primer, zatvorena hernija, priraslice od prethodnih operacija i neke povrede trbuha), mada mogu da se koriste i neki medikamenti (na primer, morfijum) dok pacijent čeka na operaciju.
Kakav način života može da spreči pojavu bola u stomaku ?
Promene u načinu života zaista zavise od uzroka bola.
- Hranite se zdravo, vežbajte i izbegavajte pušenje i prekomerno konzumiranje alkohola da biste umanjili šanse za pojavu nekih uzroka.
- Dobra higijena, posebno pranje ruku i izbegavanje materijala i namirnica koji su kontaminirani virusima i bakterijama, smanjiće šanse za razvoj bolesti kojima su uzrok infekcije.
Kada bi trebalo da se obratite lekaru zbog bolova u stomaku ?
Neki lekari ukazuju da u slučaju „manje ozbiljnog“ uzroka bola u stomaku verovatno nećete morati kod lekara; takvi slučajevi su oni kod kojih se simptomi povlače za 24 – 48 sati. Na primer, ako imate virusno ili bakterijsko trovanje hranom, imate nelagodu ali niste dehidrirani.
Ako imate hronični problem koji povremeno izaziva bol u stomaku, većina lekar savetuje da se javite specijalisti koji vas leči od takvog oboljenja da bi vas pregledao ili prepisao dodatnu dozu lekova. Međutim, ako imate bilo koji problem ili simptom naveden na spisku ozbiljnih abdominalnih bolova (u prethodnom delu teksta), trebalo bi odmah da tražite lekarsku pomoć.