Kako zaustaviti proliv: 10 najboljih prirodnih lekova koji brzo rešavaju problem (+ kako ga sprečiti)

0
16256

PROLIV ILI DIJAREJA je veoma čest problem koji je svako imao nekad u životu. Ako se kontroliše od početka može se lako izlečiti, ali je verovali ili ne i dalje jedan od glavnih uzroka smrti u svetu.

Dijareja se javlja zbog pojačanog lučenja tečnosti u tanko crevo, smanjene apsorpcije tečnosti iz creva ili prebrzog prolaska hrane kroz creva.

Glavni simptomi dijareje, koji se uvek javljaju, su bolovi u stomaku i grčevi. Ostali simptomi zavise od uzroka dijareje.

Proliv može biti akutan i hroničan, a lečenje za ove dve vrstese razlikuje.Komplikacije podrazumevaju dehidrataciju, disbalans elektrolita u telu i iritaciju anusa.

Antibiotici se ne koriste za lečenje proliva osim ako je lekar siguran da je uzrok bakterijska infekcija koja zahteva lečenje antibioticima, ako je velika verovatnoća da je uzrok dijareje bakterijskog porekla ili ako nije prisutno neko drugo ozbiljnije oboljenje.

Pre nego što saznate kako zaustaviti proliv hajede da vidimo šta sve može biti uzrok, kako bi sledeći put izbegli ovakve neprijatnosti…

kako zaustaviti proliv

Zašto se javlja dijareja?

Kod dijareje dolazi do retke stolice, bez obzira na to koliko je ona česta. Retka stolica je izazvana povećanom količinom vode u stolici. Kada je proces varenja normalan, hrana ostaje tečna zbog lučenja velikih količina vode iz želuca, tankog creva, pankreasa i žučne kese. Hrana koja nije svarena dospeva u tanko crevo i debelo crevo u vidu tečnosti. Donji deo tankog creva i debelo crevo apsorbuju vodu i pretvaraju nesvarenu hranu u manje-više čvrstu stolicu. Povećana količina vode u stolici se može javiti ako želudac i/ili tanko crevo luče previše tečnosti, ako donji deo tankog creva i debelo crevo ne apsorbuju dovoljno vode ili ako nesvarena, tečna hrana previše brzo prolazi kroz creva i ona ne mogu da apsorbuju vodu.

U drugom delu teksta saznaćete kako izlečiti proliv kod beba, dece i odraslih u težim slučajevima, a kod većine prirodni lekovi brzo rešavaju problem.Teško je reći koji je najbolji prirodni lek za proliv a na listi su: aktivni ugalj, probiotici, čaj od lista dunje, banana, pirinčana voda…


Kako zaustaviti proliv

zaustavljanje proliva

Proliv ne samo da može ometati dnevne aktivnosti već može izazvati ozbiljne posledice zato je bitno zaustaviti ga brzo a evo i kako…

U nastavku su najbolji prirodni lekovi za proliv.Doduše neki se kupuju u apoteci ali su veoma lako dostupni i uglavnom jeftini.

1. Pirinčana voda prirodni lek za proliv kod odraslih i dece

pirinac

Pirinčana voda je jednostavan narodni lek koji će brzo zaustaviti proliv.Potrebno vam je samo:
  • pola šolje pirinča
  • tri šolje vode
Kako da je napravite ?
  • Ubacite pirinač u vodu i stavite da prokuva.
  • Ostavite da se kuva na tihoj vatri još 30-40 minuta.
  • Procedite pirinač i sačuvajte vodu.
  • Vodu pijte tokom celog dana. Možete je držati i u frižideru.

Ova “doza” protiv proliva je dovoljna za jedan dan.

Koliko dugo treba piti ovaj prirodni lek za dijareju ?Ponovite ovo i sutradan ako dijareja i daljae traje.
Zašto je ovo efikasno protiv proliva ?Ovaj jednostavan kućni lek je odličan za lečenje dijareje kod odraslih i dece. Skrob koji ostaje u vodi zadržava tečnost i elektrolite u telu i tako sprečva dehidrataciju. Pirinčana voda pomaže u ublažavanju upale u crevima koja se obično javlja kod dijareje, posebno kod beba i dece.

2. Banana i proliv

Da li je banana dobra protiv proliva? Da, a evo i kako se koristi
Šta vam je potrebno?
  • jedna banana
  • prstohvat soli
Šta treba da uradite?
  • Izgnječite bananu i dodajte malo soli.
  • Sve dobro izmešajte i pojedite.

Takođe, možete jesti i po dve banane .

Koliko često ovo treba raditi?Dva puta dnevno bez obzira što će se proliv verovatno zaustaviti nastavite da koristite ovaj prirodni lek.
Zašto je ovo efikasno za zaustavljanje proliva ? Banana je bogata pektinom koji pomaže u apsorpciji tečnosti u crevima. To stolicu čini manje vodenastom. Takođe, banane sadrže mnogo kalijuma. Kalijum je važan elektrolit i sprečava teži disbalans elektrolita koji se može javiti zbog dijareje.

3. Aktivni ugalj protiv proliva

aktivni ugalj

Aktivni ugalj, koji se može kupiti u vidu kapsula ili praha, je odličan za zaustavljanje proliva. Izmešajte jednu kafenu kašičicu aktivnog uglja u čaši vode ili popijte četiri tablete ili kapsule ovog preparata sa čašom vode.Bez obzira što može brzo zaustaviti proliv u slučajevima teške dijareje, postupak treba ponavljati na svaka dva do četiri sata.

Aktivni ugalj apsorbuje toksine i prikladan je i za hronični akutni proliv. Međutim, aktivni ugalj za proliv koristite s oprezom ako tokom dana pijete neku terapiju jer apsorbuje i lekove, tako da je najbolje da ga ne uzimate bar dva sata pre i posle pijenja lekova.


4. Probiotik za proliv

Probiotici su izvori “dobrih” bakterija koje žive u crevima i čine deo našeg imunog sistema. Reč je o živim organizmima koji žive u pojedinim namirnicama:

  • stari meki sirevi
  • crna čokolada
  • zelene masline
  • kefir
  • kiseli kupus
  • kiseli krastavci
  • jogurt

Probiotik za proliv možete uzimati i u vidu suplemenata.Kada tražite probiotik protiv proliva u apoteci to treba da bude sa oznakom forte što znači sa pojačanom koncentracijom.

Zdrave bakterije koje žive u intestinalnom traktu su neophodne za varenje. One igraju značajnu ulogu u odbrani creva od raznih infekcija. Kada se crevna flora promeni zbog antibiotika ili infekcije nekom bakterijom ili virusom, može se javiti dijareja. Probiotici mogu pomoći zaustavljanje dijareje jer suzbijaju floru patogenih bakterija u crevima.

Saccharomyces boulardii je zapravo gljivica. Iako nije bakterija, tako se ponaša. Ona može pomoći kad je u pitanju proliv od antibiotika.Proliv izazvan antibioticima je veoma česta pojava. Takođe, pokazalo se da ovaj probiotik odlično leči dijareju koja se često javlja na putovanjima. S. boulardii se bori protiv neželjenih patogena i omogućuje pravilnu apsorpciju nutrijenata. Pošto je reč o gljivici, koristite suplemente sa ovom gljivicom samo u konsultaciji sa lekarom ako imate oslabljen imuni sistem.

Veoma je važno da u slučaju akutne dijareje odete kod lekara i dobijete adekvatnu terapiju. Pre nego što počnete da koristite suplemente, pitajte lekara za savet.


5. Čaj za proliv od lista dunje

Najefikasniji čaj za proliv je od lista dunje.Pošto se verovatno baš sada pitate kako se rešiti proliva teško da ćete naći listove dunje mada se mogu koristiti i sveži.Nema ih u prodaji ali nije loše da zapamtite ovaj savet, nabavite ih, osušite i čuvate.Kad zatreba skuvajte 4-5 listova dunje ostavite da se ohladi i pijte.Čaj od lista dunje će najbrže zaustaviti proliv.


6. Čaj od kamilice

kamilica caj

Šta vam je potrebno?
  • jedna kafena kašičica cvetova kamilice
  • jedna kafena kašičica nane
  • šolja ključale vode
Šta treba da uradite?
  • Ubacite čaj od kamilice i nane u vodu.
  • Stavite čaj da proključa i procedite ga.
  • Popijte čaj dok je još topao.
Koliko često ovo treba raditi?Tri puta dnevno kako biste se brže oporavili.
Zašto će ovo zaustaviti dijareju? Ako vas muče grčevi, napravite biljni čaj od kamilice. Kamilica je bogata taninima i ima antispazmatična svojstva.Ovaj čaj će vam umiriti nervozan stomak i zaustaviti proliv.

7. Beli luk protiv dijareje

Beli luk je izuzetan prirodni lek koji ima jaka antibakterijska, antivirusna i antiparazitska svojstva zahvaljujući svom aktivnom sastojku alicinu. Sirov beli luk će ubiti mnoštvo mikroba u vašim crevima koji izazivaju dijareju. Kalijum koji e nalazi u belom luku pomaže i u balansu elektrolita u telesnim tečnostima. Beli luk ublažava grčeve u stomaku i upalu u crevima. Preporučljivo je da pojedete tri do pet čena sirovog belog luka. Možete ga ubaciti u hranu kao začin da bi uneli veće količine.


8. Sok od nara

Sok od nara sadrži vitamin C, vitamin K i mnoštvo polifenola. Sok od nara se može koristiti za ublažavanje simptoma dijareje. Mada je i običan nar dobar za lečenje mnogih oboljenja, smatra se da je sok efikasniji u lečenju dizenterije i dijareje. Semenke sadrže mnogo vlakana i teže ih je svariti nego sok.

  • Napravite sok od nara i polako je popijte.
  • Ponavljajte postupak tri do četiri puta na dan.

Odlično će zaustaviti proliv i čaj od kore nara.Teško ga je pronaći i kupiti ali možete sami dobro oprati i osušiti koru nara i čuvati i koristiti kad god vam zatreba prirodni lek koji može brzo zaustaviti proliv.


9. Čorba od šargarepe

Čorba od šargarepe lako zasiti i poboljšava varenje. Najviše se preporučuje kao prirodni lek za proliv kod dece jer lako nadoknađuje vitalne nutrijente koji se gube zbog napada dijareje.

  • Operite, oljuštite i sitno iseckajte pola kilograma šargarepe.
  • Prelijte je sa malo vode (tek da prelazi nivo povrća u loncu) i kuvajte 15 minuta.
  • Dodajte soli po ukusu.
  • Jedite ovo sve dok se dijareja ne povuče.

10. Hidratacija

Ako imate proliv, hidratacija je veoma bitna. Dehidratacija koja se javlja zbog dijareje može biti fatalna kod dece i starijih osoba. Ako beba ima dijareju, nastavite da je dojite ili da joj dajete formulom. U apoteci možete kupiti oralne rastvore za hidrataciju beba i dece, i oni se preporučuju kada dete ima dijareju. Najbolje je da detetu često dajete manje doze ovakvih rastvora.

Kod osoba sa blažom dijarejom sportska pića i preparati za rehidrataciju koji se kupuju u apoteci su podjednako efikasni.

Za hidrataciju nikako nemojte koristiti alkohol, mleko, sokove, gazirana pića kao što je Coca Cola i pića koja sadrže kofein kao što je kafa, jer oni samo mogu pogoršati stvar.


Kako se leči proliv kod beba i dece?

Proliv kod beba i mlađe dece je obično posledica virusnog gastroenteritisa i kratko traje. Pošto je ovo oboljenje virusne prirode, ne prepisuju se antibiotici.

Međutim, povraćanje, povišena temperatura i retka stolica mogu biti znaci drugih infekcija: otitis medije (upale srednjeg uha), pneumonije, upale bešike, sepse i meningitisa. Sva ova oboljenja zahtevaju lečenje antibioticima.

Kod beba sa akutnom dijarejom se brzo javlja teška dehidratacija i zato je pravovremena rehidratacija veoma važna. Iz tih razloga, bolesna deca koja imaju proliv moraju odmah kod pedijatra kako bi se identifikovao i izlečio uzrok infekcije i kako bi se na vreme sprovela rehidratacija.

U slučajevima umereno teške i teške dehidratacije tečnost se obično nadomešćuje intravenski. U slučajevima blaže dehidratacije pedijatri obično preporučuju rastvore za oralnu primenu.

Bebe koje još uvek sisaju ili im se daje formula treba da nastave sa novom ishranom, osim ako je prisutno jako povraćanje. Tokom kratkog perioda oporavka od virusnog gastroenteritisa, bebe mogu pokazivati simptome intolerancije na laktozu zbog privremenog nedostatka enzima laktaze (koji je neophodan za varenje laktoze iz mleka) u tankom crevu. Bebe koje su intolerantne na laktozu mogu da dobiju još jaču dijareju i grčeve kada ponovo počnu da piju mleko. Zato se nakon rehidratacije preporučuju formule bez laktoze i razblaženi voćni sokovi. Mlečne proizvode treba postepeno uvesti u ishranu.


Kako se leči proliv kod starije dece i odraslih?

Kada se javi blaži proliv, preporučuju se razblaženi voćni sokovi, sportska pića i voda kako bi se sprečila dehidratacija. Treba izbegavati kafu i mlečne proizvode koji sadrže laktozu, jer oni mogu pogoršati proliv, posebno kod osoba koje već imaju intoleranciju na laktozu. Ako nema mučnine i povraćanja, može se nastaviti sa unosom čvrste hrane. Hrana koju organizam u takvom stanju dobro podnosi: pirinač, žitarice, banane, krompir i proizvodi bez laktoze.

U slučajevima umereno teške i teže dijareje se preporučuju rastvori za rehidrataciju za oralnu primenu kod dece starije od 10 godina i odraslih. Ovi rastvori se daju u dozi 50 mililitara po kilogramu telesne težine u razmacima od 4-6 sati kod blaže dehidratacije, a u slučajevima teže dehidratacije se daje doza od 100 ml/kg na šest sati. Nakon prvobitne rehidratacije, možete nastaviti sa primenom ovog rastvora. Tada se koristi po 100-200 ml po kilogramu telesne težine dok dijareja ne prestane. Na pakovanjima ovih proizvoda obično piše koje količine se preporučuju. Nakon rehidratacije treba početi sa čvrstom hranu čim prestanu mučnina i povraćanje. Počnite sa pirinčem, bananama, krompirom i žitaricama. Zatim postepeno uvodite i druge namirnice u ishranu kada dijareja prestane.


Dijareja i ishrana

Šta jesti kada dođe do dijareje?

Mada hrana zvuči kontraproduktivno kada imate dijareju, neke namirnice mogu ublažiti simptome dijareje i sprečiti još veću štetu u organizmu. Neke namirnice odlično učvršćuju stolicu. To su:

  • banane
  • beli pirinač
  • sos od jabuka
  • tost
  • ovsena kaša
  • baren ili pečen krompir
  • piletina (bez kožice)
  • pileća supa (pomaže u rehidrataciji organizma)

Koju hranu izbegavati?

Masna i pržena hrana stvara još veće probleme kod osoba sa dijarejom. Izbegavajte i namirnice koje sadrže mnogo vlakana (mekinje, voće, povrće), jer to pojačava nadutost. Hrana koju treba izbegavati:

  • alkohol
  • veštački zaslađivači (uključujući i one u žvakama, sokovima i zamene za šećer)
  • pasulj
  • bobičasto voće
  • brokoli
  • kupus
  • karfiol
  • leblebije
  • kafa
  • kukuruz
  • sladoled
  • zeleno povrće
  • mleko
  • mahunarke
  • paprika
  • suve šljive

Kafa i proliv

Ako imate proliv, nemojte piti pića koja sadrže kofein (kafa, čaj, coca-cola). Kofein može dosta pogoršati simptome i kod mnogih ljudi on deluje kao laksativ. Mnogi misle da su kafa i Coca Cola lekovi za proliv ali kofein podstiče rad mišića duž creva. Ako imate proliv, stimulacija ovih mišića je verovatno poslednje što želite.


Izbegavajte sokove

Ako imate dijareju, oduprite se iskušenju da pijete sokove. Oni su veoma kalorični i sadrže mnogo šećera, što dovodi do mnoštva zdravstvenih problema: gojenje, srčana oboljenja i dijabetes tipa dva. Kofein takođe izaziva mnoštvo neželjenih dejstava: uznemirenost, nervozu, anksioznost i probleme sa spavanjem, a takođe stvara i zavisnost koju je teško pobediti.


Kada se obično javlja akutna dijareja?

Najčešći uzroci akutne dijareje su infekcije virusnog, bakterijskog i parazitskog porekla. Bakterije mogu izazvati i akutno trovanje hranom. Treći najčešći uzrok akutne dijareje je nova terapija, pošto mnogi lekovi izazivaju dijareju.


Šta je vodeni proliv?

Kada se javi proliv i osoba ima stolicu više od tri puta na dan, kada u stolici ima više vode nego čvrste materije, tada je u pitanju vodeni proliv. On se javlja kada je prisutan neki poremećaj u tankom crevu i kada nema pravilne apsorpcije tečnosti i hrane koja se jede.


Da li anksioznost izaziva dijareju?

Da. Strah i anksioznost izazivaju stresni odgovor organizma koji može dovesti do dijareje.


Trovanje hranom

Trovanje hranom je kratkotrajno oboljenje i izazivaju ga toksini koje stvaraju bakterije. Ti toksini izazivaju bolove i grčeve u stomaku, povraćanje i lučenje velike količine vode u tankom crevu, što izaziva proliv. Simptomi trovanja hranom se najčešće povlače u roku od 24 sata. Neke bakterije luče toksine u hrani pre nego što je neko pojede, dok druge bakterije počinju da luče toksine tek kada se nađu u probavnom traktu čoveka.


Lekovi koji izazivaju dijareju

Mnogi lekovi mogu izazvati dijareju kao nuspojavu. Ovakva dijareja se lako prepozna, jer simptomi počinju brzo nakon početka tretmana ovim lekovima. Lekovi koji najčešće izazivaju dijareju su antacidi i suplementi koji sadrže magnezijum. Ostale klase lekova koji mogu izazvati dijareju su:

  • nesteroidni antiinflamatorni lekovi
  • hemioterapija
  • antibiotici

Kada se obratiti lekaru?

Dijareja je uglavnom blaga i kratko traje, tako da nije neophodno da idete kod lekara. Lekaru se treba obratiti u sledećim slučajevima:

  • povišena temperatura (više od 38°C)
  • umeren ili jak bol u stomaku i osetljivost na dodir
  • prisutna je krv u stolici, što govori o jakoj upali u crevima
  • dijareja se javila kod osobe koja ima neko ozbiljnije oboljenje (dijabetes, srčano oboljenje, SIDA) i kod koje dehidratacija može imati teške posledice
  • jaka dijareja ne prestaje nakon 48 sati
  • umerena ili teška dehidratacija
  • hronično povraćanje, zbog kog je oralni unos tečnosti nemoguć
  • akutna dijareja tokom trudnoće, zbog kog bi fetus mogao da strada
  • dijareja koja se javlja tokom upotrebe antibiotika, jer je tada moguće da je prisutna infekcija bakterijom C. difficile, koja zahteva drugačiji tretman

Kako sprečiti proliv

Pranje ruku je najefikasniji način da sprečite prenošenje virusa i bakterija koje izazivaju proliv.Ako želite sprečiti proliv uvek temeljno perite ruke nakon upotrebe toaleta, menjanja pelena bebi i pre svakog obroka.

I sledeće mere opreza prilikom pripreme hrane mogu sprečiti dijareju:

  • uvek stavljajte u frižider hranu koja bi mogla da se pokvari
  • uvek dobro skuvajte hranu
  • izbegavajte upotrebu sirovog mesa, ribe i plodove mora osim ako ste sasvim sigurni da su sveži i da potiču iz pouzdanih izvora
  • nikako ne stavljajte kuvano ili prženo meso na površine i sudove na kojima je stajalo sirovo meso

Izvori: (1) (2) (3) (4)