Kamen i pesak u bubrezima uzrok
Kamen i pesak u bubrezima spadaju u oboljenja urinarnog sistema koja se generalno često javljaju kod ljudi. Pesak obično prethodi kamenu, a peskom u bubregu se smatraju bubrežni kamenci manji od 5 mm. Kamen u bubregu je svakako ozbiljnije stanje od peska, jer može narasti do zaista ugrožavajućih veličina – kada počinje da ometa funkcionisanje bubrega i dovodi do ozbiljnih tegoba, poput jakih bolova i krvarenja u urinu. Postoje različite vrste kamena u bubregu, u zavisnosti od njihovog oblika, veličine i sastava. Pesak u bubregu obično prolazi spontano vremenom, dok kamen zahteva dodatnu terapiju – najpre se pokušava sa alternativom (da se kamen otopi prirodnim putem i spontano izbaci) a ukoliko to nije moguće, ili je kamen suviše veliki i ima takav sastav da ga je nemoguće prirodno eliminisati – onda se prelazi na tretman hiruškog lečenja.
Kamen i pesak u bubrezima – uzrok:
- poremećaj u ishrani (povišen unos kalcijuma, fosfata, oksalata)
- genetska predispozicija
- obstrukcija ili infekcija organa urinarnog sistema
- uvećana prostata kod muškaraca
- nedovoljan unos tečnosti
- klimatski predeli sa izuzetno visokim temperaturama vazduha što dovodi do gubitka tečnosti znojenjem pa se povećava koncentracija urina
Pesak u bubregu bolovi
Pesak u bubregu obično ne izaziva nikakve simptome, pa se otkrije sasvim slučajno tokom pregleda urina za neke druge svrhe. Dakle, bol se javlja veoma retko, ali nije iznenađujuće ni ako se pojave bolovi povezani sa peskom u bubregu. Bol se obično pojavljuje prilikom mokrenja, kada zrnca peska iritiraju sluzokožu mokraćnih kanala. S druge strane, kamen u bubregu obično prati jak i oštar bol – naročito ako je kamen takav da udara o zidove bubrega i iritira sluzokožu. Ukoliko kamen krene iz bubrega kroz mokraćne kanale – javlja se jedan od najjačih bolova koji pacijenti opisuju. Bol se može postepeno širiti na donji deo leđa, donji deo stomaka i na noge. Bolovi u bubregu mogu biti blagi i kratkotrajni, ali mogu biti i veoma jaki i intenzivni (bubrežne kolike).
Pesak u bubregu simptomi
Kao što smo rekli, simptomi peska u bubregu često izostaju. Međutim, mogu se javiti određeni znaci i tegobe koji mogu upućivati na pesak u bubregu.
Simptomi peska u bubrezima:
- bol u bubrezima i leđima
- povećana učestalost urinarnih infekcija
- učestalo mokrenje
- bol i peckanje pri uriniranju
- zamućen urin
- moguća je i pojava krvi u urinu
- smanjen apetit
- umor
- malaksalost
- povišena telesna temperatura
Pesak u bubregu u trudnoći
U trudnoći bubrezi rade pojačano, kako bi brže izlučili nepotrebne materije iz organizma. Usled hormonskih promena u trudnoći, mokraćni kanali su prošireni i tada se javlja veća verovatnoća za nastanak urinarnih infekcija i upala. Neretko se dešava da se upala proširi i na bubrege, pa postoji veća verovatnoća za nastanak dodatnih komplikacija – poput peska u bubregu. Neadekvatna ishrana i smanjen unos tečnosti takođe doprinose ovoj pojavi. Usled povećane koncentracije urina, stvara se pesak u bubregu. Stoga, pesak u bubregu u trudnoći može da se javi i neophodno je da to kažete svom lekaru, kako bi se odredila pravilna terapija, koja neće škoditi ni trudnici, ni plodu.
Pesak u bubregu ishrana
Ukoliko vam je dijagnostikovan pesak u bubregu, lekar će vam sigurno napomenuti da morate promeniti režim ishrane. Dakle, ne možete se više hraniti kao što ste do tad – jer u suprotnom može doći do komplikacija i nastanka kamena u bubregu. Određena hrana pospešuje stvaranje kamena, a određena pogoduje eliminaciji peska iz bubrega.
Pesak u bubregu – ishrana:
- izbegavajte unos namirnica koje sadrže kalcijum, fosfate i oksalate
- izbegavajte unos soli (natrijum-hlorid)
- ograničite unos mesa
- povećajte unos tečnosti (voda, sveži sokovi i biljni čajevi)
- pojačajte unos sveg voća i povrća
- pojačajte unos namirnica bogatih vitaminom C
- med, limun i maslinovo ulje su odličan prirodni lek protiv peska u bubregu i ostalih urinarnih tegoba
- jedite krastavce, oni su puni vode i podstiču ispiranje bubrega i mokraćnih kanala
- pijte sok od brusnice
- jedite peršun
- izbegavajte konzumaciju masne, kisele i začinjene hrane
- vodite računa o zdravoj i balansiranoj ishrani
Pesak u bubregu lečenje
Pesak u bubregu uglavnom ne zahteva posebno lečenje, već ga telo vremenom samo izbaci. Dakle, potrebno je samo pratiti stanje i redovno ići na kontrole. Ono što vi možete da uradite, jeste da vodite računa o ishrani, i to će svakako dosta pomoći u lečenju peska u bubregu. Voda razređuje urin i snižava koncentraciju soli koje mogu da formiraju pesak u bubregu – stoga pijte što više vode. Ukoliko pesak preraste u kamen, stanje je ozbiljnije, pa se u zavisnosti od sastava i veličine kamena sprovodi i lečenje.
Lečenje peska u bubregu:
- ukoliko imate bolove, analgetici i tople kupke će umanjiti bol
- korišćenje prirodnih lekova koji će olakšati izbacivanje peska
- vodite računa o ishrani i unosu tečnosti
- svako jutro na prazan želudac uzimajte med, maslinovo ulje i limunov sok u kombinaciji
Čajevi za izbacivanje peska iz bubrega
Postoji veliki broj čajeva za izbacivanje peska iz bubrega, koji podstiču razređivanje mokraće i smanjuju koncentraciju soli u mokraći, čime se olakšava izbacivanje peska i sprečava njegov ponovni nastanak.
Čajevi za izbacivanje peska iz bubrega:
- čaj od rastavića i borovice, sa malo pelina
- čaj od korena celera, sladića, peršuna i selena
- čaj od peteljki trešnje i višnje
- čaj od kukuruzne svile
- čaj od peršuna
- čaj od listova i pupoljaka breze
- čaj od uve
- čaj od korena zečjeg trna
- čaj od celera