Šta je sifilis?
Sifilis je polno prenosiva bolest, koju izaziva bakterija spiroheta (lat. Treponema pallidum).Za lečenje sifilisa terapija su najčešće antibiotici. Jedan od najvećih problema sa sifilisom je to što su simptomi slični simptomima mnogih drugih bolesti i infekcija, tako da zaražena osoba često i ne zna da ima sifilis pa uzrokuje prenošenje. Sifilis je dugotrajna bolest i može trajati celog života, osim ako se ne koriste antibiotici za lečenje infekcije.
Sifilis simptomi
Koji su simptomi sifilisa
Simptomi sifilisa zavise od stadijuma bolesti. Bolest nekada napreduje brže, nekada sporije, ali se generalno deli u četiri faze. Mnogi oboleli ne znaju da imaju sifilis u ranoj fazi, jer simptomi nestaju sami od sebe bez ikakvog tretmana. Međutim, ako se bakterije ne unište antibioticima, one nastavljaju da žive u telu, izazivajući oštećenja koja na kraju dovode do smrtnog ishoda.Faze i simptomi sifilisa kod muškaraca su isti kao i kod žena.Samo što se isti čirići javljaju na penisu a kod žena na vagini.
Koje su faze sifilisa?
Sifilis je polna bolest koja se razvija u četiri faze i kod svake se javljaju drugačiji znakovi i simptomi. Ove faze se nekada mogu “preklapati” i ne javljaju se kod svakoga svi simptomi.Prenošenje se ne vrši samo polnim kontaktom do infekcije dolazi kada bakterije prodru kroz mukozne membrane (najčešće u vagini, u ustima, nosu i anusu), ili kroz neku otvorenu ranu ili posekotinu.
Primarna faza: Ova faza počinje u roku od 10 do 90 dana od trenutka kad se dogodi prenošenje bakterije koja izaziva sifilis. Prosečno vreme inkubacije je oko tri nedelje. Prvi simptomi sifilisa su čirići – šankri – na mestu infekcije. Oni se najčešće javljaju na genitalijama, anusu, rektumu ili u ustima.
Šankri su obično okrugli, čvrsti i bezbolni. Mogu imati donekle različit izgled. Može se pojaviti jedan ili više čirića, a pošto nisu bolni, često prolaze neprimećeni. Ovi šankri traju tri do šest nedelja i povlače se bez ikakvog tretmana.
Međutim, ako se ne postavi dijagnoza i ne počne se lečenje sifilisa antibioticima, bolest prelazi u drugu fazu.
Simptomi primarne faze sifilisa:
- Mali, bezbolni otvoreni čirići, koji nestaju sami od sebe nakon tri do šest nedelja, bez tretmana.
- Uvećani limfni čvorovi na mestu prvobitne infekcije.
Sekundarna faza: U ovoj fazi, simptomi sifilisa postaju uočljiviji, jer bolest počinje da se širi na kožu, jetru, mozak limfne žlezde, mišiće i mozak. U periodu od šest nedelja do tri meseca nakon povlačenja čirića, javlja se osip, koji je jasan indikator druge faze sifilisa. Osip se obično javlja u nepravilnim oblicima. Osip se može javiti u vidu ružičastih ili sivih “pečata” na koži – i osip se može razlikovati od osobe do osobe.
Simptomi sekundarne faze sifilisa:
- osip na dlanovima, šakama i stopalima
- osip na rukama, nogama i stomaku
- beli pečati u ustima, vagini i na drugim mukoznim membranama
- veliki ručišasti ili sivi pečati na koži
- vlažne izrasline nalik bradavicama na genitalijama i na pregibima kože
- groznica
- slabost
- gubitak apetita
- naglo mršavljenje
- bolovi u mišićima
- bol u zglobovima
- suvo grlo
- opadanje kose
- problemi sa vidom
- jaka iscrpljenosti
Bez tretmana, bolest napreduje do treće, latentne faze.
Latentna faza: Ova faza često najviše zbunjuje i pacijente i istraživače. Tokom latentne faze, nema vidljivih simptoma sifilisa, ali je bolest još uvek aktivna u telu, a bakterije nastavljaju da žive u limfnim čvorovima i slezini. Kada se simptomi sifilisa povuku, oboleli obično i zaborave na njih.
Ova faza može trajati nekoliko godina, pa čak i do kraja života. Od svih pacijenata koji uđu u latentnu fazu, oko jedne trećine uđe i u poslednju, tercijarnu fazu.
Tercijarna faza: U ovoj fazi sifilis postaje ozbiljan problem. U ovoj fazi sifilis napada mozak, srce, krvne sudove, centralni nervni sistem, jetru, kosti i zglobove. Ova faza je veoma ozbiljna i nastaje u roku od deset do trideset godina nakon inicijalne infekcije. Oštećenje mozga, centralnog nervnog sistema i ostalih organa obično rezultira smrću.
Simptomi tercijarne faze sifilisa:
Simptomi sifilisa u ovoj fazi u velikoj meri variraju od osobe do osobe, u zavisnosti od toga koji su organi pogođeni. Neki od najčešćih simptoma tercijarne faze sifilisa uključuju:
- oštećenje srca
- oboljenja srčanih zalistaka
- tumore jetre, kože ili kostiju
- poremećaji nervnog sistema (neurosifilis)
- bol u zglobovima
- paraliza
- problemi sa koordinacijom
- gubitak čulnih osećaja
- slepilo (okularni sifilis)
- gubljenje intelektualnih funkcija
- promene u karakternim osobinama
- impotencija
- oštećenje nerava
- oštećenje mozga
Kako sifilis napreduje, može se “rasplinuti” u nekoliko različitih oboljenja, uključujući neurosifilis, okularni sifilis, a kod nekih se javljaju i tzv. sifilistične gume.
Neurosifilis: Ovo stanje se može javiti u bilo kom stadijumu sifilisa. Neurosifilis se javlja kada bolest napadne nervni sistem. Kada se postavi dijagnoza, za lečenje neurosifilisa se koriste antibiotici. Prognoza zavisi od toga u kojoj fazi se bolest dijagnostikuje.Rezultati terapija se razlikuju od pacijenta do pacijenta.
Simptomi neurosifilisa:
- jake glavobolje
- promene u ponašanju
- problemi sa čulima
- poteškoće u koordinaciji mišićnih pokreta
- paraliza
- obamrlost
- demencija
Okularni sifilis: Sifilis u bilo kojoj fazi može izazvati probleme sa očima i u strukturi oka. Okularni sifilis postaje sve češća pojava. Okularni sifilis se leči slično kao i neurosifilis.
Simptomi okularnog sifilisa:
- problemi sa vidom
- trajno slepilo
Sifilistične gume: Poput okularnog sifilisa i neurosifilisa, gume se mogu javiti u bilo kom momentu nakon infekcije bakterijama koje izazivaju sifilis. Međutim, najčešće se javljaju u poslednjoj fazi. Reč je o destruktivnim tumorima koji se mogu javiti u ustima ili nosu, na jeziku, kostima, na koži ili nekom drugom organu. Mada se ovi tumori najčešće se javljaju na jetri, mogu se javiti i na mozgu, srcu, testisima i očima.
Urođeni (kongenitalni) sifilis: Kada trudnica ima sifilis, on se lako prenosi na nerođenu bebu i dovodi do problema sa kožom i drugim organima, malom težinom na rođenju, urođenih deformiteta, napada, problema u razvoju, pa čak i smrti. Kod trudnica sa sifilisom, rizik od rođenja mrtvog deteta je veći za 40 odsto veći. Veoma je važno da svaka trudnica uradi testove kako bi se utvrdilo da li ima sifilis, i ako ima, da se na vreme počne sa tretmanom, kako bi se zaštitile i majka i beba.
Po statistici Svetske zdravstvene organizacije, preko milion trudnica u svetu ima sifilis. Tokom trudnoće, obično se ne prepisuje penicilin. Zato se trudnicama i osobama alergičnim na penicilin obično daju drugi antibiotici.
Faktori rizika
Faktori rizika za sifilis su isti kao i kod svih drugih polno prenosivih bolesti. Jedini način da se spreči infekcija jeste potpuno izbegavanje seksualnih odnosa bilo koje vrste. Bezbedan seks, što podrazumeva jednog pouzdanog partnera i korišćenje kondoma, je velika, ali ne i potpuna zaštita od infekcija bakterijama i virusima koji obično izazivaju polno prenosive bolesti.
Najčešći faktori rizika uključuju:
- seksualnu aktivnost
- seks bez zaštite
- heteroseksualne odnose
- infekciju HIV virusom
- seks sa osobom koja ima sifilis
- starost između 15 i 25 godina
Veoma je važno da znate da se sifilisom možete ponovo zaraziti i nakon što se izlečite.
Kako se leči sifilis ?
Konvencionalni načini za lečenje i terapija
Dijagnostikovanje sifilisa u prvoj fazi podrazumeva pregled čira i laboratorijsko ispitivanje tečnosti iz čira, kao i test krvi. Sifilis se može detektoviti vrlo rano, čak i sedam do četrnaest dana nakon izlaganja. Međutim, rezultati su sasvim pouzdani tek 90 dana nakon izlaganja. Tokom prvih 90 dana, moguće je dobiti i pogrešne rezultate. To se najčešće dešava kod ljudi koji su ranije imali problema sa sifilisom.
U kasnijim fazama, dijagnostika podrazumeva spinalne testove, angiografiju aorte, ehokardiogram i detaljnije testove krvi, u zavisnosti od toga kakvi su simptomi.
Konvencionalni načini za lečenje sifilisa podrazumevaju antibiotike, najčešće penicilin. Obično se preporučuje jedna intramuskularna injekcija. U latentnoj fazi, prepisuju se tri doze tokom tri nedelje. Mada će tretman uništiti bakterije i sprečiti dalja oštećenja, neće popraviti već nastalu štetu.
Ako je pacijent alergičan na penicilin, obično mu se prepisuju drugi antibiotici.Koliko će trajati lečenje sifilisa zavisi od težine infekcije, faze sifilisa i zdravstvenog stanja pacijenta.
Kod trudnica je penicilin jedini bezbedan tretman. Ako je pacijentkinja alergična na penicilin, radi se desenzitizacija kako bi se odmah počelo lečenje, jer drugi antibiotici mogu biti štetni za bebu i možda neće sprečiti zarazu.
Sifilis – prirodni načini lečenja
Sifilis je veoma ozbiljno oboljenje i leči se antibioticima. Prirodne metode za lečenje su efikasan način da se simptomi sifilisa drže pod kontrolom.
Probiotici: kada se koriste antibiotici za lečenje sifilisa, veoma je važno uzimati probiotike. Antibiotici ne uništavaju samo “loše” bakterije u organizmu, već i dobre bakterije u probavnom traktu. Veoma je važno da brzo obnovite crevnu floru probioticima kako bi se sprečili različiti problemi i gljivične infekcije.
Vitamin B12: za lečenje ozbiljnih infekcija poput sifilisa, veoma je važno da se hranite što zdravije i da na vreme prepoznate i nadomestite nutritivne deficite. Deficit vitamina B12 je veoma čest, posebno kod vegana i vegeterijanaca. Deficit ovog važnog nutrijenta se manifestuje u vidu bezvoljnosti, manjka energije, napetosti mišića i promena raspoloženja. Mnogi od ovih simptoma su slični simptomima sifilisa.
Preporučena dnevna doza vitamina B12 za osobe starije od 14 godina je 2.4 mikrograma na dan. Potražite kvalitetne suplemente vitamina B12, ili jedite što više lososa, tunjevine, goveđe i pileće džigerice, jagnetine i jogurta. Ako se lečite od sifilisa, dovoljno vitamina B12 će vam pomoći u olakšavanju depresije i zamora i poboljšati funkcionisanje nervnog sistema.
Kupke sa epsom solju: tople kupke sa epsom solju odlično olakšavaju bolove u zglobovima i kosima, koji se često javljaju kao simptom sifilisa. Koža lako apsorbuje minerale iz epsom soli. Oni ublažavaju bolove tako što smanjuju upale u organizmu. Napunite kadu toplom vodom i dodajte dve šolje epsom soli i par kapi svog omiljenog esencijalnog ulja i uživajte. Ponavaljajte postupak svakog dana kako biste ublažili upale.
Vežbajte: fizička aktivnost dosta ublažava stres, anksioznosti i depresiju i pomaže u istezanju umornih mišića, a daje i dosta energije. Zamor je čest simptom sifilisa, tako da je veoma važno da nađete neku odgovarajuću fizičku aktivnost koju ćete redovno upražnjavati tokom lečenja. Možda na početku nećete imati dovoljno snage niti koordinacije, ali kako lečenje napreduje, uskoro ćete se osećati bolje. Pilates, joga, šetnja i treninzi izdržljivosti su najbolje opcije.
Kolagen: sifilis utiče i na fizičko i na mentalno zdravlje, na kožu i zglobove, a kako napreduje, i na svaki drugi organ u vašem telu. Povećajte unos proteina, jer su svim organima u telu neophodni proteini. Mada naše telo prirodno luči kolagen, kako starimo, nemamo dovoljno kolagena da nam koža ostane meka, zglobovi fleksibilni i kosti jake. Hrana bogata kolagenom jeste čorba od kostiju, govedina, jaja, piletina, riba, a možete uzimati i proteine u prahu dok se lečite od sifilisa.
Đumbir: mučnina i problemi sa probavom su česti simptomi sifilisa. Đumbir je provereno sredstvo za ublažavanje mučnine, i svako ga može koristiti. Da biste napravili umirujuć čaj odđumbira, kupite veći komad đumbira i iseckajte ga na veće komade. Blago ga izgnječite kako biste oslobodili prirodna ulja i ubacite u posudu sa jednom ili dve šolje vode. Stavite đumbir da proključa, a onda poklopite posudu i ostavite da se kuva na tihoj vatri još 15 minuta. Ubacite malo meda u čaj i uživajte.
Masaža: masaža je sjajan način da ublažite bolove, depresiju, anksioznosti i zamor i da ojačate imuni sistem koji slabi kad se dobije sifilis. Redovna masaža je dobra za limfni sistem, mozak, mišiće i zglobove. Pokušajte da bar jednom mesečno idete kod profesionalnog masera dok se lečite od sifilisa.
Zašto se sifilis ponovo pojavio?
Godine 2000. lečeno je samo 6.000 slučajeva u Americi i smatralo se da će se polna bolest sifilis uskoro potpuno iskoreniti. Međutim, 2014. godine, dijagnostikovano je 20.000 novih slučajeva, a 2015. godine još 74.700 novih slučajeva. Naučnici smatraju da će se broj obolelih iz godine u godinu sve više povećavati. Sve je više slučajeva očnog i polnog sifilisa. Što se tiče gej populacije, ovakva epidemija sifilisa nije zabeležena još od osamdesetih godina dvadesetog veka.
Mnogi ljudi osećaju stid kad dobiju sifilis i zato ne žele da se obrate lekaru, tako da se velik broj slučajeva sifilisa danas uopšte i ne leči.
Mere opreza
- Ako se sifilis ne leči, komplikacije mogu imati fatalan ishod.
- Sifilis se mora lečiti antibioticima, bez obzira na stadijum bolesti.
- Prilikom prvog pregleda, trudnice se testiraju na sifilis.
Nekoliko reči na kraju
- Jedini način da se potpuno zaštitite od sifilisa je potpuno izbegavanje bilo kakvog seksualnog kontakta. Bezbedan seks i pravilna upotreba kondoma dosta smanjuju rizik od sifilisa.
- Postoje četiri faze sifilisa: primarna, sekundarna, latentna i tercijarna, mada su neki simptomi često prisutni u više faza.
- Sifilis se uvek leči antibioticima. Nakon inicijalnog tretmana, neophodno je otići na pregled nakon tri, šest, dvanaest i dvadeset četiri meseca kako bi se potvrdilo da je infekcija potpuno uklonjena.
- Ako se sifilis ne leči, nastaju ozbiljne zdravstvene komplikacije, koje obično izazivaju smrt.
- Oko trećina pacijenata koja ne leči sifilis dolazi u poslednju fazu bolesti, kada se javljaju kardiovaskularni i neurološki problemi. Efekti su dugoročni i smrtonosni.
- Oštećenje organa za sifilisom je obično nepopravljivo.
- Trudnice se obavezno testiraju na sifilis, jer se on lako prenosi na bebu, što dovodi do ozbiljnih defekata i oboljenja. U 40 odsto slučajeva, dolazi do rođenja mrtve bebe.
- Kada se sifilis izleči, nije nemoguće da opet dođe do zaraze nakon nekog vremena.
- Prirodni tretmani lečenja su efikasni za ublažavanje simptoma sifilisa u različitim fazama bolesi.