Sirup i čaj od belog sleza se koriste drugačije nego što većina ljudi misli, protiv kašlja, za iskašljavanje, sinuse…

0
2777
koren belog sleza

GARANTOVANO POMAŽE Da li često imate problema sa respiratornim organima? Slab kašalj često pređe u bronhitis zbog čega ste prinuđeni da pijete antibiotike?


Ne brinite, POSTOJI bolje rešenje koje će vrlo brzo i što je najvažnije, apsolutno prirodno izlečiti sve vaše tegobe.TO JE BELI SLEZ!


Da li znate koliko je učinkovit beli slez?

Ova lekovita biljka koja se najčešće nalazi u obliku slezovog čaja je poreklom iz Sredozemnog mora a njena lekovita dejstva su poznata širom Evrope, još od davnina. Istorija beleži da je vladar Karlo Veliki davne 812 godine n.e. naredio da se beli slez zasadi na svim imanjima u državi. Na ova način, valdar je svojim građanima obezbedio univerzalni lek koji je još tada prepoznat kao veoma koristan za otklanjanje mnogih tegoba.

U pojedinim zemljama Evrope, ova biljka se danas gaji zbog lekovitih dejstava korena i cveta a isto tako se smatra veoma bitnom u prirodnoj medicini.

Kod nas ćete beli slez naći pored većih reka, Dunava, Tise, Save i slično. Ova biljka može da poraste do 2m u visinu, listovi su beličaste boje karakteristična je po jarko belim cvetovima kao i po tome što cveta tokom celog leta.

Da pređemo na stvar i vidimo kako se kako se koristi beli slez:

Beli slez za iskašljavanje

Šta mogu da budu pokretači kašlja? Pre svega dve stvari – infekcija ili alergija. Oba slučaja su lako rešiva, a isti mogu prouzrokovati ili suvi nadražajni kašalj ili vlažni koji se drugačije naziva i produktivni.

U nastavku ovog teksta biće reči kako da se jednom zauvek rešite obe vrste kašlja, i to apsolutno prirodno!

slez

Pomenuli smo da se u farmakologiji najviše upotrebljava koren od belog sleza. Zašto je to tako? Koren ove biljke, bogat je sa sluzi, ima ga oko 35%, zatim sadrži oko 10% pektina i oko 35% skroba. Zbog svih ovih sastojaka, ova biljka povoljno utiče kod problema sa suvim kašljom kao i kod nešto zrelijeg, kod kojeg se savetuje iskašljavanje sluzi.

Upravo prisustvo prirodne biljne sluzi koja se nalazi u slezu, uticaće povoljno na iskašljavanje – isto će ići mnogo lakše i bez prevelikog naprezanja.

Ovo sluzno sredstvo, koristi se kako za kašalj, tako i za dijareju, kao i za razne obloge kod upala i posekotina. Sluz iz belog sleza je najdragoceniji sastojak korena koji je inače veoma lekovit i široko primenljiv.

beli slez

On je isto tako dobar i za lečenje suvog kašlja, pogotovu kod dece kod kojih se obično savetuje uzimanje sirupa od belog sleza. Koliko je ovaj sirup dobar kao i kako se konzumira biće reči u nekom od narednih pasusa.

Čaj od belog sleza lekovitost i upotreba

Čaj od belog sleza je jedan od najstarijih čajeva koji ste sigurno i vi kao mali pili i koji vam sigurno nije baš ostao u najboljem sečanju. Ali ono što je ovde najbitnije, ovaj čaj vam je sigurno za vrlo kratko vreme pomogao da se rešite dosadnog i umarajućeg kašlja koji iscrpljuje organizam.

Malo je poznato da beli slez jača imunitet i da ga isto tako mogu piti kako bebe, tako i deca i odrasli. Oni koji su pili ovaj čaj tvrde da su im se tegobe povukle već nakon nekoliko dana o čemu dodatno govori činjenica da se ovaj čaj smatra najefikasnijim prirodnim lekom. Sigurni smo da su i vaša iskustva isključivo pozitivna.

Kako se priprema čaj od belog sleza?

beli slez caj

Vrlo lako, u nastavku ćemo vam objasniti kako da skuvate čaj od korena belog sleza koji se pokazao kao najbolje sredstvo za lečenje kašlja.

Potreban vam je usitnjen koren belog sleza (njega možete nabaviti u svakoj prodavnici zdrave hrane). Uzmite jednu supenu kašiku i prelijte je sa 2 dl hladne vode (vrlo bitno – ovaj čaj nemojte kuvati, tj nemojte ga prelivati ključalom vodom jer će tako izgubiti sve svoje lekovite sastojke). Nakon što ste prelili koren, ostavite da čaj odtsoji dva sata uz povremeno mešanje. Nakon što prođe predviđeni period, čaj procedite i pijte lagano. Ukoliko vam se ne dopada ukus, čaj možete zasladiti sa jednom kafenom kašičicom meda.

Isto, kod lekovitih dejstava bitno je pomenuti da je koren belog sleza fenomenalan za kožu. Redovnom primenom ublažiće razne opekotine, čireve, pomoći kod psorijaze, a isto tako će biti od koristi i za rane u usnoj duplji – redovnim ispiranjem ublažićete tegobe upala i nadražaja desni.

S obzirom na to da je njegova upotreba i lekovitost zaista široka, ovaj čaj u kombinaciji sa drugim biljkama vam može pomoći kod raznih tegoba, poput urinarnih infekcija ili kod dijereje.

Za urinarne infekcije potrebno je promešati 50 grama korena belog sleza, isto toliko listova breze, divlje kruške, uve, rastavića i žalfije. Ovu smesu je potrebno preliti sa 5 decilitara proključale vode i ostaviti tako da odstoji sat vremena. Procedite čaj i pijte ga u malim gutljajima.

Kada je reč o dijareji, čaj koji ublažava ove tegobe se priprema na sledeći način: promešajte 50 grama korena, listova i cvetova i belog i crnog sleza, dodajte isto toliko lista podbela, kupine i pitome nane. Od napravljene mešavine izdvojite 5 kašika i prelijte ih sa litrom vruće vode. Ovaj napitak treba da odstoji tri sata a nakon toga ga treba piti umesto vode.

Čaj od belog sleza za bebe i trudnice

Da li je bezbedno čaj od belog sleza davati bebama?

Da, ali samo nakon konsultacije sa pedijatrom. Ovaj čaj je kod bebica i male dece posebno delotvoran ukoliko imaju problema sa zapušenim nosem, kašljem ili upaljenim sinusima.

Za njih se čaj priprema na sledeći način: Prokovajte i ohladite litar vode a zatim u tu vodu dodajte kašičicu belog sleza a nakon toga ga ostavite 120 minuta. Posle toga, dodajte nekoliko kapi limuna i jako malo šećera i sve to izmešajte.

Ovako pripremljen čaj može se davati bebama ali tek nakon što se konsultujete sa vašim pedijatrom. Isto važi i za sirup od belog sleza – s obzirom na to da ovde postoji mogućnost da vam je dete alergično na neki od sastojaka iz sirupa, vrlo je bitno da se pre korišćenja posavetujete sa lekarom.

Kada je reč o trudnicama, postoji neki opšti savet da beli slez u trudnoći i tokom dojenja ne bi trebalo da se pije. Ipak, ukoliko imate tegoba, poput kašlja, a ne želite da pijete lekove, najbolje je da savet potražite od ginekologa koji vam vodi trudnoću. Stručni savet će vam ovde najbolje doći a vi ćete biti znatno mirniji.

Beli slez za nos i sinuse

Stari kažu “bolje sprečiti nego lečiti” a tu upravo može beli slez da vam pomogne. Ukoliko osetite prve simptome gripa, poput zapušenosti nosa i kijanja, ne dozvolite da se ceo taj proces pretvori u kašalj. Delujte preventivno tako što ćete napariti sinuse belim slezom.

Kako to da uradite? vrlo jednostavno, koren belog sleza potopite u dva litra hladne vode. Ostavite da tako stoji pola sata a zatim stavite na šporet dok ne provri. Kada proključa, skinite sa šporeta, uzmite peškir i nagnite se nad posudom i udišite paru.

Prve rezultate ćete vrlo brzo primetiti, ovako korišćen, slez će vam pomoći u lakšem izbacivanju sekreta iz nosa.

Pomenuli smo da je ovaj čaj veoma lekovit i da  generalno ima široku primenu. Pa tako, pored toga što pomaže kod iskašljavanja, ovaj čaj veoma pomaže i kod problema sa želucem. Sluz iz korena ovog čaja obložiće vam sluzokožu želuca i ublažiti bol i težinu koji osećate.

Čaj se priprema na isti način kao i za probleme sa kašljem.

Sirup od belog sleza

Sirup od belog sleza je posebno učinkovit kod problema sa suvim nadražajnim kašljem. I dok je čaj bolje sredstvo za iskašljavanje, ovaj sirup se često uzima kod tegoba su suvim kašljem. Najčešće ga uzimaju deca ali isto tako ga mogu konzumirati i odrasli.

Ovaj sirup u sebi sadrži i timijan i propolis koji deluju antiseptički i povoljno utiču na razaganje sekreta u organizmu. S obzirom na to da u sebi sadrži i vitamin C, ovaj sirup povoljno utiče i na opšte stanje organizma i jača imunitet.

Korisno je znati da sirup od belog sleza možete sami napraviti, u svojoj kuhinji.

Priprema nije uopšte komplikovana, u nastavku vam predstavljamo šta vam je sve od sastojaka potrebno: 15 kašika šećera, 2 decilitra vode, 2 kašike korena belog sleza i 3 kašike kamilice. U jednom sudu je potrebno karamelizovati šećer a nakon toga ga skloniti sa vatre. Nakon što ste dodali predviđenih 2dl vode, posudu vratite na šporet dok voda ne provri. Kada voda provri, dodajte prvo tri kašike korena belog sleza i tako ga kuvajte tri minuta. Nakon toga dodajte kamilicu i kuvajte sve to još 5 minuta. Nakon što ste dodali kamilicu, priprema je završena.

Poklopite posudu i ostavite da se ohladi. Nakon hlađenja, procedite smesu i uživajte u konzumiranju apsolutno prirodnog sirupa od belog sleza.

Cena sirupa i čaja

Cene kako čaja, tako i sirupa su veoma pristupačne, oba koštaju oko 200 do najviše 250 dinara, i iste možete kupiti u najbližoj apoteci ili čak prodavnici zdrave hrane.

Čaj možete kupiti i  na meru i proći mnogo jeftinije. Ono što je bitno istaći – oba su se pokazala kao odličan univerzalan lek koji svako treba da ima u kući – dobri su kako za tegobe sa respiratornim organima tako i za razne druge poput opekotina, upale sinusa i problema sa želucem.

Podelite sa nama vasa iskustva, da li ste konzumirali nekada čaj od belog sleza, koliko vam je pomogao?