Sve o akutnom i hroničnom pankreatitisu, simptomima, uzrocima, ishrani i lečenju
Upala pankreasa (pankreatitis) – definicija i činjenice
- Pankreatitis je zapaljenski proces ili upala pankreasa, odnosno gušterače.
- Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, broj obolelih od akutnog pankreatitisa u svetu, kreće se od 4,9 – 35 na 100.000 stanovnika.
- Pankreatitis izaziva bol u predelu trbuha.
- Pankreatitis može da bude akutni (kratkotrajni) ili hronični (dugotrajni).
Prepoznatljivi simptomi akutne upale pankreasa su bolovi u stomaku. U druge znakove i simptomi akutnog pankreatitisa su:
- mučnina i povraćanje
- abdominalni pojasni bol koji se širi ka leđima
- bol koji se pojačava nakon jela
- drhtavica i povišena telesna temperatura (grozničavo stanje)
- osetljivost trbuha na dodir
- letargija i malaksalost
Da bi se dijagnostifikovala upala gušterače potrebni su krvna slika i snimanja.
U većina slučajeva kad se javi akutna upala pankreasa potrebno je bolničko lečenje, međutim, lečenje hronične upale pankreasa može da se obavlja i u kućnim uslovima.
Komplikacije koje može izazvati upala gušterače su:
- dijabetes
- rak pankreasa
- malnutricija (pothranjenost/nedostatak hranljivih materija)
- infekcija
- formiranje pseudociste
Težina upale pankreasa može da se kreće od blage ili samoograničavajuće bolesti, pa do oboljenja sa komplikacijama koje su opasne po život.
Upala gušterače smrtnost
Upala gušterače je česta pojava a prognoze su veoma različite od pacijenta do pacijenta, pošto bolest može biti blaga ili teška sa otkazivanjem više organa ili čak pojavom sepse.Teška akutna upala gušterače ima stopu smrtnosti od 20%.U prvoj fazi 7 do 14 dana nakon pojave simptoma smrtnost je retka.Ako ne dođe do izlečenja u kasnijoj fazi, posle 14 do 28 dana bolest može izazvati teške infekcije i nekrozu pankreasa.
Šta je pankreatitis?
Pankreatitis je oboljenje koje karakteriše zapaljenski proces ili infekcija pankreasa, odnosno gušterače.
- Pankreas je trbušna žlezda smeštena iza želuca u gornjem delu trbuha.
- Glavna funkcija pankreasa je lučenje hormona i enzima koji pospešuju varenje i regulišu metabolisanje krvnog šećera (glukoze).
- Digestivni enzimi se ispuštaju kroz pankreasne izvodne kanale u tanko crevo, u kome se aktiviraju i pospešuju razlaganje masti i proteina.
- Digestivni hormoni (insulin i glukagon) nastaju u pankreasu i ispuštaju se u krvotok, u kome regulišu nivo šećera u krvi.
Upala pankreasa (pankreatitis) se kategoriše kao akutna ili hronična.
- Akutni pankreatitis obično nastaje iznenada, a najčešće je kratkotrajna bolest (nekoliko dana ili nedelja), koja prolazi uz pravilno lečenje.
- Hronični pankreatitis najčešće nastaje nakon višestrukih epizoda akutnog pankreatitisa i spada u dugotrajna oboljenja, što znači da može da traje mesecima, pa čak i nekoliko godina.
Upala pankreasa je oboljenje koje može da bude blago i samoograničavajuće, mada je moguće i da poprimi oblik koji dovodi do teških komplikacija opasnih po život. Akutno zapaljenje pankreasa, u svom najtežem obliku, može da ima štetno dejstvo na brojne druge organe, uključujući i pluća i bubrege.
Koji su znakovi i simptomi upale pankreasa?
Upala pankreasa, odnosno pankreatitis izaziva bolove u gornjem delu stomaka, koji mogu biti od blagih do veoma jakih.
Bol može da se javi iznenada ili da se postepeno pojačava. Često bol počinje ili se pojačava nakon jela, što se događa i sa bolom usled problema sa žučnom kesom ili čirom.Bol u stomaku je glavni simptom akutnog pankreatitisa. Osobe kod kojih se javi akutna upala pankreasa obično se osećaju veoma loše.
Znakovi i simptomi akutne upale pankreas su:
- pojasni bol u trbuhu koji se širi ka leđima
- mučnina i povraćanje
- pojačavanje bolova nakon jela
- osetljivost trbuha na dodir
- povišena telesna temperatura i drhtavica
- malaksalost i letargija
Hronična upala pankreas, takođe može da izazove bol u stomaku, ali obično nije toliko jak, a neke osobe uopšte nemaju bolove.
Znakovi i simptomi hroničnog pankreatitisa su:
- bol u stomaku
- nenamerno gubljenje telesne težine
- uljasta stolica neprijatnog mirisa
Uzrok
Šta izaziva upalu pankreasa?
U normalnim okolnostima, digestivni enzimi (enzimi koji pospešuju proces varenja hrane) koje ispušta pankreas, ne aktiviraju se da bi razlagali masti i proteine, sve dok ne stignu do tankog creva. Međutim, kada se ovi digestivni enzimi aktiviraju dok su još u pankreasu, javlja se upala i lokalno oštećenje pankreasa, usled čega nastaje pankreatitis, odnosno upala gušterače.
Uzroci upale pankreasa su:
- konzumiranje i zloupotreba alkohola
- žučni kamenac
- povišeni nivo triglicerida
- povreda trbuha ili operacija trbušne duplje
- neke vrste medikamenata
- pušenje
- porodična istorija upale pankreasa
- cistična fibroza (jedna od najčešćih naslednih bolesti, usled koje pojedine žlezde luče abnormalno gust i lepljiv sekret, koji izaziva začepljenje njihovih izvodnih kanala i oštećenje tkiva; incidencija je 1:2500 živorođene dece)
- rak pankreasa
Zloupotreba alkohola i žučni kamenac se smatraju uzrokom oko 70 – 80% slučajeva upale pankreasa. U oko 20% slučajeva uzrok upale pankreasa je nepoznat (idiopatski pankreatitis).
U našoj zemlji više od 50% slučajeva upale pankreasa spada u bilijarni pankreatitis (usled žučnih kamenaca), dok su procene da je u 15 – 27% slučajeva u pitanju alkoholna upala pankreasa.
Prema geografskoj rasprostranjenosti, na primer, u Velikoj Britaniji ima više slučajeva bilijarnog, dok je u SAD češći alkoholni pankreatitis.
Kada je u pitanju akutna upala gušterače, ona može da se javi u bilo kom životnom dobu. Kod dece i mlađih osoba je retka pojava, a preovlađujući uzroci u ovim starosnim grupama su genetski, traumatski, infektivni, parazitarni, ali i oni povezani sa problemima sa žučnom kesom.
Akutna upala pankreasa koja je prouzrokovana žučnim kamencem češća je kod starijih ženskih osoba, dok je kod mlađih muškaraca češća upala pankreasa usled zloupotrebe alkohola.
Kako se dijagnostikuje upala pankreasa?
Postoje brojna ispitivanja koja samostalno, ili u kombinaciji sa drugima, mogu da pomognu kod dijagnostikovanja pankreatitisa.
Krvna slika
U slučajevima akutne upale pankreasa, novo amilaze i/ili lipaze (enzimi koje luči pankreas) obično je povišen. U slučajevima hronične upale pankreasa, novo ovih enzima možda neće biti povišen. Ovo su obično prvi pregledi krvi koji se obavljaju kod dijagnostikovanja pankreatitisa, pošto su testiranja jednostavna, a rezultati brzo dostupni. Postoje i druge analize krvi, koje se koriste kod dijagnostikovanja upale pankreasa:
- provera funkcije jetre i bubrega
- provera na prisustvo infekcije
- provera na prisustvo anemije
Snimanja
CT skeniranje (kompjuterizovano tomografsko skeniranje) abdomena može da se obavi radi vizuelizacije pankreasa, kako bi mogla da se proceni razmera zapaljenskog procesa, kao i neke moguće komplikacije, koje mogu da se jave kao posledica pankreatitisa, na primer, krvarenje ili pseudocista (lažna cista, odnosno cistična struktura ili nakupljena tečnost, koja nastaje na mestu izumrlog tkiva pankreasa). CT skeniranje može da otkrije i žučni kamenac i druge abnormalnosti u žučnom sistemu.
Ultrazvučno snimanje može da se koristi pri utvrđivanju prisustva žučnih kamenaca i abnormalnosti žučnog sistema. Pošto ultrazvučni aparat za snimanje ne emituje zračenje, ovaj metod je najčešći inicijalni oblik snimanja u slučaju sumnje na upalu pankreasa.
U zavisnosti od osnovnog uzroka upale pankreasa i težine oboljenja, moguće je obavljanje i drugih ispitivanja.
Lečenje
Kako se leči upala pankreasa?
U najvećem broju slučajeva akutne upale pankreasa, neophodan je prijem u bolnicu, dok neki slučajevi hroničnog pankreatitisa mogu da se leče i u kućnim uslovima.
U zavisnosti od osnovnog uzroka pankreatitisa, lečenje će se razlikovati i biće usmereno na specifičan uzrok. Međutim, obično se praktikuje sledeći režim, kao početno lečenje pankreasa.
U prvu liniju lečenja spadaju:
- dijeta kojom se pankreasu pruža prilika da se odmori i oporavi
- intravenozno davanje tečnosti, kako bi se izbegla pojava dehidracije tokom posta
- upala pankreasa može da bude veoma bolna, pa su zato intravenozni analgetici često neophodni
Ukoliko je upala pankreasa izazvana zbog zaprečenja žučnog kamenca, može da bude neophodna hirurška intervencija kojom će se ukloniti kamenac i/ili žučna kesa. Ponekad je potrebna i hirurška intervencija radi lečenja pseudociste ili uklanjanja dela pankreasa zahvaćenog upalom.
Ukoliko je uzrok upale pankreasa zloupotreba alkohola, uzdržavanje od alkohola i program rehabilitacije alkoholičara su preporučene metode.
Ako je do upale pankreasa došlo usled lekova ili izlaganja nekim hemikalijama, preporučuje se prestanak uzimanja leka i izbegavanje štetne hemikalije.
Kod upala gušterače usled visokog nivoa triglicerida, lekar može da prepiše lekove koji snižavaju nivo triglicerida.
Lekovi za upalu pankreasa
Obično je navedeni režim preovlađujući način lečenja upale pankreasa.
Prepisuju se i analgetici, kao i lekovi koji ublažavaju mučninu.
U slučajevima hronične upale pankreasa, lekari mogu da prepišu suplemente pankreasnih enzima, koji će pomoći organizmu da vari određene hranljive materije.
Da li postoji neka posebna ishrana kod upale pankreasa?
Preporučeni način ishrane za osobe koje pate od upale pankreasa, podrazumeva obroke sa malim sadržajem masti i bogate hranljivim materijama. Takođe, preporučljivo je unošenje dovoljne količine tečnosti zbog sprečavanja dehidracije.
Pankreatitis dijeta
Da bi vam pankreas bio zdrav, treba da jedete hranu bogatu proteinima, sa malo životinjskih masti i puno antioksidanata. Tu spadaju posno meso i mahunarke, supe, kao i alternativni mlečni proizvodi (poput lanenog i bademovog mleka). To su namirnice oko kojih pankreas neće morati da se muči.
Ishrana ne bi smela da bude bogata mastima.Istraživanja pokazuju da neke osobe sa pankreatitisom mogu da tolerišu do 30-40% kalorija iz masti, kada su te masti iz biljnih izvora ili triglicerida srednjeg lanca. Drugima je lakše kada unose manje masti, ograničene na 50 grama ili manje po danu.
Dijeta kod upale pankreasa takođe ograničava unos šećera.Spanać, borovnice, višnje i integralne žitarice štite zdravlje digestivnog trakta i bore se protiv slobodnih radikala koji oštećuju organe. Ako želite da pojedete nešto slatko, uzmite neku voćku umesto čokoladice, pošto su osobe koje imaju upalu pankreasa, sklonije dijabetesu. Za užinu, uzmite čeri paradajz, krastavac i humus ili voće. Pankreas će vam biti zahvalan.
Pankreas dijeta zabranjene namirnice
Šta ne smete jesti ako imate pankreatitis
U hranu čiji unos treba da ograničite spada:
- crveno meso
- iznutrice
- pržena hrana
- pomfrit i čips
- majonez
- margarin i puter
- punomasni mlečni proizvodi
- pecivo i kolači sa dodatim šećerom
- pića sa dodatim šećerom
Dakle pankreatitis dijeta se koncentriše na izbacivanje masti i šećera iz ishrane
Za lečenje pankreatitisa, trebalo bi da se skoncentrišete na izbacivanje trans masnih kiselina iz ishrane. Pržena hrana ili ona koja je prošla kroz velike hemijske procese, poput pomfrita, hamburgera i slično, spada u najgoru hranu. Organi, punomasni mlečni proizvodi, čips i majonez nalaze se u samom vrhu spiska namirnica koje ne treba jesti.
Bilo šta što je pečeno u fritezi ili ulju može izazat i upalu pankreasa. Smanjite unos belog brašna, koje se nalazi u kolačima, pecivima i tortama. Te namirnice mogu zaustaviti rad creva, i izazvati skok insulina što vremenom, uzrokuje dijabetes.
Ishrana za oporavak od upale pankreasa
Ako se oporavljate od akutnog ili hroničnog pankreatitisa, izbegavajte alkohol. Trebalo bi i da ostavite pušenje. Unosite dovoljno tečnosti, tako što ćete uvek sa sobom imati flašicu vode. Ako ste zbog napada pankreatitisa bili na bolničkom lečenju, verovatno ste dobili preporuku kod kog nutricioniste treba da idete da biste dobili prave savete, propisanu ishranu i naučili kako treba da se hranite nadalje.
Zbog slabijeg rada pankreasa, osobe koje imaju pankreatitis često imaju manjak vitamina i minerala u organizmu, a najčešće im fale vitamini A, D, E i K.
Saveti za ishranu
Pre nego što promenite ishranu, pogotovo ako imate pankreatitis, obavezno razgovarajte sa svojim lekarom. Evo nekih saveta koje vam može predložiti:
- tokom dana, jedite između šest i osam obroka, kako biste pomogli telu da se oporavi od upale pankreasa. Manji obroci se lakše vare, pa će to puno značiti vašem digestivnom traktu.
- Primarni izvor masti treba da budu kokosovo ili palmino ulje, za koje nisu potrebni enzimi iz pankreasa da bi se svarili.
- Nemojte jesti previše vlakana odjednom, pošto to može usporiti varenje i onemogućiti absorpciju nutrijenata iz hrane. Vlakna mogu pogoršati učinkovitost ovako smanjene količine enzima koje proizvodite.
- Uzimajte multivitamine u obliku suplemenata, da biste sigurno pokrili sve potrebe organizma za vitaminima, pogotovo zato što ćete neko vreme biti na stogom režimu ishrane.
Koje komplikacije može izazvati upala pankreasa?
Pankreatitis može da bude bolest koja je opasna po život i koja ima teške komplikacije. U moguće komplikacije upale pankreasa spadaju:
- Dijabetes – Oštećenje pankreasa može da dovede do dijabetesa, usled poremećaja lučenja insulina.
- Formiranje pseudociste – U toku hronične upale pankreasa, tečnost i čestice mogu da se nakupe u i oko pankreasa. Ukoliko dođe do prskanja ove kese koja sadrži tečnost, kao posledica mogu da se jave jak bol, infekcija i unutrašnje krvarenje.
- Malnutricija (pothranjenost) – Oštećenje pankreasa može da dovede do smanjenja ili izostanka stvaranja digestivnih enzima, što utiče na apsorpciju različitih hranljivih materija. Usled ovoga može da dođe do malnutricije i nenanemernog mršavljenja.
- Rak pankreasa – Hronični pankreatitis je faktor rizika za nastanak raka pankreasa.
- Infekcija – Osobe koje boluju od upale pankreasa izložene su riziku od pojave infekcije, koja može da izazove otkazivanje više organa, sepsu i na kraju smrt.
Može li upala pankreasa da se spreči?
- Određene promene životnih navika mogu da smanje verovatnoću za pojavu upale gušterače kod nekih osoba, na primer, prestanak konzumiranja alkohola ili pušenja.
- Niskomasna ishrana i održavanje zdrave telesne težine, mogu da smanje stepen rizika od formiranja žučnog kamenca, vodećeg uzroka upale pankreasa.
Kakve su prognoze kod upale pankreasa?
Prognoze u slučaju upale pankreasa zavise od brojnih faktora, kao što su osnovna oboljenja koja dovode do pankreatitisa, težina zapaljenskog procesa i starost pacijenta i njegovi osnovni zdravstveni problemi.
Pacijenti sa upalom pankreasa mogu da imaju kratkotrajnu, samoograničavajuću bolest kod koje je moguć potpuni oporavak, ali i težak tok bolesti koja može da dovede do komplikacija opasnih po život i smrti.
Ukoliko se kod nekog više puta javlja akutna upala pankreasa, postoji mogućnost nastanka hroničnog pankreatitisa, doživotnog oboljenja koje vodi pogoršanom kvalitetu života.
Izvori: (1) (2) (3) (4)