Ako vam lekar kaže da imate hepatomegaliju, to znači da vam je jetra veća nego što je normalno. Uvećana jetra nije bolest sama po sebi, već je manifestacija nekog drugog oboljenja, npr. hepatitisa. Da bi se počelo sa lečenjem, neophodno je utvrditi uzrok oboljenja.
Lečenje je veoma važno. Naša jetra mukotrpno radi. Između ostalog, ona čisti krv od štetnih hemikalija koje unosimo u sebe i koje naše telo takođe sintetiše. Zatim, jetra pravi tečnost po imenu žuč, koja služi za razlaganje masnoća. U jetri se skladišti glukoza, koja nam daje energiju kada nam zatreba.
U zavisnosti od toga šta izaziva uvećanje jetre, hepatomegalija može imati dugoročne posledice ako se bolest ne leči na vreme.
Masna jetra je jedan od najčešćih uzroka uvećanja jetre.
Šta izaziva hepatomegaliju?
Neki uzroci uvećane jetre se javljaju znatno češće nego drugi. Na primer, alkoholna bolest jetre je čest uzrok uvećanja jetre. Uvećana jetra može biti posleica virusnog hepatitisa (A, B, C, D i E). Kancer je još jedan čest uzrok uvećanja jetre. On se lako širi na jetru sa drugih organa.
Prekomerna upotreba lekova može dovesti do uvećanja jetre, pa je jako važno da pijete lekove onako kako vam je prepisano.
Neke ređe bolesti jetre mogu izazvati uvećanje jetre, kao i neke bolesti drugih organa koje indirektno utiču na jetru.
Najčešći indirektni uzroci hepatomegalije su:
- neke vrste leukemije
- neke vrste limfoma
- multipli mijelom
- genetske bolesti (Vilsonova bolest, Gošeova bolest)
- problemi sa srcem i krvnim sudovima
- infekcije
- oštećenje jetre zbog toksina
- složenija oboljenja jetre i čitavog organizma (amiloidoza, autoimuni hepatitis, primarna bilijarna ciroza, primarni sklerozantni holangitis)
Loša ishrana predstavlja veliki rizik za nealkoholičarsku masnu jetru.
Masna jetra je upravo ono što joj ime govori: previše masnoća u ćelijama jetre. Masno tkivo se nakuplja u jetri kada je ishrani zastupljeno toliko masnoća da organizam ne može više da ih procesuira. Ako masnoće čine više od 5% tkiva u jetri, prisutna je i masna jetra. Malo masnoća na jetri ne znači nužno da će se javiti oštećenje jetre. Ipak, nakupljanje masnoća u jetri može dovesti do upale, pa čak i do ciroze jetre.
Faktori rizika za hepatomegaliju
Faktori rizika za hepatomegaliju su i genetski i bihevioralni. Genetski faktori rizika uključuju autoimuna oboljenja, upalne bolesti creva, hronične bolesti jetre, rak na jetri, srpasta anemija i gojaznost.
Bihevioralni faktori rizika su prekomerna konzumacija alkohola i navike koje povećavaju rizik od zaraze HIV virusom i hepatitisom (tetoviranje, intravensko uzimanje droge, seks bez zaštite).
Simptomi hepatomegalije
Kada dođe do bolesti masne jetre, u nekim slučajevima nema simptoma, dok se ponekad javljaju zamor, slabost i blagi bol u stomaku. Pošto suvišna masnoća izaziva upalu, apetit slabi i to dovodi do mršavljenja i slabosti.
Evo još nekih simptoma koje može izazvati hepatomegalija:
- bol u desnom, gornjem delu stomaka
- bolovi u mišićima
- mučnina
- žutica
- oticanje stomaka i nadutost
- krvarenje desni
- krvava stolica ili stolica boje gline
- dijareja
Postoji još mogućih simptoma koji se javljaju kad je jetra uvećana, ali su oni relativno retki. Ti simptomi su svrab, opadanje dlaka sa tela, neredovna menstruacija, crveni dlanovi i crvene lezije na koži.
Šta izaziva uvećanje jetre i slezine?
Uvećana jetra i slezina se mogu javiti kao posledica mnoštva infekcija, oboljenja krvi, oboljenja jetre i karcinoma.
Infektivni uzroci uvećane jetre i slezine
Uvećana jetra i slezina se mogu javiti zbog sledećih infekcija:
- bakterijske infekcije
- groznica mačije ogrobotine
- infektivna mononukleoza (infekcija Epštajn-Barovim virusom)
- infekcije izazvane parazitima
Uzroci uvećanja jetre i slezine koji se javljaju zbog obolele jetre
Uvećana jetra i slezina mogu biti posledica nekog oboljenja jetre, a to je najčešće:
- bilijarna atrezija (blokada u kanalima kroz koje žuč prolazi od žučne kese do jetre)
- ciroza (stvaranje ožiljačnog tkiva na jetri)
- hepatocelularni karcinom (rak jetre)
- portalna hipertenzija (povišen pritisak u portalnoj veni, koja dovodi krv u jetru)
- opstrukcija portalne vene
- sklerozantni holangitis (blokada žučnih kanala)
- steatoza (masna jetra)
- virusni hepatitis
Dijagnoza i lečenje hepatomegalije
Nažalost, uvećana jetra može proći neprimećeno neko vreme. Kada se prvi simptomi jave i pacijent se obrati lekaru, on će prvo uraditi fizički pregled, koji podrazumeva pritiskanje desnog dela stomaka kako bi se odredilo da li je prisutno uvećanje jetre i da li se javlja osetljivost na dodir. Ako je jetra uvećana, potrebno je uraditi detaljnije preglede. To podrazumeva ultrazvuk, skener (CT) ili magnetnu rezonancu. Ponekad je potrebno uraditi i ERCP (endoskopska retrogradna holangiopankreatografija). Reč je o postupku kojim se ispituje prisustvo problema u kanalima žuči, jetre i pankreasa. Tokom ovog postupka se mogu uzeti i uzorci tkiva jetre kako bi se proverilo da li je prisutna bolest masne jetre ili karcinom.
Uvećana jetra se leči u zavisnosti od uzroka. Najčešći uzroci, alkoholičarski hepatitis i nealkoholičarska masna jetra, se obično uklanjaju apstinencijom od alkohola i zdravom ishranom.
Kada je reč o hepatitisu A, lečenje se svodi na lečenje infekcije i hidrataciju. Ako je uzrok zbog koga se javlja hepatomegalija ciroza, lekovi kontrolišu apsorpciju proteina. Ponekad se prepisuju i diuretici kako bi se sprečilo zadržavanje vode. Kod osoba kod kojih se pored hepatomegalije javlja i nakupljanje tečnosti u trbušnoj duplji se ta tečnost ponekad mora ukloniti klasičnom drenažom.
U najtežim slučajevima, kada dođe do zatajenja jetre, radi se transplantacija.
Međutim, postoji dosta načina da sami poboljšate funkciju svoje jetre.
Da li postoji neki prirodni lek za uvećanu jetru
Najbolji prirodni lek je zdrava ishrana i uzdržavanje od alkohola.Posebna pažnja bi morala da se obrati na sledeće namirnice.
- Špargle: ovo povrće je prirodni diuretik i čistač organizma, a pored toga, odlično ublažava upale.
- Masna riba: losos i tunjevina imaju antiinflamatorna svojstva, koja su veoma važna za lečenje uvećane jetre.
- Crna čokolada: bogata je antioksidansima i antiinflamatornim supstancama. Što je sadržaj kakaa u čokoladi veći, to je ona zdravija.
- Limun: prirodni diuretik, deluje antiinflamatorno i podstiče čišćenje organizma od toksina.
- Gorka dinja: jača imuni sistem.
- Sok od narandže: pomorandže i sok od narandže su bogati antioksidansima i podstiču izbacivanje toksina iz organizma.
- Plavi patlidžan: stimuliše neaktivne ćelije jetre i na taj način pomaže u ozdravljenju.
- Avokado: odličan izvor zdravih masnoća, dobar je za arterije i lečenje uvećane jetre.
Hepatomegalija: prevencija
Nijedna osoba ne želi da stigne do tačke kada je transplantacija organa neophodna. Kao što smo već naglasili, jetra je vitalni organ i ne smemo je uzimati zdravo za gotovo. Ako vodimo računa o našem telu, to će našu jetru održati zdravom. Da biste smanjili rizik od uvećanja jetre i posledica koje izaziva hepatomegalija, poslušajte sledeće savete:
- hranite se zdravije (voće, povrće, integralne žitarice)
- pijte alkohol u umerenim količinama
- smanjite lekove
- maksimalno izbegavajte izlaganje hemikalijama
- održavajte zdravu telesnu težinu
Posle kože, jetra je najveći ljudski organ. Bez jetre ne bismo bili u stanju da apsorbujemo hranljive materije iz hrane, uključujući ugljene hidrate, proteine, masnoće, vitamine i minerale. Naše telo ne bi moglo da izbaci toksine i krv nam se ne bi zgrušavala kako treba. Jetra je veoma osetljiv organ. Zato je najbolje da se informišete zbog čega se može javiti uvećana jetre i da učinite sve da do takvih problema ne dođe.
Autor teksta Dr. Petar Nikolic