VRTOGLAVICA je jedan od najčešćih problema na koje se pacijenti žale lekarima. Prema nekim procenama, to je treći po redu najčešći simptom koji pacijenti prijavljuju prilikom posete lekaru, a 42% odraslih osoba imaće ga u nekom trenutku života. Po učestalosti, ispred vrtoglavice su bol u grudima i malaksalost.
Prema podacima naših zdravstvenih službi, svaki 15. pacijent koji se javlja lekaru opšte prakse žali se na vrtoglavicu i pritisak u glavi.
Ukoliko se budite sa vrtoglavicom, osećate je kada ustajete ili nastaje iznenada, imajte na umu da nijedna od ovih varijacija vrtoglavice nije šala, i, ako ništa drugo, može da dovede do osećaja dezorijentisanosti. Ponekad može da bude posledica nečeg sasvim uobičajenog, kao što je dehidracija. U drugim situacijama, vrtoglavica može da bude znak nekog ozbiljnijeg zdravstvenog problema, kao što je bolest srca.
Vrtoglavica nije bolest, već simptom. Ona je simptom koji je često praćen drugim simptomima, kao što je ošamućenost. Vrtoglavicu može da izazove više od 350 različitih zdravstvenih problema.
Šta izaziva vrtoglavicu? Spisak mogućih uzroka je dug, a mi ćemo govoriti o mnogima od njih.
Možete li da se borite protiv vrtoglavice prirodnim lekovima? Ako vrtoglavicu ne izaziva ništa ozbiljno, onda možemo da vam kažemo kako da je se oslobodite na prirodan način.
Šta je vrtoglavica?
Prema klinici Mejo, vrtoglavica je termin kojim se opisuje širi opseg osećaja, u koje spadaju nesvestica, ošamućenost, malaksalost i nestabilnost. Kada usled vrtoglavice imate osećaj da se vi, ili vaše okruženje, vrtite ili krećete, onda se ova pojava u medicini označava kao vertigo (snažna iluzija kretanja u prostoru).
Vrtoglavica je simptom koji može da izazove veliki broj zdravstvenih problema. Mogući uzroci mogu da se svrstaju u nekoliko kategorija:
- kardiološki uzroci
- neurološki uzroci
- ginekološko akušerski uzroci
- otorinolaringološki uzroci (povezani sa problemima uha/nosa/grla)
Vrtoglavicu često prate i drugi simptomi, kao što su glavobolja, mučnina ili osećaj ošamućenosti ili nesvestica.
Vrtoglavica može da traje par sekundi, nekoliko minuta, satima ili čak mesecima. To je simptom koji može da bude složen i nije uvek povezan sa vestibularnim sistemom (sistemom za ravnotežu u unutrašnjem uhu). Ponekad je vrtoglavica znak nečeg mnogo ozbiljnijeg (više o tome u delu posvećenom uzrocima vrtoglavice).
Povezano> Vrtoglavica kod žena i u trudnoći – svi mogući uzroci
Simptomi vrtoglavice
Koji su simptomi vrtoglavice? Kada neko kaže da oseća vrtoglavicu, obično taj osećaj opisuje kao doživljaj senzacije kretanja, kao što je ljuljanje, okretanje, padanje u kovitlac, čak i kada se uopšte ne kreću. Ponekad, kada neko kaže da oseća vrtoglavicu, ima osećaj da se čitava soba okreće oko njega.
Pošto je vrtoglavica često višekomponentni simptom, ponekad se u medicini deli prema sledećim pratećim simptomima:
- ošamućenost – nejasan osećaj lebdenja ili osećaja ošamućenosti
- presinkopa – poznata i kao omaglica i nesvestica, predstavlja daleko ekstremniji oblik ošamućenosti, praćen tahikardijom (ubrzanim radom srca), palpitacijama (jako i ubrzano lupanje srca) ili prekomernim abnormalnim znojenjem
- vertigo – osećaj kretanja, zapravo iluzija kretanja, koja se često opisuje kao kovitlanje, uvijanje ili okretanje
- disekvilibrijum – osećaj gubitka ravnoteže ili nestabilnost
U brojnim slučajevima vrtoglavicu prate i drugi simptomi:
- nesvestica ili ošamućenost
- gubitak ravnoteže
- stvarni gubitak svesti
- konfuzija
- malaksalost
- zamor
- glavobolja ili pritisak u glavi
- bol ili stezanje u grudima
- mučnina ili povraćanje
Uzroci i faktori rizika
Postoji bar 80 mogućih razloga za pojavu vrtoglavice. Navešćemo neke od najpoznatijih uzroka:
Uzroci povezani sa srcem:
- atrijalna fibrilacija – poznata i kao treperenje pretkomore, dovodi do nepravilnog, ponekad ubrzanog, srčanog ritma i izaziva slabu cirkulaciju i druge kardiovaskularne probleme
- tahikardija – abnormalno ubrzan rad srca
- hipotenzija – ovo je medicinski termin kojim se označava nizak krvni pritisak (ispod 90/60)
- ateroskleroza – oboljenje kod koga dolazi do sužavanja i krutosti arterija usled naslaga plaka oko zida arterije
- bolesti srca – mogu da budu brojne i obuhvataju oboljenja srca, kao što su bolesti krvnih sudova, strukturalni problemi i krvni ugrušci
Uzroci povezani sa mozgom i nervima
- vertigo – stanje kod koga pacijent oseća nesvesticu, često i da se prostorija okreće oko njega, a koje se često javlja samo usled promene položaja glave; na primer, benigni paroksizmalni pozicioni vertigo (BPPV) može da izazove vrtoglavicu i u ležećem položaju i kada pacijent stoji
- Menijerova bolest – hronični poremećaj unutrašnjeg uha, koji izaziva vrtoglavicu, tinitus (zujanje u ušima), vertigo i druge simptome, tipično povezane sa abnormalnim nakupljanjem tečnosti u unutrašnjem uhu
- šlog – poznat i kao moždani udar, nastaje kada je krvni sud koji prenosi kiseonik i nutrijente blokiran ugruškom ili kada dođe do njegovog pucanja
- fibromialgija – poremećaj koji karakteriše široko rasprostranjen mišićnoskeletni bol, praćen umorom, lošim spavanjem, slabijim pamćenjem i promenljivim raspoloženjem
- posttraumatski stresni poremećaj (PTSP) – poremećaj kod koga se pacijent teško oporavlja nakon što je doživeo ili video neki užasan događaj
- postkontuzioni sindrom – složeni poremećaj kod koga različiti simptomi, kao što su vrtoglavica ili glavobolja, traju nedeljama, a ponekad i mesecima nakon povrede koja je dovela do kontuzije (povreda koja nastaje udarom ili padom tela)
- visinska bolest – poznata i kao akutna planinska bolest (APB), negativno je dejstvo na zdravlje, izazvano akutnim izlaganjem maloj količini kiseonika na velikim nadmorskim visinama
- migrena – glavobolja promenljivog intenziteta, često praćena mučninom i pojačanom osetljivošću na svetlost i zvuk
- mamurluk – neprijatni simptomi koji se javljaju nakon prekomernog unosa alkohola
- bolest kretanja – bolest koja se javlja usled kretanja tokom putovanja, na primer, morska bolest
- predoziranje kofeinom – može da nastupi kada neko konzumira previše kofeina u napicima, hrani ili medikamentima
Uzroci povezani sa uhom/nosom/grlom
- obična prehlada – česta virusna infekcija nosa i grla
- grip – zarazna bolest disajnih puteva, koju izaziva virus gripa (influenca)
- infekcija srednjeg uha – infekcija prostora ispunjenog vazduhom, smeštenog iza bubne opne (srednje uho)
- tinitus – osećaj šuma ili zvonjave u ušima
Uzroci povezani sa akušerskim i ginekološkim problemima
- trudnoća – vreme kada se u telu žene razvija jedan ili više potomaka
- menopauza – prirodni pad nivoa reproduktivnih hormona kod žena starijih od 40 ili 50 godina
- endometrioza – poremećaj kod koga tkivo koje oblaže matericu raste izvan nje
- sindrom toksičnog šoka – sistemska bakterijska infekcija koja može da se javi iznenada i ima fatalni ishod
Ponovimo da su ovo samo neki od mogućih uzroka vrtoglavice. U druge česte uzroke, koji ne mogu da se uklope u ove kategorije, spadaju:
- anemija
- anksioznost
- nedostatak vitamina B12
- dehidracija, do koje ponekad može da dođe usled povišene telesne temperature, pregrejavanja, hipoglikemije i neželjenih dejstava lekova
Ukoliko osećate vrtoglavicu i trenutno uzimate neke lekove, vodite računa da pažljivo pročitate uputstvo i navedena moguća neželjena dejstva leka.
Vrtoglavica može da bude i neželjeno dejstvo nekih pomoćnih sredstava za prestanak pušenja, kao što su nikotinski flasteri i nikotinske gume za žvakanje.
U faktore rizika, koji mogu da dovedu do pojave vrtoglavice, spadaju i navedeni, ali ih ima još:
- trauma glave ili uha
- virusna infekcija uha
- starost
Svako, bez obzira na godine, može da oseća vrtoglavicu, ali na ovaj simptom se najčešće, i sa godinama sve više, žale starije osobe, pa je ona zato najčešći simptom koji je povod odlasku lekaru kod osoba starijih od 75 godina.
Dijagnostikovanje i konvencionalno lečenje
Ako se obratite lekaru zbog vrtoglavice, verovatno će vas pitati o simptomima, da li ste u skorije vreme bolovali od nečega i koje lekove koristite. Lekar će obaviti i pregled, kojim će proceniti vašu sposobnost hodanja, jer to može dosta da kaže o vašoj ravnoteži i stanju centralnog nervnog sistema.
Ukoliko lekar posumnja da je nešto ozbiljno uzrok vrtoglavice i/ili ošamućenosti, na primer, šlog, verovatno će vas odmah uputiti na magnetnu rezonancu ili CT skener. Ukoliko ste nedavno udarili glavom ili ste starije životne dobi, jedan od ovih pregleda će vrlo verovatno biti neophodan.
Verovatno će biti potrebno i ispitivanje sluha i ravnoteže, uključujući i proveru kretnji oka, pomeranja glave, test u rotacionoj stolici i posturografiju. Mogu da budu neophodne i analize krvi radi provere prisustva neke infekcije. Ukoliko postoji sumnja na srčane probleme, onda se obavljaju druga ispitivanja, kojima se proveravaju funkcije srca i krvnih sudova.
Prema stručnjacima klinike Mejo:
Vrtoglavica obično prolazi bez lečenja. U roku od nekoliko nedelja organizam se adaptira na uzrok, bez obzira šta je to. Ukoliko tražite lečenje, lekar će ga osmisliti na osnovu vašeg zdravstvenog stanja i simptoma koje ispoljavate. U tretman mogu da spadaju medikamenti i vežbe ravnoteže. Čak i kada nije utvrđen nikakav uzrok, ili je vrtoglavica uporna, lekovi koji se dobijaju uz recept i drugi tretmani mogu da pomognu kod bolje kontrole simptoma.
U medikamente, koji se koriste za konvencionalno lečenje vrtoglavice, spadaju diuretici (lekovi za izbacivanje viška vode), antihistaminici (oni koji se dobijaju uz recept i oni koji se nalaze u slobodnoj prodaji) i antiholinergici (inhibitori parasimpatetičkih nerava, kontrolišu tremore).
5 prirodnih tretmana protiv vrtoglavice
Pitate se kako da zaustavite vrtoglavicu prirodnim putem?
Lečenje može da zavisi od uzroka, ali uopšteno govoreći, navedeni prirodni tretmani su poznati po tome da deluju. Naravno, ako je vrtoglavica praćena drugim ozbiljnim simptomima, kao što je bol u grudima, pozovite hitnu pomoć i odmah tražite medicinsku pomoć.
Relaksacija i hidratacija
Ako osećate da vam se javlja vrtoglavica, od koristi može da bude ako odmah legnete. Ako imate teški oblik vrtoglavice povezan sa vertigom, može da pomogne ako oči držite zatvorenima dok ležite. Ako su vaši simptomi povezani sa dehidracijom, okrepite se nekim hidrirajućim napitkom, kao što je kokosova voda. Ako ste pregrejani, što je pre moguće pređite na neko hladnije mesto, bilo u senku negde napolju ili u rashlađenu prostoriju.
Akupunktura
Akupunktura je holistička tehnika lečenja koja potiče od tradicionalne kineske medicine, pri kojoj obučeni terapeuti stimulišu specifične tačke na telu uvođenjem tankih igala u kožu. Cilj kohortne kliničke studije, objavljene u žurnalu Komplementarna i alternativna medicina, bio je da ispita koliko je bezbedna i delotvorna akupunktura za lečenje pacijenata sa vrtoglavicom i vertigom u okruženju hitne medicinske pomoći. U studiji je učestvovalo 60 učesnika, podeljenih u jednu od dve grupe po sopstvenom izboru – grupa sa akupunkturom ili kontrolna grupa. Nijedan učesnik nije imao nikakvo oboljenje opasno po život, niti poremećaj centralnog nervnog sistema.
Istraživači su otkrili da je nakon 30 minuta akupunkture došlo do trenutnog i značajnog ublažavanja vrtoglavice i vertiga, što je mereno vizuelno analognom skalom (VAS) za vrtoglavicu i vertigo. Opšti zaključak, koji su doneli istraživači, glasi: „Rezultati ovog pilot kliničkog ispitivanja pružaju kliničke dokaze o delotvornosti i bezbednosti akupunkture za lečenje vrtoglavice i vertiga u okruženju hitne medicinske nege. U budućem radu potreban je veći uzorak da bi se dobili dokazi zasnovani na praksi.“
Smanjenje unosa kofeina i alkohola
Ako je vaša vrtoglavica povezana sa unutrašnjim uhom, onda može da bude korisno ako smanjite unos kofeina i alkohola. U izvore kofeina spadaju kafa, čaj i gazirani napici. U malim količinama, organska kafa, čaj i crno vino, imaju visok sadržaj antioksidanata i brojna korisna dejstva za zdravlje. Međutim, velike količine kofeina i alkohola poznate su po negativnom uticaju na cirkulaciju. Zapravo, vrtoglavica je poznato neželjeno dejstvo predoziranja kofeinom.
Slično tome, i previše alkohola može da izazove vrtoglavicu. Dok pijete alkohol, deo mozga zadužen za ravnotežu – cerebelum – direktno je izložen. Vrtoglavica stoga može da se javi dok pijete. Pored toga, poznato je da se vrtoglavica ili vertigo javljaju i u stanju mamurluka. Zato je najbolje da ne preterujete sa unosom izvora kofeina i alkohola, kako biste sprečili ili ublažili vrtoglavicu.
Provera nivoa vitamina B12 i unos namirnica bogatih ovim vitaminom
Da li ste znali da je jedan od simptoma nedostatka vitamina B12 i vrtoglavica? Baš tako! Zato vodite računa da proveravate nivo vitamina B12 ako se borite sa vrtoglavicom. Više vitamina B12 u ishrani, znači više ukusnih i zdravih namirnica koje možete da jedete. U neke od najboljih izvora vitamina B12 spadaju sardine, govedina sa pašnjaka, divlji losos, feta sir, švapski sir i jaja.
Oslobađanje od stresa i traženje pomoći ako je neophodno
Ima li zdravstvenog stanja ili simptoma koje smanjenje nivoa stresa neće poboljšati? Teško da ćete to naći. Anksioznost i stres su poznati po tome da doprinose osećaju vrtoglavice, pa zato pokušajte da uradite sve što možete da redovno smanjujete nivo stresa – idealno bi bilo svakodnevno. Osećaj anksioznosti može da dovede do pojave vrtoglavice, a vrtoglavica može da bude uzrok anksioznosti i stresa – uma i tela. Zato je važno da pronađete aktivnosti u kojima uživate i koje će vam pomoći da se smirite, a možete da ih praktikujete svakodnevno.
U neke od takvih aktivnost, koje ublažavaju stres, spadaju vežbe, vođenje dnevnika i molitva. Savetovanje i kognitivno-bihejvioralna terapija su još jedna dobra mogućnost, koja uključuje i profesionalnog terapeuta, koji će vas naučiti kako da kontrolišete stres bolje.
Mere opreza
Ako pomažete nekome ko ima vrtoglavicu, postavite ga u sedeći ili ležeći položaj. Vodite računa da ne dolazi do iznenadnih promena položaja i da osoba nije izložena previše jakoj svetlosti. Ako je ta osoba žedna, možete da joj dajete tečnost.
Odmah pozovite hitnu pomoć, ako vi ili neko u vašoj blizini oseća vrtoglavicu ili nešto od navedenog:
- promene u govoru, kao što je nerazgovetan govor
- promene u sposobnosti vida, uključujući i udvojenu sliku
- kratak dah
- bol u grudima
- ubrzan, nepravilan ili veoma spor srčani ritam
- gubitak svesti ili nesvesnost
- povišena telesna temperatura i ukočen vrat
- konvulzije
- trenutno povraćanje
- vrtoglavica koja je nastupila nakon povrede glave
- nemogućnost pokretanja ruke ili noge
- utrnulost ili trnci
Najvažnije činjenice o vrtoglavici
- postoje brojni mogući uzroci vrtoglavice, koji uglavnom mogu da se svrstaju u sledeće kategorije: kardiološki, neurološki ginekološko akušerski i otorinolaringološki
- vrtoglavica može da bude neželjeno dejstvo nekih medikamenata, pa ako trenutno uzimate neki lek i osećate vrtoglavicu, dobro proučite uputstvo za upotrebu da biste ustanovili da li je to izvor vašeg stanja
- vrtoglavica se javlja kod osoba svih starosnih dobi, ali je kod starijih češća
- vrtoglavica je simptom, nije bolest
5 prirodnih tretmana protiv vrtoglavice
- odmor i hidratacija, posebno ako ste dehidrirani i/ili pregrejani
- akupunktura
- smanjenje unosa kofeina i alkohola, pošto prekomerno konzumiranje i jednog i drugog može da izazove vrtoglavicu
- provera nivoa vitamina B12 i povećani unos namirnica sa visokim sadržajem vitamina B12, kao što su govedina sa pašnjaka i divlji losos
- svakodnevno smanjenje stepena anksioznosti i stresa – anksioznost može da izazove vrtoglavicu, a vrtoglavica može da dovede do pojave anksioznosti