CIROZA JETRE je stručni termin za stanje kod koga se na jetri zdrave ćelije pretvaraju u fibrozno tkivo.Reč je o progresivnoj bolesti, koja se s godinama polako razvija. Ako se lečenje ne počne na vreme, nakupljanje fibroznog tkiva može dovesti do potpunog otkazivanja rada jetre.
Da bi se razvila ciroza, potrebno je dugoročno i hronično oštećenje jetre, jer se ovaj organ relativno lako regeneriše. Kada dođe do težih oštećenja tkiva na jetri i stvaranja fibroznog tkiva stanje postaje ozbiljno, jer može doći do smanjenog dotoka krvi u jetru. U ovom tekstu ćemo se pozabaviti simptomima, uzrocima, komplikacijama i načinima lečenja ciroze jetre.
Šta je ciroza jetre i koji su stadijumi
Ciroza jetre ima tri stadijuma:- A: relativno blaga ciroza
- B: umerena ciroza
- C: teška ciroza
Ciroza jetre simptomi

Simptomi u prvom stadijumu:
- zamor
- iscrpljenost
- upala i oticanje jetre
Simptomi u drugom stadijumu:
- povišen pritisak u venama u jetri
- širenje vena oko želuca
- smanjen dotok krvi u jetru
- teže oticanje jetre
Simptomi u trećem stadijumu:
- nakupljanje tečnosti u trbušnoj duplji
- ekcem
- svrab
- gubitak apetita
- naglo mršavljenje
- zamor
- slabost
- zbunjenost
- oticanje
- bleda koža ili žutica
- poteškoće sa normalnim disanjem
Simptomi u četvrtom stadijumu:
Većina simptoma je slična simptomima u trećem stadijumu, a mogu se javiti i sledeći simptomi i komplikacije:- proširene vene u stomaku pucaju i krvare
- jaka zbunjenost
- tremori ruku
- infekcije u trbušnoj duplji
- jaka temperatura
- promene u ponašanju
- zatajenje bubrega
- retko mokrenje
Znaci i simptomi:prepoznajte simptome ciroze jetre

- slabost i umor
- pojava modrica i česta krvarenja
- oticanje nogu zbog vode
- žutilo na koži i beonjačama (žutica)
- naglo mršavljenje i slab apetita
- mučnina
- dijareja
- jak svrab (pruritis)
- veći obim struka
- zbunjenost
- problemi sa spavanjem
Uzroci ciroze jetre

- dugoročan alkoholizam
- hepatitis B i C
- masna jetra
- toksični metali
- genetska oboljenja.
Alkoholizam
Toksini, gde spada i alkohol, se razlažu u jetri. Međutim, ako neko pije previše alkohola, jetra mora da radi previše naporno i na kraju dolazi do oštećenja tkiva.Alkoholna ciroza jetre ipak nije tako učestala kako se misli. Redovna konzumacija velikih količina alkohola stvara značajno veći rizik od normalnog kada je reč o cirozi jetre. U proseku, ciroza nastaje nakon desetak godine hroničnog alkoholizma. Zapravo, postoji tri različita stadijuma oboljenja jetre izazvanog alkoholizmom:- Masna jetra: tu se podrazumeva nakupljanje masnoća u jetri.
- Alkoholni hepatitis: do njega dolazi kada ćelije jetre počnu da otiču.
- Oko 10 do 15 procenata alkoholičara nakon toga dobija cirozu.
Hepatitis
Hepatitis C je infekcija koja se uglavnom prenosi preko krvi i može dovesti do oštećenja jetre, a posledično i do ciroze. Hepatitis C je čest uzrok ciroze jetre u zapadnoj Evropi i Severnoj Americi. Ciroza se može javiti i zbog hepatitisa B i D.Nealkoholičarski steatohepatitis (NASH)
U ranim fazama ovog oboljenja dolazi do nakupljanja previše masnoća u jetri. Masnoće dovode do upale i stvaranja fibroznog tkiva, što kasnije lako izaziva i pojavu ciroze. NASH se često javlja kod gojaznih ljudi, dijabetičara, osoba koje imaju povišen nivo lipida u krvi i povišen pritisak.Autoimuni hepatitis
Kod svih autoimunih oboljenja imuni sistem osobe napada zdrava tkiva kao da su strane supstance. Ponekad dolazi i do takvih napada na jetru. Na kraju se razvija ciroza.Genetska oboljenja
Postoji nekoliko naslednih oboljenja koja mogu izazvati cirozu jetre:- Hemohromatoza: gvožđe se nakuplja u jetri i drugim delovima tela.
- Vilsonova bolest: bakar se nakuplja u jetri i drugim delovima tela.
Postavljanje dijagnoze
Pošto se u početnim stadijumima ciroze simptomi retko javljaju, dijagnoza se obično postavi kada se pacijent javi na pregled zbog drugih problema. Obratite se svom lekaru bez odlaganja ako imate neki od sledećih simptoma:- povišenu temperaturu i drhtavicu
- kratak i plitak dah
- povraćanje krvi
- crnu, katranastu stolicu
- zbunjenost i pospanost
- Krvna slika: na ovaj način se može utvrditi u kakvom je stanju jetra. Povišeni enzimi jetre, alanin transaminaza (ALT) i aspartat transaminaza (AST) se javljaju kada je prisutan hepatitis.
- Imidžing testovi: ultrazvuk, skener i magnetna rezonanca se koriste da bi se utvrdilo da li je jetra uvećana i da li na njoj ima fibroznog tkiva i nodusa.
- Biopsija: iglom se uzima uzorak tkiva i pregleda pod mikroskopom. Biopsija lako otkriva cirozu jetre i njen uzrok.
- Endoskopija: podrazumeva ubacivanje sonde u stomak kako bi se videla njegova unutrašnjost. Tako se mogu videti prošireni krvni sudovi u jednjaku i želucu, a oni su čest znak ciroze.
Komplikacije ciroze jetre
Ciroza može dovesti do niza drugih oboljenja, a kod nekih je smrtnost visoka. Tu se uglavnom misli na ove bolesti:- Ascites i/ili edem: reč je o nakupljanje tečnosti u stomaku, dok je edem nakupljanje tečnosti u nogama. Ovo stanje se može sprečiti i izlečiti diureticima i ishranom koja ne sadrži mnogo soli. U najtežim slučajevima je neophodno često raditi drenažu, a ponekad je potrebna i operacija.
- Varikozna i portalna hipertenzija: reč je o velikim, otečenim venama u jednjaku i želucu. To može povećati pritisak u krvnim sudovima, posebno u portalnoj veni koja nosi krv iz creva i slezine u jetru. Ako ova vena pukne, može doći do veoma teškog unutrašnjeg krvarenja.
- Hepatična encefalopatija: ovaj pojam se odnosi na povišen nivo toksina u krvi, kada jetra ne može normalno da ih isfiltrira.
- Hepatocelularni karcinom: ovo je najčešći oblik raka jetre. Ovo je takođe i peti najčešći tip raka na svetu.
- Hepatopulmonalni sindrom (HPS): HPS je kombinacija bolesti jetre, proširenih krvnih sudova u plućima i anomalija u razmeni gasova.
- Problemi sa koagulacijom: ciroza jetre može izazvati probleme sa zgrušavanjem krvi i dovesti do fatalnih krvarenja i tromboza.
Ciroza jetre lečenje
Ako se ciroza dijagnostikuje na vreme, šteta se može ublažiti u velikoj meri tako što se leči uzrok ciroze i sprečavaju dalje komplikacije čime se poboljšava prognoza i smanjuje smrtnost. Lečenje zavisnosti od alkohola: veoma je važno da pacijent prestane da pije alkohol ako je glavni uzrok ciroze dugotrajna konzumacija velikih količina alkohola. U većini slučajeva lekar preporučuje lečenje zavisnosti. Lekovi: pacijentu se prepisuju lekovi kojima se kontroliše oštećenje ćelija izazvano hepatitisom B ili C. Kontrola pritiska u portalnoj veni: Ponekad se krv nakuplja u portalnoj veni, koja jetru snabdeva krvlju, i izaziva povišen pritisak u toj veni. Obično se prepisuju lekovi za povećanje pritiska u drugim krvnim sudovima. Cilj ove terapije je sprečavanje krvarenja. Znakovi krvarenja se lako mogu uočiti endoskopskim pregledom. Ako osoba povraća krv ili ima krvavu stolicu, reč je verovatno o proširenim venama u jednjaku. Tada je neophodna hitna lekarska pomoć. U takvim slučajevima se radi neka od sledećih procedura: Podvezivanje: dno vene se podvezuje kako bi se kontrolisalo krvarenje. Skleroterapija injekcijom: nakon endoskopije se u proširenu venu ubrizgava lek koji dovodi do stvaranja krvnog ugruška i fibroznog (ožiljačnog) tkiva. Tako se zaustavlja dalje krvarenje. Sengstaken-Blejkmorova sonda sa balonom: na kraju sonde se stavlja balon. Ako endoskopijom ne može da se zaustavi krvarenje, sonda se kroz grlo ubacuje u stomak. Zatim se balon naduva i tako stvara pritisak na proširene delove vena i krvarenje staje. Transjugularni intrahepatični portosistemski šant (TIPS): ako nijedna od navedenih mera ne zaustavi krvarenje, preko jetre se stavlja tanka metalna cev i ubacuje se u portalnu venu i druge vene u jetri kako bi krv mogla neometano da teče. To smanjuje pritisak izazvan proširenim venama. Ostale komplikacije se leče na drugi način. Infekcije: ako se pojavi bilo kakva infekcija, pacijentu se za lečenje daju antibiotici. Skrining za rak jetre: osobe sa cirozom jetre imaju značajno povećan rizik od raka jetre. Lekar će možda preporučiti redovne testove krvi i imidžing testove kako bi se pratilo stanje. Hepatična encefalopatija ili povišen nivo toksina u krvi: lekovi pomažu u izbacivanju suvišnih toksina iz krvi. Ponekad je jetra toliko oštećena i lečenje ciroze je otežano jer nema načina da se regeneriše. U tom slučaju se preporučuje transplantacija. Obično je potrebno duže vreme da se nađe donor i ovakva procedura se preporučuje samo kao poslednje pribežište. Kad je u pitanju lečenje ciroze jetre veoma važan deo je i prilagođena ishrana.Ciroza jetre ishrana
Ishrana kod ciroze jetre se bazira na određenim namirnicama a isto tako je važno i izbegavanje neke hrane.Dakle postoje neke namirnice koje treba izbegavati, kao i one koje treba forsirati kada je u pitanju dijeta za regeneraciju jetre.Šta jesti?
- ovas
- integralne žitarice
- nemasno meso
- sveže voće i povrće
- ribu
- jaja
- mleko
- hranu bogatu beta-karotenom
Šta izbegavati?
- so
- šećer
- alkohol
- masnu i prženu hranu
Regeneracija jetre i lečenje ciroze prirodnim putem
Sikavica i čaj od čička su najpoznatiji prirodni lekovi za cirozu jetre, takođe ishrana treba da obezbedi što više vitamina C a po potrebi mogu se uzimati i suplementi.Sikavica

Šta vam je potrebno?
- 1-2 kašičice čaja od sikavice (mlečni čkalj)
- šolja vrele vode
- med
Šta treba da uradite?
- Prelijte čaj od sikavice vrelom vodom.
- Ostavite 5-10 minuta, a zatim procedite.
- Dodajte meda po želji i popijte.
Koliko često treba koristiti ovaj prirodni lek protiv ciroze jetre ? Pijte ovaj čaj dva ili tri puta na dan.
Zašto je ovo efikasno protiv ciroze ? Sikavica sadrži aktivni sastojak silimarin koji deluje kao antioksidans i detoksikuje organizam. Tako ćete očistiti jetru i ublažiti neke od simptoma ciroze.
Povezano> Čaj od sikavice za jetru
Koren čička
Šta vam je potrebno?
- 1-2 kašičice čaja od čička
- šolja vrele vode
- med
Šta treba da uradite?
- Ubacite čaj u vodu i stavite da proključa.
- Skinite sa vatre, ostavite 10-20 minuta.
- Procedite i dodajte meda po želji.
Koliko često treba piti čaj od čička za cirozu jetre ? Dva puta dnevno.
Zašto je čičak efikasan prirodni lek za cirozu jetre ? Koren čička ima izvanredna antioksidantna svojstva i deluje kao diuretik. Pored toga, odlično čisti organizam od otrova. Ovoje jedan od najboljih čajeva za obnavljanje funkcija jetre.
Vitamin C
Šta vam je potrebno? 500-5000 mg suplementa vitamina C.
Šta treba da uradite? Pijte suplemente.
Koliko često ovo treba raditi?S vakog dana.
Zašto je ovo efikasno? Vitamin C stimuliše oporavak jetre jer izbacuje toksine i masnoće iz nje. Takođe, vitamin C može sprečiti nakupljanje masnoća u jetri, jer je manjak vitamina C jedan od glavnih uzroka oboljenja jetre.
Smrtnost i prognoza kod ciroze jetre
Smrtnost ili bolje reći stopa preživljavanja kod ciroze jetre najviše zavisi od toga koliko je ciroza teška.Prognoza je mnogo bolja kad se lečenje počne u ranom stadijumu, dok poslednji stadijum obično znači da su šanse za regeneraciju jetre i oporavak minimalne. U proseku, 85% pacijenata koji ostave alkohol žive duže od pet godina nakon postavljanja dijagnoze. Samo 60% pacijenata koji nastave sa konzumacijom alkohola doživi pet godina nakon postavljanja dijagnoze.Ako vas brine visoka smrtnos od ciroze odmah prestanite da pijete alkohol.Terapija, prilagođena ishrana i navedeni lekovi vam mogu pomoći da poboljšate prognoze i produžite život! Jasno je da je ciroza ozbiljno oboljenje koje u velikoj meri skraćuje život i utiče na kvalitet življenja.Prevencija ciroze jetre
Najbolja prevencija jeste da se držite preporuka oko dnevne i nedeljne količine alkohola. Ako već imate cirozu ili neko drugo oboljenje jetre, potpuno izbegavajte alkohol. Alkohol ubrzava napredovanje bolesti. Da biste sprečili zarazu hepatitisom B ili C, preduzmite sledeće mere opreza:- koristite kondom
- ako koristite neku drogu, uvek koristite sterilne igle
- ako spadate u grupu osoba sa povećanim rizikom od hepatitisa B (radnici u zdravstvu, socijalnim ustanovama i policiji), najbolje je da se vakcinišete.