CISTE I ČVORIĆI (nodusi) na štitnoj žlezdi su najčešći problem sa endokrinim žlezdama.U većini slučajeva, tiroidne ciste su benigne.Šansa da je čvor kancerogene prirode je veća kod starijih osoba i muškaraca.
Većina malignih tumora štitne žlezde se javlja kod mlađih (do 20 godina) i starijih osoba (stariji od 70 godina). Ako se pojavio samo jedan čvor na štitnoj žlezdi, veća je verovatnoća da je kancerogen u odnosu na pojavu nekoliko čvorova.Takođe, čvor koji se javlja na štitnoj žlezdi koja normalno funkcioniše je češće maligni nego čvor koji se javi na hiperaktivnoj tiroidnoj žlezdi. Dijagnoza raka štitne žlezde se može postaviti nakon ultrazvučnog pregleda, scintigrafije (pregled koji podrazumeva upotrebu radionukleotida) i preko aspiracije finom iglom (FNA). Mere opreza kod FNA se svode na moguću netačnu dijagnozu ili nedijagnostičku interpretaciju rezultata testa. Ako se pojavi čvor na hiperaktivnoj štitnoj žlezdi, neophodno je lečiti hipertireozu.Prekancerogeni čvorići na štitnoj žlezdi bi trebali odmah da se uklone, jer postoji velik rizik od pojave raka štitne žlezde. Zatim se prati stanje pacijenta i potrebne su česte kontrole.
Šta su ciste i čvorići (nodusi) na štitnoj žlezdi?
Termin "tiroidni nodus" se odnosi na svaku abnormalnu izraslinu koja se javi na štitnoj žlezdi. Štitna žlezda se nalazi na prednjem delu vrata, ispod Adamove jabučice. Ova žlezda je leptirastog oblika i obavija se oko dušnika. Postoje dva "krila", tj. režnja, koje spaja suženje (istmus) i nalazi se ispred samog dušnika. Ciste i čvorići se mogu javiti na bilo kom delu štitne žlezde. Ponekad je ovi čvorići mogu lako napipati. Međutim, ponekad se čvor ili cista jave duboko u tkivu štitne žlezde ili se nalaze veoma nisko, i tada ih je teško ili nemoguće osetiti pod prstima.Kolika je učestalost čvorova i kancera štitne žlezde?

Koji su simptomi čvorova na štitnoj žlezdi?

Vrste čvorova na štitnoj žlezdi

Šta je gušavost (struma)?
Gušavost ili struma je uvećanje tkiva štitne žlezde do te mere da se ona može videti i napipati. Mnoga oboljenja mogu izazvati gušavost: hipertireoza, hipotireoza, prekomeran unos joda i tumori na štitnoj žlezdi. Gušavost je nespecifičan simptom, tj. javlja se zbog nekoliko različitih oboljenja, i ako se ona javi potrebno je detaljnije proceniti stanje pacijenta i utvrditi tačnu dijagnozu.Kako se postavlja dijagnoza čvora ili ciste na štitnoj žlezdi?

- Test FT4 (slobodan T4) i tireostimulišućeg hormona (TSH). Povišen nivo tiroidnih hormona (T3 i T4) i nizak TSH ukazuju na postojanje hipertiroidizma.
- Nizak nivo tiroidnih hormona i povišen TSH ukazuju na hipotiroidizam.
- Ako su prisutna antitela za tireoperoksidazu i tireoglobulin, moguće je da je prisutan autoimuni tiroiditis(na primer, Hašimotova bolest).
- Ako je operacija jedna od opcija lečenja, obavezno se proverava nivo tireoglobulina. Ovaj hormon je zadužen za "raznošenje" tiroidnih hormona. Nivo tireoglobulina značajno opada nakon 48 sati od operacije uklanjanja štitne žlezde.
- ako se sumnja na postojanje čvora ili ciste, ali se oni ne mogu opipati
- da bi se odredio broj i veličina čvorića na štitnoj žlezdi
- da bi se odredilo da li je reč o cisti ili tvrdom čvoru
- da bi se potvrdila dijagnoza postavljena na osnovu aspiracije
- Benigno tkivo na štitnoj žlezdi može ukazivati na Hašimotov tiroiditis, koloidni nodus ili cistu na štitnoj žlezdi. Ovaj rezultat se javlja u oko 60 odsto slučajeva.
- Kancerozno tkivo (maligno) se javlja ako je prisutan papilarni, folikularni ili medularni karcinom. Ovaj rezultat se javlja u oko 5 odsto slučajeva. Uglavnom je reč o papilarnim karcinomima.
- Folikularni adenom je pomalo problematičan. On je obično benigne prirode, ali u oko 20 posto slučajeva je maligne prirode.
- Nedijagnostički rezultati se često javljaju jer nije uzeto dovoljno ćelija. U čak polovini slučajeva, ponovljena biopsija pokazuje da je prisutan benigni, maligni ili premaligni tumor.
Kako se leče čvorići i ciste na štitnoj žlezdi?
Prilično je teško napraviti razliku između folikularnih adenoma i folikularnih karcinoma. Folikularni nodusi, drugi nodusi kod kojih postoji velika verovatnoća da će postati maligni i karcinomi se leče operacijom. Ne zaboravite da su i maligni tumori štitnjače relativno lako izlečivi i da retko kada predstavljaju životnu opasnost. Ako se cista ili čvor ne uklone hirurškim putem, potrebno je da pažljivo pratite stanje i da idete na redovne kontrole. To može podrazumevati fizičke preglede, ultrazvučne preglede ili i jedno i drugo. Ponekad se uz terapiju supresivnim dozama tiroidnih hormona čvor ili cista smanjuju. Neki lekari smatraju da su čvorovi koji se smanje nakon ovakve terapije uglavnom benigni. Međutim, nekoliko opsežnih studija je pokazalo da takve reakcije ništa ne znače. Ako čvor izaziva hipertiroidizam, najverovanije nije kancerogen. Lečenje se svodi na prevenciju znakova, simptoma i komplikacija hipertiroidizma (zatajenja srca, osteoporoze, aritmije). Lečenje se može sprovoditi uništavanjem tkiva uz pomoć radioaktivnog joda ili blokadom lučenja hormona štitne žlezde uu pomoć lekova. Subklinički hipertiroidizam se odnosi na stanje kod koga nodusi luče hormone štitne žlezde, ali TSH nije značajno snižen i nivo tiroidnih hormona u krvi je u granicama normale. Lečenje je uvek individualno i prilikom određivanja terapije se u obzir uzimaju starosna dob i prisustvo drugih oboljenja.Ciste i čvorići na štitnoj žlezdi prirodno lečenje
Kad je u pitanju prirodno lečenje čvorića i cisti na štitnjači najveću pažnju treba obratiti na ishranu a tu je i prirodni lek ginseng. Šta treba da jedete Sirove namirnice žute i narandžaste boje su dobre za pacijene koji imaju čvoriće na štitnoj žlezdi. U pitanju je hrana koja je dobra za zdravlje štitne žlezde. Povrće koje prvo pada na pamet su šargarepe i bundeve, i oba su odličan izbor. Zeleno lisnato povrće je takođe dobro za čvoriće na štitnoj žlezdi. Ovo povrće je odlično za pravilno funkcionisanje štitne žlezde. I riba je dobar izbor za lečenje čvorića na štitnoj žezdi.Hrana koju treba da izbegavate Namirnice kao što su šećer, konzervansi, začini i beli šećer treba izbegavati, ukoliko imate problem sa štitnom žlezdom. Pacijenti bi takođe, trebalo da izbegavaju masnu, prženu hranu i belo brašno. Smanjenje unosa šećera putem ishrane pomoći će tako što će smanjiti upalu i ojačati imuni sistem. Ukoliko imate čvoriće na štitnoj žlezdi, ne bi trebalo da pijete alkohol i kofein, pošto su oni štetni, kao i pušenje, koje prema istraživanjima, može dovesti do povećanja štitne žlezde i tako stvoriti nove probleme u organizmu. Ishrana bi trebala da bude puna joda, koji se može naći u kupusu, ananasu, paradajzu, šparglama, belom luku, potočarki, crnom luku, ovenim pahuljicama, integralnom pirinču i jagodama. A trebalo bi izbegavati namirnice koje podstiču stvaranje sekreta, kao što su mlečni proizvodi, margarin, hrana pržena u ulju, hidrogenizovana ulja i obrađena hrana.
Izbegavajte stres Svaka terapija pa i lečenje prirodnim putem če biti otežano ako ste izloženi stresu.Pacijenti koji imaju problema sa radom štitne žlezde treba da izbegavaju stresne situacije. Spavanje je na primer, jedan od oblika opuštanja koji možete praktikovati, pogotovo pošto pomaže i u prevenciji emotivnog stresa. Dovoljne količine sna će pozitivno uticati na lečenje čvorića na štitnoj žlezdi.
Ginseng i morski plodovi Kad je u pitanju lečenje biljem najčešće se koristi ginseng.Može da se nabavi u prodavnicama zdrave hrane i koristi kao čaj.Ginseng može biti od velike pomoći za lečenje čvorića na štitnoj žlezdi.Čaj od ginsenga se može piti ali samo ako nije zaslađen. Što se tiče morskih plodova, oni su dobri za lečenje čvorića. Pacijenti kod kojih su se razvili čvorići na štitnoj žlezdi treba redovno da jedu morske plodove, a morske alge se mogu iskoristiti za tretman čvorića. Naravno, možete ih uključiti i u ishranu, pošto predstavljaju dodatni izvor joda. Svi morski plodovi su zapravo, dobar izvor joda. Izvori: (1) (2) (3) (4)