HIPERPROLAKTINEMIJA je stanje za koje je karakterističan POVIŠEN NIVO PROLAKTINA kod žena koje nisu trudne niti doje bebu.
Prolaktin je hormon koji prvenstveno učestvuje u razvoju ženskih grudi i lučenju mleka. Kada se žena porodi, nivo prolaktina skače i izaziva laktaciju (lučenje mleka) kako bi beba mogla da se hrani.
Ako ste žensko i imate povišen prolaktin, glavni simptomi će biti vezani za vaš menstrualni ciklus. Većina žena sa hiperprolaktinemijom ima neki poremećaj menstrualnog ciklusa. To su najčešće neredovne menstruacije, obilne menstruacije ili potpuni izostanak menstruacije (amenoreja).Mada veoma retko povećan prolaktin se javlja i kod muškaraca.
Šta je prolaktin?
Prolaktin je peptidni hormon koji luči hipofiza i još neka tkiva u telu. Prolaktin se zove i luteotropni hormon, luteotropin i PRL. Prolaktin je kod ljudi kodiran PRL genom.
Prolaktin je prvenstveno odgovoran za stimulaciju lučenja mleka kod žena (laktogeneza).Kada žena ostane u drugom stanju, nivo prolaktina skače i do 10-20 puta u odnosu na normalan nivo ovog hormona. Nivo prolaktina se vraća u normalu nekoliko nedelja nakon prestanka dojenja.
Uprkos onome što mu ime kaže, prolaktin pored stimulisanja laktacije ima još mnogo funkcija u organizmu. Prolaktin hormon se luči i kod muškaraca i utiče u više od 300 različitih procesa u organizmu. Ovo je jedan od hormona sa najvećim sprektrom delovanja.
Prolaktin je veoma važan za regulaciju količine vode i soli u organizmu, metabolizam, reprodukciju, imuni sistem, druge hormone i mozak.
Koji organi luče hormon prolaktin?
Prolaktin ne luči samo hipofiza, već i materica, placenta, imune ćelije, grudi, prostata, koža i masno tkivo.
Receptori za prolaktin su prisutni u dojkama, jajnicima, hipofizi, srcu, plućima, timusu, slezini, jetri, pankreasu, bubrezima, nadbubrežnim žlezdama, materici, mišićima, koži i pojedinim delovima mozga.
Prolaktin normalne vrednosti
Kada su u pitanju referentne vrednosti prolaktina gornja granica je oko 25 µg/L (mikrograma po litru) kod žena i 20 µg/L kod muškaraca. Nivo prolaktina manji od 3 µg/L kod žena i 5 µg/L kod muškaraca se smatra preniskim. Nivo prolaktina se obično kontroliše kada se ispituje nivo drugih hormona, jer pojačano lučenje prolaktina može delovati kao inhibitor lučenja drugih hormona, posebno folikulostimulišućeg hormona (FSH), gonadotropin-oslobađajućeg hormona (GnRH) i polnih hormona.
U odnosu na referentne vrednosti optimalan nivo prolaktina kod muškaraca je između 5 i 10 mikrograma po litru.
Najprecizniji rezultati merenja nivoa prolaktina su ujutru i ovakvi testovi se ne rade nakon stresa (stres utiče na prolaktin i mnogi ga nazivaju hormon stresa), stimulacije dojki, fizičkih pregleda i sličnih stimulansa koji povećavaju lučenje prolaktina. Pošto vrednosti prolaktina brzo variraju, obično se testovi ponovo rade nakon nekog vremena.
Nivo prolaktina počinje da raste oko sat vremena nakon što zaspimo i najviši je između pet i sedam sati izjutra. Nivo prolaktina najviše opada sredinom jutra, nakon buđenja.
Normalan nivo prolaktina u krvi
Žene koje nisu u drugom stanju | 4-23 nanograma po mililitru (ng/mL) ili 4-23 mikrograma po litru (µg/L) |
Kod muškarac | 3-15 ng/mL ili 3-15 µg/L |
U trudnoći | 34-386 ng/mL ili 34-386 µg/L |
Kod dece | 3,2-20 ng/mL ili 3,2-20 µg/L |
Visok prolaktin simptomi
Kada su u pitanju simptomi koje izaziva visok prolaktin se dele u dve kategorije: oni koji se javljaju zbog pojačanog lučenja prolaktina i oni koji se javljaju zbog pritiska na hipofizu i okolna tkiva.
Simptomi koji se javljaju zbog povišenog prolaktina: povišen nivo prolaktina remeti funkciju jajnika kod žena i testisa kod muškaraca. Zato se simptomi javljaju kod žena koje nisu ušle u menopauzu i kod muškaraca, ali ne i kod žena koje su već ušle u menopauzu, jer njihovi jajnici već ne funkcionišu.
Simptomi kod žena: povišen prolaktia u krvi utiče na funkciju jajnika i tada značajno opada lučenje estradiola, glavnog oblika hormona estrogena. Simptomi su neredovni ciklusi ili potpuni izostanak menstruacije, neplodnost, simptomi menopauze (toplotni napadi, suvoća vagine), a nakon nekoliko godina se može javiti i osteoporoza (slabljenje kostiju). Povišen nivo prolaktina može izazvati i mlečni iscedak iz bradavica.
Muškarci: kod muškaraca koji imaju povećan prolaktin u krvi dolazi do problema sa funkcijom testisa, sintezom testosterona (glavnog muškog polnog hormona) i stvaranjem sperme. Nizak nivo testosterona izaziva manjak energije, slab libido, gubitak snage i mišićne mase, a ponekad i anemije. Ako nivo prolaktina ostane nizak tokom nekoliko godina, može se javiti i osteoporoza. Povišen prolaktin u krvi izaziva i erektivnu disfunkciju, kao i osetljivost i uvećanje grudi.
Prolaktinom (tumor hipofize) i leučenje prolaktina
Prolaktinemija se veoma često javlja zbog prolaktinoma kod skoro dve trećine pacijenata.Prolaktinom je dobroćudni tumor hipofize koji može da pritiska hipofizu i utiče na pojačano lučenje prolaktina.
Simptomi koji se javljaju zbog pritiska na hipofizu i tkiva oko nje: veliki prolaktinomi mogu izazvati različite simptome ako pritiskaju hipofizu i tkiva oko nje. Pritisak na očne nerve izaziva probleme sa vidom, pogotovo sa perifernim vidom. Pritisak na hipofizu može dovesti do smanjenog lučenja hormona koji stimuliše štitnu žlezdu i nadbubrežne žlezde, tako da te žlezde počinju da luče manje svojih hormona. Pritisak može izazvati i glavobolje.
Ako sumnjate da imate povišen prolaktin, obratite se svom lekaru. On će vas verovatno poslati na detaljnije testove. Ako postoji sumnja da je prisutan tumor hipofize, lekar će vam verovatno reći da uradite test prolaktina. Ostale posledice koje izaziva visok prolaktin uključuju neplodnost, neredovne cikluse i laktaciju bez obzira na to što niste u trudnoći.
Povezano> Tumor hipofize (simptomi, operacija, smrtnost)
Povišen prolaktin
Povišena koncentracija prolaktina u krvi se javlja tokom trudnoće i dojenja.
Povišen prolaktin kod žena može izazvati:
- abnormalan iscedak iz bradavica
- neplodnost i poteškoće sa začećem
- nizak nivo estrogena i progesterona
- izostanak menstruacije
- umor
- glavobolju
- mučninu
- vrtoglavicu
- probleme sa vidom
Povišen nivo prolaktina kod muškaraca izaziva:
- neplodnost
- nizak nivo testosterona
- smanjen seksualni nagon
- erektilnu disfunkciju
Manji benigni tumori (mikroprolaktinomi) su uzrok povišenog prolaktina kod žena u više od trećine slučajeva hiperprolaktinemije.
Nizak nivo prolaktina
Nizak prolaktin kod žena izaziva probleme sa funkcijom jajnika.
Kod muškaraca izaziva sledeće probleme:
- nizak nivo testosterona
- erektilnu disfunkciju
- prevremenu ejakulaciju
- mali broj spermatozoida
- smanjenu pokretljivost spermatozoida
- smanjenu funkciju seminalnih vezikula
Jedno istraživanje je pokazalo da se kod muškaraca koji imaju smanjen prolaktin u krvi funkcija sperme vratila kada se korigovao nivo prolaktina.
Kod miševa bez prolaktinskih receptora se javio problem sa dlakom i opadanje dlake se javilo znatno ranije.
Šta povećava nivo prolaktina, da li je to samo stres?
Nivo prolaktina je najviši dok spavamo, čim se probudimo i tokom jakog fizičkog i emotivnog stresa.
Veoma je interesantno i to što se povišen nivo prolaktina znatno češće javlja kod muškaraca koji imaju decu u odnosu na muškarce koji nemaju decu i nisu u braku.
Kod muškaraca je stres najčešći uzročnih pojačanog lučenja prolaktina.
Stvaranje prolaktinskih receptora u mozgu se povećava sa godinama, zbog izlaganja estrogenu, povišenog nivoa prolaktina i zbog kontakta sa bebama.
Stanja koja povećavaju nivo prolaktina:
- trudnoća
- stres
- depresija
- ovulacija
- povrede
- operacije
- tumori hipofize (prolaktinomi)
- hipotireoza
- bolesti bubrega
- bolesti jetre
- napadi
- antipsihotici (zbog blokade dopaminskih D2 receptora)
- neki lekovi i droge
Aktivnosti koje povećavaju nivo prolaktina:
- seks
- stimulacija bradavica
- orgazam
- vežbanje i laktacija
- boravak u sauni
- jedenje
Hormoni koji podstiču lučenje prolaktina
- estrogen
- testosteron
- tireotropin oslobađajući hormon (TRH)
- progesteron (pojačava stintezu prolaktina u endometrijumu i smanjuje je u miometrijumu i žlezdanom tkivu u dojkama)
- vitamin D
Postoji nekoliko simptoma povećanog nivoa prolaktina u krvi. I kod žena i kod muškaraca dolazi do lučenja mleka, a kod muškaraca može doći i do uvećanja i osetljivosti grudi (ginekomastija). Povišen nivo prolaktina ponekad izaziva neplodnost kod žena, ili erektilnu disfunkciju, nizak nivo testosterona i mali broj spermatozoida kod muškaraca. Kada se neko obrati lekaru zbog ovakvih problema, obično se radi test nivoa prolaktina.
Povišen prolaktin se može javiti zbog tumora hipofize, kada i tumor luči prolaktin. Tumori hipofize su relativno česta pojava. Oni gotovo nikada nisu maligni, ali mogu izazvati velike probleme zbog pojačanog lučenja hormona (uključujući i prolaktin) ili zbog toga što su veliki i pritiskaju tkiva oko sebe.
Ako se jave simptomi koji ukazuju na povišeni nivo prolaktina, obično se radi magnetna rezonanca hipofize ukoliko nema nekih drugih očiglednih uzroka povišenog prolaktina.
Ponekad se tumori hipofize otkriju kada pacijent radi skener ili magnetnu rezonancu mozga iz nekih sasvim drugih razloga. Tada se obično radi test nivoa prolaktina i ostalih hormona hipofize, čak i ako nema nikakvih simptoma. Kada i tumor na štitnoj žlezdi luči prolaktin, nivo prolaktina je obično jako visok.
Čest je slučaj da je prolaktin samo blago povišen i na magnetnoj rezonanci se ne vidi tumor. U tom slučaju je ili prisutan veoma mali tumor ili hipofiza sama luči previše prolaktina. Neki lekovi, posebno oni koji se koriste za lečenje psihičkih poremećaja i shizofrenije, dovode do povišenog nivoa prolaktina.
Ako je nivo prolaktina samo malo povišen i nema tumora niti problematičnih simptoma, lečenje možda i nije potrebno. Ako je uzrok pojačanog lučenja prolaktina neki lek, ovaj hormon se vraća u normalu kada se prestane sa terapijom. Ako je prisutan velik tumor na hipofizi, obično se prepisuju lekovi kojima se smanjuje lučenje prolaktina i sam tumor (Bromokriptin), tako da se i simptomi polako povlače.
Povišen nivo prolaktina i neplodnost
Kada se povećan prolaktin javi kod žena koje nisu trudne, suvišan prolaktin blokira lučenje gonadotropin-oslobađajućeg hormona (GnRH). Kada se to desi, smanjuje se i lučenje gonadotropina (FSH-a i luteinizirajućeg hormona).
Kada nema dovoljno folikulostimulišućeg i luteinskog hormona, smanjuje se i lučenje estrogena i progesterona.
U najtežim slučajevima, žene koje imaju visok prolaktin uopšte ne ovuliraju. Kada se to desi, učestalost menstruacija se smanjuje (oligomenoreja), a ponekad dolazi do potpunog izostajanja menstruacije (amenoreja).
U manje ozbiljnim slučajevima, povišen prolaktin tek povremeno utiče na ovulaciju. Rezultat je neredovna ovulacija.
U najblažim slučajevima, žene koje imaju visok prolaktin imaju redovne ovulacije, ali nakon ovulacije dolazi do smanjenog lučenja estrogena.Ta pojave se zove i defekt lutealne faze.
Smanjeno lučenje progesterona nakon ovulacije može dovesti do nepravilne pripreme materice za usađivanje oplođene jajne ćelije. Neke žene sa ovim problemom često dobiju menstruaciju brzo nakon ovulacije.
Povišen prolaktin je glavni uzrok izostanka menstruacije tokom dojenja (laktacijske amenoreje) i zato često ne mogu da zatrudne brzo nakon porođaja. Kako vreme prolazi, nivo prolaktina u telu polako opada i ponovo dolazi do ovulacije.
Povećan prolaktin ponekad za posledicu ima i simptome manjka estrogena (slab libido, suvoća vagine).
Povišen nivo prolaktina i gojenje
Povišen prolaktin može izazvati gojenje. Ipak, nije jasno da li je to rezultat stimulacije metaboličkog stvaranja masnoća (lipogeneza) ili zbog remećenja nekih funkcija centralnog nervnog sistema.
Šta snižava nivo prolaktina?
Nizak nivo prolaktina se može javiti zbog sledećih stvari:
- oštećenja hipofize
- nedovoljno sna
- hipopituitarizma
- pojačane aktivnosti dopamin D2 receptora
Hormoni koji snižavaju nivo prolaktina:
- dopamin
- dehidroepiandrosteron (DHEA)
- melatonin
Kako smanjiti prolaktin
Lečenje će zavisiti od uzroka problema.
Ako je nivo prolaktina povišen zbog tumora hipofize, tretman podrazumeva nešto od sledećeg:
- lekovi
- operacija
- terapija zračenjem
U najvećem broju slučajeva, terapija se započinje lekovima. Obično se prepisuje bromikriptin ili kabergolin.
Moguća neželjena dejstva ovih lekova za smanjenje prolaktina su: mučnina, povraćanje, slabost, nizak pritisak, zapušen nos, bol u stomaku i opstipacija. U veoma retkim slučajevima se javljaju i halucinacije.
Operacija se radi samo kad lekovi ne daju rezultata, a često je potrebno nastaviti sa pijenjem lekova i nakon operacije.
Terapija zračenjem se mora primenjivati duže vreme, a ponekad izaziva ozbiljna, trajna oštećenja hipofize i drugih tkiva u mozgu.
Kako smanjiti prolaktin prirodnim putem
Konopljika
Viteks (konopljika) uspešno snižava nivo prolaktina u telu. Suplemente konopljike možete kupiti u vidu pilula ili kapi. Ovaj suplement je efikasan u lečenju neplodnosi i neredovnih menstruacija. Potrebno je neko vreme da se viteks nakupi u organizmu, tako da je obično potrebno nekoliko meseci da rezultati budu primetni. Najbolje je da uzimate po 1.000 mg viteksa dva ili tri puta na dan.
Vitamin B6
Ovaj nutrijent je uključen u metabolizam aminokiselina i sintezu neurotransmitera, uključujući dopamin.
Osim što snižava nivo prolaktina kada se uzima u većim dozama, vitamin B6
- snižava krvni pritisak
- poboljšava raspoloženje i leči depresiju
- snižava nivo šećera u krvi kod dijabetičara
- deluje kao efikasan blokator kalcijumovih kanala
Da biste snizili povišen prolaktin, preporučuje se upotreba 300 do 1.000 miligrama vitamina B6 na dan u nekoliko doza.
Vitamin E
Ovo je jedan od najvažnijih vitamina rastvorljivih u mastima koji deluje kao antioksidans. Vitamin E sprečava skakanje nivoa prolaktina i gotovo nikada ne izaziva nikakve nuspojave.
Kada koristite vitamin E kao inhibitor delovanja prolaktina, preporučuje se upotreba 300 do 400 miligrama ovog suplementa na dan.
Cink
Cink je jedan od najvažnijih nutrijenata za stvaranje testosterona, a poznato je da manjak cinka loše utiče na količinu testosterona.Ipak, mnogi ljudi ne znaju da cink smanjuje lučenje prolaktina.Samo 50 miligrama suplemenata cinka na dan snižava lučenje prolaktina za gotovo 50 posto.
Hrana koja smanjuje povišeni prolaktin
Zdrava, izbalansirana ishrana vam može pomoći u snižavanju povišenog prolaktina.
Zdrava ishrana je ona koja sadrži mnogo prirodnih, neprerađenih namirnica. Tu se prevashodno misli na voće, povrće, žitarice, mahunarke, jezgrasto voće i semenke. Voće i povrće sadrži dosta vlakana, vitamina, minerala i antioksidanasa koji štite telesne ćelije od oštećenja. Ova hrana takođe povećava lučenje serotonina u mozgu.
Potrudite se da jedete više:
Proteina: oni sadrže mnoštvo aminokiselina koje su neophodne za lučenje dopamina u mozgu. Potrudite se da jedete više ribe, jaja, mahunarki, sira, soje, piletine, ćuretine i crvenog mesa kako biste svom organizmu obezbedili dovoljno aminokiselina.
Voća:
- Banane:zrele banane su bogat izvor tirozina (aminokiseline koja pomaže u regulaciji i stimulaciji lučenja dopamina). Kako banane sazrevaju i postaju slađe, sadržaj tirozina takođe raste.
- Jabuke: bogate su kvercetinom, antioksidansom koji sprečava pojavu karcinoma i takođe utiče na lučenje dopamina. Ovo je još jedna tvrdnja u prilog čuvenoj krilatici: “Jedna jabuka na dan i nikada nećeš morati kod lekara”.
- Lubenice: ovo je još jedna namirnica puna vitamina A, B6 i C. Vitamin B6 je veoma važan za sintezu neurotransmitera, između ostalog i serotonina, melatonina i dopamina. Vitamin C je veoma važan za funkcionisanje imunog sistema, a istovremeno štiti telo od slobodnih radikala.
Ostalo voće koje treba jesti ako imate visok prolaktin u većim količinama su jagode, borovnice i suve šljive.
Nekoliko reči na kraju
Povišen prolaktin je jedan od najčešćih izvora neplodnosti. Čak i blaži pad nivoa prolaktina povećava šanse za začeće.
Ako primetite bilo koji simptom niskog ili visokog prolaktina, obratite se svom lekaru i uradite potrebne testove kako biste što pre rešili problem.Autor teksta Dr. Dejan Pesic