SVE ŠTO BI TREBALO DA ZNATE O RAKU JETRE Rak jetre je oblik kancera koji spada u primarne kancere, drugim rečima, nastaje u jetri. Neki oblici raka nastaju van jetre i šire se na ovaj organ (Metastaze). Međutim, samo se kanceri koji nastaju u jetri smatraju rakom jetre.
Ovde saznajte koji su simptomi, uzroci i mogućnosti za lečenje, kako se postavlja dijagnoza i kakve su prognoze za preživljavanje.Koje su mogućnosti za lečenje kada tumor dostigne zadnji stadijum i koje su najčešće metastaze. Jetra je žlezda, smeštena pod desnim plućnim krilom i duboko ispod desnog rebarnog luka, odnosno u gornjem desnom kvadrantu trbušne duplje. Posle kože, to je najveći organ ljudskog organizma. Klinastog je oblika, dužine od 15 – 18cm, teška je od 1,2 – 1,6kg, što je približno oko 2,5% ukupne težine odrasle osobe. Ima brojne funkcije, uključujući i uklanjanje toksina iz organizma i skladištenje eritrocita, i od presudne je važnosti za život.
Ukratko o raku jetre

- tumor jetre ima nisku stopu preživljavanja (velika smrtnost)
- glavne faktore rizika predstavljaju unos alkohola, hepatitis i dijabetes
- simptomi kancera jetre se obično ne manifestuju dok bolest ne uznapreduje
- u mogućnosti za lečenje raka jetre spadaju operacija i transplantacija jetre
Koji su simptomi raka jetre ?

- žutica
- bol u trbuhu
- neobjašnjivi gubitak težine
- uvećana jetra
- umor
- mučnina
- povraćanje
- bol u leđima
- svrab
- povišena telesna temperatura
Simptomi raka jetre se obično ne ispoljavaju dok tumor ne bude u poodmakloj fazi, što znači da su redovni pregledi ključni za rano utvrđivanje i izlečenje. Ukoliko pacijent redovno dolazi na preglede, i na snimcima se utvrdi da nešto nije u redu, tj. lekar posumnja na rak, ta osoba ima mnogo veće šanse da ozdravi od one kod koje se tumor već proširio van jetre.Ipak postoje faktori rizika i prvi simptomi na osnovu kojih može da se posumnja na zloćudni tumor. Prvi simptomi su navedeni ispod a sve što bi trebalo da znate o ovoj vrsti tumora sledi u nastavku
Primećujete neobičan bol u stomaku

Mršavite, iako niste na dijeti

Brzo se zasitite

Simptomi bolesti jetre na koži
Simptomi bolesti jetre su primetni na koži jer koža svrbi kada se na njoj nalazi sloj otpadnih materija koje se luče kroz kožu. Dermatolog vam može prepisati kremu protiv svraba, ali do pravog izlečenja se dolazi vremenom, kada izlečite žuticu i kada su žučni otvori pročišćeni.Povraćanje, bol ili otok u abdomenu
Otok u stomaku se zove ascitis, a predstavlja nagomilanu tečnost između dva sloja peritoneuma, membrane koja oblaže stomak.Oči ili koža mogu biti žute boje

Imali ste hepatitis C

Imali ste hepatitis B
Iako nema veze sa hepatitisom C, hepatitis B takođe može izazvati rak jetre. Ukoliko imate hepatitis, trebalo bi da redovno idete na kontrolu kod lekara, koji vas barem jednom godišnje slati na rentgen da proveri ima li tumora u organizmu. I kad nisu prisutni simptomi tumora na jetri prisustvo proteina alfa-fetoproteina u krvi takođe može signalizirati tumor na jetri, iako ovo nije najprecizniji metod utvrđivanja.Zamor

Stadijumi

- Stadijum I – Tumor je u jetri i nije se proširio na druge organe ili lokacije.
- Stadijum II – Postoji nekoliko malih tumora koji su ostali u jetri ili jedan tumor koji je zahvatio krvni sud.
- Stadijum III – Postoje različiti veliki tumori ili jedan tumor koji je zahvatio glavne krvne sudove. Rak može da zahvati i žučnu kesu.
- Zadnji stadijum IV – Kancer je metastazirao. To znači da se proširio i na druge delove organizma.
Rak jetre metastaze

Metastaze na jetri simptomi

- gubitak apetita
- mršavaljenje
- tamnija boja mokraće
- oticanje ili naduvavanje stomaka
- žutica, koja se može primetiti po promeni boje kože ili beonjača
- bol u desnom ramenu
- bol u gornjem desnom delu stomaka
- mučnina
- povraćanje
- zbunjenost
- znojenje i povišena temperatura
- uvećanje jetre
- dojke
- debelog creva
- rektuma
- bubrega
- jednjaka
- pluća
- kože
- jajnika
- materice
- pankreasa
- stomaka
Proces metastaze

- Lokalna invazija: kancerogene ćelije se sele sa mesta primarnog raka, na tkivo koje je u blizini.
- Intravazacija: ćelije raka prolaze kroz zidove limfnih i krvnih sudova.
- Cirkulacija: kancerogene ćelije migriraju kroz limfni sistem i krvotok i tako dolaze do drugih delova tela.
- Zaustavljanje i ekstravazacija: ćelije raka se zaustavljaju kada stignu na određenu udaljenost od izvora raka. Onda se sele u kapilare (male krvne sudove) i napadaju susedna tkiva.
- Proliferacija: kancerogene ćelije rastu na udaljenoj lokaciji i prave male tumore koji se zovu mikrometastaze.
- Angiogeneza: mikrometastaze podstiču rast novih krvnih sudova, koji snabdevaju tumore hranljivim materijama i kiseonikom, koji su im neophodni za rast.
Ne postoji efikasan prirodni lek za rak jetre, lečenje biljem je gubljenje dragocenog vremena!
Lečenje
Kod pacijenata koji imaju rak jetre u ranom stadijumu, koji može da se leči, samo operacija kojom se u potpunosti otklanjaju svi tumori vodi ka izgledima za oporavak. U delu ispod metoda za lečenje slede prognoze i smrtnost kod obolelih (kao i metode za prevenciju ako niste oboleli i samo želite da saznate koji su prvi simptomi). U operativne mogućnosti spadaju navedene. Delimična hepatektomija Kada je tumor mali i zauzima manji deo jetre, taj deo ovog organa može da se odstrani hirurškim putem. Međutim, u SAD, na primer, brojni pacijenti sa rakom jetre imaju cirozu. To znači da hepatektomija mora da ostavi dovoljno zdravog tkiva da bi jetra mogla da obavlja neophodne funkcije nakon procedure. Tokom operacije može da se uoči da to nije moguće, pa se operacija obustavlja, ako se proceni da je rizik po pacijenta preveliki. Delimična hepatektomija dolazi u obzir samo kod pacijenata koji inače imaju zdravu funkciju jetre. Ova procedura ne dolazi u obzir ako se rak proširio na druge delove jetre ili druge organe. Operacija jetre ovih razmera može da dovede do prekomernog krvarenja i problema sa zgrušavanjem krvi, kao i do infekcija poput upale pluća.Transplantacija jetre Kandidati za transplantaciju jetre ne smeju da imaju tumor koji je veći od 5cm ili nekoliko tumora većih od 3cm. Rizik od vraćanja raka je previše veliki da bi rizična procedura, kao što je transplantacija jetre, bila opravdana kod tumora većih od navedenog. Kod uspešne transplantacije, rizik da će se rak vratiti znatno se smanjuje, a normalna funkcija jetre može da se ponovo uspostavi. Međutim, imuni sistem može da odbaci novi organ, napadajući ga kao strano telo, pa su mogućnosti uspešne transplantacije ograničene. Svake godine je za transplantaciju dostupno oko 6.500 jetri, a mnoge se koriste za lečenje bolesti koje nisu tumor jetre. Lekovi koji deluju kao supresori imunog sistema, kako bi on prihvatio novi organ, takođe mogu da dovedu do ozbiljnih infekcija i, povremeno, čak i do širenja već metastaziranih tumora.
Terapija kod neizlečivih tumora

- Ablativna terapija – Supstance, poput alkohola, ubrizgavaju se direktno u tumor. Mogu da se koriste i laser i radio talasi.
- Radioterapija – Zračenje se usmerava na tumor ili tumore, ubijajući značajan broj ćelija tumora. Pacijenti mogu da osećaju mučninu, povraćanje i umor.
- Hemoterapija – U jetru se ubrizgavaju medikamenti koji ubijaju ćelije raka. Kod hemoembolizacije, dotok krvi u tumor se zaustavlja hirurškim putem ili mehanički, a antikancerogeni lekovi se administriraju direktno u tumor.
- Volontiranje u kliničkim ispitivanjima – Kada eksperimenti dođu u fazu ispitivanja na ljudima, oni se zovu klinička ispitivanja. Pitajte lekara da li je u toku neko u kome biste mogli da učestvujete.
Uzroci
Tačan uzrok koji dovodi do nastanka tumora na jetri nije poznat. Međutim, većina slučajeva povezana je sa stvaranjem ožiljaka na jetri, poznatim kao ciroza. Prema Američkom društvu za rak, u SAD najčešći uzrok raka na jetri je hepatitis C. Osobe koje imaju hepatitis B ili C izložene su značajno većem riziku od nastanka raka jetre od zdravih pojedinaca, jer oba oblika ove bolesti mogu za posledicu da imaju cirozu. Neke nasledne bolesti, poput hemohromatoze (organizam apsorbuje previše gvožđa iz hrane koje se taloži u organima, uključujući i jetru), izazivaju cirozu i povećavaju rizik od nastanka tumora jetre.
- Dijabetes tipa 2 – Osobe sa dijabetesom, a naročito one koje imaju i hepatitis, ili redovno konzumiraju mnogo alkohola, imaju veće šanse za oboljevanje od raka jetre.
- Porodična istorija raka jetre – Ukoliko su nečija majka, otac, brat ili sestra bolovali od raka jetre, ta osoba je izložena većem riziku od ostalih da će i sama dobiti tumor jetre.
- Prekomerna upotreba alkohola – Redovno konzumiranje alkohola u prekomernim količinama jedan je od vodećih uzroka ciroze u svetu.
- Dugotrajno izlaganje aflatoksinima – Aflatoksin je supstanca koju proizvode gljivice. Može da se nađe u plesnivoj pšenici, kikirikiju, kukuruzu, orasima, soji i orašastim plodovima. Rizik od nastanka raka jetre raste samo usled dugotrajnog izlaganja. Ovo nije veliki problem u industrijalizovanom delu sveta.
- Slab imunitet – Osobe sa oslabljenim imunim sistemom, kao što su one obolele od HIV/AIDS-a, izložene su 5 puta većem riziku da će dobiti tumor na jetri, nego što je to slučaj sa zdravim osobama.
- Gojaznost – Gojaznost povećava rizik od nastanka brojnih oblika raka, uključujući i rak jetre.
- Pol – U poređenju sa ženama, veći postotak muškaraca boluje od raka jetre. Neki stručnjaci veruju da to nije povezano sa polom, već sa načinom života. U proseku, muškarci više puše i više piju alkohol nego žene.
- Pušenje – Osobe sa hepatitisom B ili C izložene su većem stepenu rizika od nastanka raka jetre ukoliko puše.
- Arsen – Stanovništvo koje se snabdeva vodom iz izvorišta koje sadrži prirodni nivo toksičnog metaloida arsena, može na kraju da bude izloženo značajno većem stepenu rizika od pojave nekoliko stanja ili bolesti, uključujući i tumor na jetri.
Rak jetre prognoze i preživljavanje

Dijagnostikovanje
Rano dijagnostikovanje raka jetre drastično popravlja šanse za preživljavanje. Lekar, pre svega, postavlja pitanja o bolesti da bi mogao da isključi bilo kakav potencijalni faktor rizika za rak jetre. Potom sledi fizikalni pregled, koji se usredsređuje na otoke u abdominalnom delu i žutilo beonjača. I jedno i drug su jaki pokazatelji problema sa jetrom. Na osnovu ovih znakova, ukoliko sumnja na tumor jetre, lekar pacijenta upućuje na dalja ispitivanja:- Analiza krvi – Analizom krvi se proverava zgrušavanje krvi, nivo supstanci u krvi i meri se proporcija eritrocita, leukocita i trombocita.
- Testiranje na virusni hepatitis – Ovaj test služi za proveru prisustva virusa hepatitisa B ili C.
- Snimanja – Veličinu i proširenost raka pokazuju snimci CT skenera i magnetne rezonance.
- Biopsija – Mali uzorak tkiva tumora se uklanja i potom ispituje. Analiza može da otkrije da li je tumor kancerogen ili nekancerogen.
- Laparoskopija – Ovo je ambulantna hirurška procedura koja se obavlja u opštoj ili lokalnoj anesteziji. Duga, savitljiva cev sa pričvršćenom kamerom na jednom kraju, uvodi se kroz abdomen. Tako lekar može da posmatra jetru i okolna tkiva.
Prevencija
Rak jetre je ozbiljno maligno oboljenja sa malom stopom preživljavanja a očekivana dužina života je veoma mala. Imajući to u vidu, trebalo bi preduzeti neke korake za smanjenje rizika od nastanka tumora jetre i za povećavanje šansi za rano otkrivanje. Ne postoji način na koji karcinom jetre može u potpunosti da se spreči. međutim, ove mere mogu da smanje stepen rizika:- Umereno konzumiranje alkohola – Redovno, dugotrajno konzumiranje velikih količina alkohola, značajno povećava šanse za nastanak ciroze jetre. Ovo, za uzvrat, u velikoj meri povećava verovatnoću za nastanak raka jetre.
- Vakcinacija protiv hepatitisa B – Ovo su osobe koje bi trebalo da razmisle o vakcinaciji protiv hepatitisa B:
- zavisnici od narkotika koji koriste zajedničke igle
- osobe koje se upuštaju u nebezbedne seksualne odnose sa partnerima koji su izloženi riziku od oboljevanja od hepatitisa B
- medicinske sestre, lekari, zubari i drugi radnici u zdravstvu čije zanimanje povećava rizik od infekcije
- osobe koje često putuju, posebno u delove sveta gde je hepatitis B česta bolest
- Održavanje zdrave telesne težine – Pošto je gojaznost faktor rizika, a bolest masne jetre može da dovede do raka jetre i dijabetesa, briga o fizičkom zdravlju i telesnoj težini mogu da budu ključni za smanjenje rizika od nastanka tumora na jetri.
- Lečenje osnovnih oboljenja – Neka oboljenja doprinose razvoju raka jetre, a u njih spadaju dijabetes i hemohromatoza. Lečenje ovih bolesti pre nego što prerastu u rak jetre može da smanji rizik od pojave komplikacija.