ZAPALJENJE ILI UPALA OKA je često rezultat infekcije virusima ili bakterijama. Ali zapaljenje očiju takođe može biti nespecifično. Razlikuju se kliničke slike u zavisnosti od toga na koji deo očiju upala utiče.
Preporučljivo je da posetite oftalmologa, budući da upala oka može napredovati do teškog oblika.
Upala oka simptomi
Kada se oko upali, to podrazumeva zapaljenski proces oko oka. To može uticati na različite delove očiju. Termin "zapaljenje očiju" služi kao glavni izraz za različite inflamatorne bolesti. U zavisnosti od kliničke slike preovlađuju različiti simptomi i tegobe. U retkim slučajevima može doći do ozbiljne bolesti koja predstavlja pretnju vidu. Najčešće, zapaljenje utiče na konjunktivu, nakon čega slede rožnjača i kapak.Koji su simptomi infekcije oka?

- crvenilo
- svrab
- gorenje, peckanje
- senzacija prisustva stranog tela
- suzne oči
- otok.
- bol
- kapci koji se drže zajedno
- zamagljivanje vida
- osetljivost na svetlost
- lučenje gnoja.
Infekcija oka uzroci

Povezano> Peckanje i svarab očiju: 12 EFIKASNIH lekova kojima ćete rešiti problem
Imunološki sistem oka ima ograničen efekat samo kada je suzni film oštećen. U takvim uslovima, patogeni mogu lakše pristupiti i izazvati upale. Možete se brinuti o suvim očima pomoću kapli za podmazivanje očiju, koje takođe mogu pomoći u jačanju zaštitne barijere protiv bakterija.
Saznajte više> Konjuktivitis najčešća UPALA OKA
Dodatni razlozi za zapaljenje oka su alergijske reakcije, kao što su polenska groznica, autoimune bolesti i iritacije iz životne sredine, kao što su prljavština, čestice prašine ili sunčanje. Mehanički nadražujuće materije, poput onih kada trepavica uraste u oko, takođe mogu dovesti do zapaljenja očiju.
Infekcija oka kod dece i infekcija oka kod beba
Ako beonjače vašeg deteta i unutrašnjost donjeg kapka postanu crveni, ono verovatno ima stanje zvano konjunktivitis ili upala oka. Ova inflamacija, koja može biti bolna i izazvati svrab ščiju, obično signalizira infekciju, ali može biti zbog drugih uzroka, kao što je iritacija, alergijska reakcija ili (retko) ozbiljnije stanje. Često je praćeno suzenjem i sekretom iz očiju, što je način odbrane da pokuša da zaraste ili da popravi situaciju. Ako vaše dete ima crvene oči, morate ga odvesti pedijatru što je pre moguće. Infekcije oka obično traju od sedam do deset dana. Doktor će dati dijagnozu i propisati neophodne lekove. Nikada ne stavljate prethodno otvorene lekove ili tuđe lekove za oči u oči deteta. To može izazvati ozbiljnu štetu. Infekcija oka kod dece je najčešće virusnog, bakterijskog ili gljivičnog porekla. Često se javlja virusna infekcija oka zajedno sa prehladom. Infekcija oka kod beba (novorođenčadi) Ozbiljne infekcije oka mogu biti posledica izloženosti bakterijama prilikom prolaska kroz porođajni kanal - zbog čega se sva odojčad leči antibiotskom mašću i kapima odmah nakon rođenja. Takve infekcije moraju biti rano tretirane kako bi se sprečile ozbiljne komplikacije. Infekcija oka kod dece Ove infekcije mogu biti gotovo neprimetne, zbog crvenila oka i žutog sekreta iz očiju koji ih obično prati i mogu učiniti da vaše dete oseća blagu neugodnost, ali je ovo retko ozbiljno. Infekcija oka kod dece je uzrokovana različitim virusima ili bakterijama. Ako pedijatar smatra da je problem uzrokovan bakterijama, antibiotske kapi za oči su uobičajeni tretman. Konjunktivitis izazvan virusima ne treba tretirati antibiotikom! Infekcije oka su veoma zarazne! Osim dodavanja kapi ili masti za lečenje uplae oka, izbegavajte direktan kontakt sa očima vašeg deteta ili sekretom iz njih, sve dok se lek ne koristi nekoliko dana i crvenilo skroz ne prođe. Pažljivo operite ruke pre i nakon dodirivanja područja oko zaraženog oka.Dijagnoza i lečenje
