Koji su biljni čajevi dobri za zatvor i protiv tvrde stolice ? Danas ćemo odgovoriti na ovo pitanje.
Postoji mnogo razloga iz kojih se javlja tvrda stolica i problem zatvora, to na primer, mogu biti loša ishrana i lekovi. Da biste rešili ovaj problem na duže staze, morate se pozabaviti njegovim uzrokom. A za trenutno olakšanje, predstavićemo vam najbolje biljne čajeve za zatvor i omekšavanje stolice.
Zatvor je čest zdravstveni problem kog karakteriše čvrsta stolica ili retko pražnjenje creva. Ovo stanje može zaista biti neprijatno, a mogu ga uzrokovati neki hormonski poremećaji, neke bolesti, lekovi, nedovoljan unos vlakana putem ishrane i usporen rad creva.
Postoje brojni mogući uzroci zatvora stolice problema u medicini poznatog kao konstipacija.Ovi uzroci variraju od promene ishrane ili aktivnosti do prekomernog konzumiranja mleka i mlečnih proizvoda, nedovoljnog unosa vode ili vlakana i stresa.
Osim standardnog lečenja zatvora – promene ishrane i više vežbanja, doktori sve češće proeporučuju upotrebu prirodnih biljnih čajeva za rešenje ovog problema.
Biljni čajevi za lečenje zatvora i tvrde stolice
Biljni čajevi koji se dobijaju od lekovitog bilja sadrže razna jedinjenja, na primer, fitohemikalije koje jačaju imuni sistem. Tako se osim dobrobiti koje dobijate od pijenja čaja, leči zatvor i deluje protiv tvrde stolice. U daljem tekstu naći ćete čajeve koji su najbolji biljni laksativi protiv zatvora.
Čaj od sene
Čaj od senne je najbolji i najmoćniji biljni čaj za zatvor a ujedno i za tvrdu stolicu pošto ova dva problema skoro uvek idu zajedno.. Prirodni čaj od sene leči zatvor svojim moćnim laksativnim svojstvima koji naučno dokazano pružaju gotovo trenutno olakšanje. Ovaj biljni čaj se smatra bezbednim za zdrave odrasle osobe, ali ne bi trebalo da se konzumira duže od dve nedelje, pošto može izazvati određena neželjena dejstva. Prirodni laksativ koji se nalazi u nekim drugim kupovnim čajevima, može se koristiti za lečenje sindroma nervoznih creva, gljivične infekcije kože i hemoroide.
Prema medicinskoj statistici svaku treću osobu muči loša probava i zatvor. S obzirom na to da zbog nje toksični produkti ne mogu da se izbace iz organizma, već se ponovo resorbuju i ispoljavaju svoje štetne efekte, loša probava se ne treba olako shvatati, već je potrebno na vreme rešavati problem, i to adekvatnom ishranom i prirodnim laksativima kao što je na primer čaj od maslačka koji deluje protiv zatvora a može se nabaviti u prodavnicama zdrave hrane.
Čaj od maslačka
Maslačak, korov koji se prvobitno uzgajao zbog različitih lekovitih svojstava, se u homeopatskoj medicini koristi kao diuretik. Između ostalog, jedno od svojstava čaja od maslačka je lečenje raznih infekcija jetre i žučne kese. Maslačak se može sipati u ključalu vodu i piti kao čaj koji uklanja zatvor jer ima blaga svojstva laksativa. Čaj od maslačka se može koristiti i protiv tvrde stolice i zadržavanja vode u organizmu. Laksativno svojstvo čaja od maslačka ispoljava se tako što se ubrzava rad creva i sprečava se zatvor.
Čaj od korena sladića
Koren sladića je biljka koja je poznata po jedinstvenim antiupalnim svojstvima. On se može koristiti za lečenje problema sa zatvorom, čirevima i drugim digestivnim poremećajima. Naučno je dokazano da čaj od korena sladića leči hroničan zatvor, jer aktivno utiče na peristalzu, proces koji tera stolicu kroz crevni trakt. Snažna antiupalna svojstva korena sladića su korisna jer štite unutrašnje zidove stomaka. Čaj od korena sladića ima specifičan ukus koji je nekima ukusan, a nekima baš i ne.Bitno je da ćete se rešiti trde stolice i zatvora.
Crni čaj
Crni čaj je popularan biljni lek, koji se dobija od bijke Camellia sinensis. Ovaj čaj, bez ikakvog zaslađivača, sadrži veću dozu kofeina, i zanemarljivu količinu hranljivih materija i kalorija. Crni čaj se godinama koristi za lečenje zatvora jer ima blaga laksativna svojstva. Ono što je ključno kod ovog čaja je to što se može piti svakog dana, bez bojazni od nekih nuspojava. Preporučuje se da dodate med, melasu ili sirup agave, kako biste dodatno naglasili dejstvo laksativa u crnom čaju.
Čaj od nane
Menta je višegodišnja biljka koja ima razna lekovita svojstva. Pijenje čaja od nane jedan je od lepših načina da se rešite tvrde stolice, jer se on iovako koristi za lečenje raznih digestivnih problema. Čaj od nane, koji ne sadrži kofein, može poboljšati varenje, izlečiti zatvor i ublažiti bol u stomaku. Za još bolje rezultate, pomenuti čajevi za tvrdu stolicu se mogu kombinovati.
Čaj od korena čička
Čaj od korena čička se vekovima koristio za lečenje raznih zdravstvenih problema. Ova lukovica ima široku upotrebu u narodnoj medicini i koristi se za pročišćavanje krvi, pošto deluje kao diuretik koji izbacuje toksine iz krvi putem mokraće. Čaj od korena čička ima antiupalna svojstva koja su dobra u borbi protiv crevnih infekcija i upala, što je odlično rešenje za zatvor.
Povezano: Za šta je sve dobar čaj od korena čička i kako se priprema
Zeleni čaj
Zeleni čaj koji se pravi od listova biljke Camellia sinensis, naučno dokazano leči razne bolesti uključujući rak, upalu, razne stomačne i probleme sa varenjem poput zatvora, nadimanja, mučnine, dijareje, i kardiovaskularne bolesti. Ovaj moćan biljni lek je pun antioksidanata i vitamina koji jačaju imuni sistem i imaju druga lekovita svojstva može se koristiti protiv tvrde stolice kod odraslih. Zeleni čaj se smatra najboljom zamenom za kafu jer sadrži kofein zato ga za tvrdu stolicu kod dece ne treba koristiti. Razna klinička ispitivanja pokazala su da je zeleni čaj dobar za lečenje zatvora. A interesantno je i da vam zeleni čaj može pomoći ako želite da smršate.
Čaj od karanfilića
Karanfilić je prirodan začin koji jelima daje sjajan ukus, a može se koristiti za lečenje tvrde stolice, zatvora i nadutosti. Ovaj začin se godinama koristi za umirenje digestivnog trakta jer sadrži antibakterijska i antigljivična svojstva. U bilo koji čaj, pa i ovaj od karanfilića, možete dodati med. Čaj od karanfilića će umiriti sistem organa za varenje, pročistiće debelo crevo, a dobar je i za lečenje kandide.
Čaj od bosiljka
Biljka bosiljak, koju zovu još i indijskom „boginjom lekovitog bilja“, sadrži puno antioksidanata koja nude zaštitu od stresa, doprinose boljem vidu, podižu izdržljivost i snagu i jačaju imuni sistem. Pored ovih svojstava, dokazano je i da pijenje čaja od tulsi* doprinosi lečenju zatvora. Ovaj biljni čaj sadrži i brojne fitohemikalije koje su same po sebi dobrotvorne za ljudsko telo.
Povezano: Čišćenje creva lanom, slanom vodom, limunom – Evo kako isprazniti creva
Svi biljni čajevi iz ovog članka deluju kao laksativ, zbog čega deca ne bi trebala da ih piju. Takođe, preporučuje se da ovi čajevi protiv tvrde stolice i zatvora koristite kao rešenje povremenih problema, kada je on na primer, posledica nekog neželjenog dejstva. Nadamo se da će vam ovaj vodič biti koristan.
Pre nego što kupite neki čaj za zatvor posavetujte se sa farmaceutom.
Ne zaboravite da postoje namirnice protiv zatvora stolice!
Možda deluje suprotno zdravom razumu da u želudac unesete još hrane kada imate zatvor, ali zapravo postoje brojne namirnice koje kod konstipacije mogu da vam pomognu.
Loša probava i zatvor su veoma česti zdravstveni problemi savremenog doba. Loša ishrana, premalo kretanja, hormonski poremećaji, neke bolesti i medikamenti, vrlo lako dovode do poremećaja probave. Naizgled, loša probava nije gorući problem, ali ako se ne reši u razumnom roku može da izazove veoma neprijatne i ozbiljne posledice. Osećaj napetosti i nadutosti donjeg stomaka, te bolovi i otežana defekacija, samo su simptomi ovog stanja – najveći problem neredovnog i nedovoljnog pražnjenja creva jeste taj da se otpadni crevni sadržaj zadržava u telu duže nego što bi trebalo. Zbog toga se toksični produkti, pripremljeni za izbacivanje iz organizma, ponovo resorbuju, pa dolazi do ispoljavanja njihovih štetnih efekata.
Kruške
Voće i povrće je inače dobro protiv konstipacije, jer su to dobri izvori vode i vlakana.
Kruške, jabuke i šljive sadrže dosta vlakna u svojoj kori, pa je najbolje da ih jedete sirove.
WebMD objašnjava da je „slatko voće prepuno vitamina i antioksidanata, kao i da sadrži dosta vlakana i vode, što je korisno u slučaju konstipacije.“
Kokice
Kokice ne samo da su ukusna grickalica, već su i odlična namirnica za ublažavanje zatvora stolice.
WebMD objašnjava da su kokice pune vlakana, čega mnogi nisu svesni. Vlakna čine da se hrana kreće kroz creva.
Banane
Banane su bogate kalijumom i elektrolitima, što je korisno za održavanje dobrog zdravlja organa za varenje. Ovo voće je delotvorno za lečenje gastričnih problema, jer obnavlja funkciju creva i leči dijareju. Ako imate problema sa jutarnjim pražnjenjem creva, jedite cele banane.
Brokoli
Brokoli sadrži sulforafan, supstancu koja poboljšava varenje i sprečava prenamnožavanje nekih crevnih mikroorganizama, koji mogu da ometaju zdravo varenje, pa na taj način pospešuje brže pražnjenje creva.
Čia semenke
Čia semenke spadaju u jednu od najmoćnijih prirodnih supernamirnica. One su prepune vlakana – 3 kašike čia semenki sadrže 10 grama vlakana! Štaviše, čia semenke sadrže i druge važne nutrijente poput omega 3 masnih kiselina, kalcijuma i gvožđa. A šta je najbolje od svega? Ove semenke je više nego lako uvrstiti u ishranu u obliku ukusnih užina, kao dodatak smutijima i za posipanje salata ili ovsene kaše.
Urme
Urme su još jedna namirnica bogata vlaknima – 100g urmi sadrže 7 g vlakana. Osim što sadrže vlakna, u studijama se pokazalo da urme snižavaju nivo šećera u krvi! Dakle, kada vas uhvati želja za nečim slatkim, posegnite za nekoliko ovih ukusnih poslastica.
Ovas i ovsene mekinje
Integralne žitarice, kao što su ovas i ovsene mekinje, takođe sadrže veliku količinu vlakana. Na primer, 1/3 šolje ovsenih mekinja sadrži oko 5g vlakana, dok cela šolja kuvanih ovsenih pahuljica sadrži oko 10g. Ovas sadrži i antioksidante koji popravljaju oksidativna oštećenja u telu, pa tako pomaže da se umanji opasnost od bolesti. Činija ovsene kaše može da postane deo vaše ishrane kao ukusan doručak, dok ovsene mekinje možete da dodajete u testa za hleb ili mafine ili u domaću granolu.
Kivi
Visok sadržaj vlakana i vode u kiviju čini ga izuzetnim voćem koje će vašim crevima pomoći da se isprazne. Takođe, kivi je odličan laksativ i dovodi do stvaranja balastne mase i mekše stolice.
Jabuka
Konzumiranje jabuka može pruži olakšanje kod kontipacije zahvaljujući pektinu, dijetalnom vlaknu, koje ubrzava kretanje stolice kroz creva i ublažava simptome zatvora.
Smokve
Istraživači su otkrili da smokve hrane i usklađuju rad creva i deluju kao prirodni laksativ, zahvaljujući visokom sadržaju vlakana.
Suve šljive
Suve šljive sadrže nerastvorljiva vlakna i veoma su popularne kao prirodni lek protiv zatvora stolice. Vlakna povećavaju količinu vode u stolici, stvaraju balastnu masu i pružaju olakšanje kod konstipacije.
Jogurt i kefir
Jogurt i kefir su dve namirnice koje sadrže probiotske bakterije, za koje se kaže da poboljšavaju zdravlje organa za varenje. Preciznije rečeno, probitoski sojevi bifidobakterija (Bifidobacteria) i laktobacila (Lactobacilus), kojih ima u jogurtu, pokazali su svojstvo da poboljšavaju kvalitet stolice i vreme tranzita. Druga istraživanja su takođe pokazala da ispijanje kefira, fermentisanog mlečnog napitka, takođe poboljšava kvalitet stolice i učestalost pražnjenja creva, što za rezultat ima manje korišćenje stimulativnih laksativa kod odraslih osoba koje pate od konstipacije.
Kada je reč o jogurtu, potražite one vrste na čijim nalepnicama piše da sadrže „žive aktivne kulture“ i postavite sebi cilj od jedne porcije dnevno. Grčki jogurt spada u ovu kategoriju. U studiji, koju smo ranije pomenuli, učesnicima je davana čaša kefira nakon jutarnjeg i večernjeg obroka. Kefir možete da dodajete i u smutije!
Ove namirnice protiv zatvora ne samo da će pomoći vašem stomačiću da se bolje oseća, već će vas darovati i boljim opštim zdravljem. Nazdravimo srećnom stomaku – i telu!
Suzbijanje defekacije izaziva zatvor
Pored lošeg režima života, jedan od glavnih uzroka nastanka zatvora jeste i suzbijanje nagona za defekacijom (pražnjenjem izmeta iz zadnjeg creva).Često se, naime, dogodi da usled poslovnih obaveza, neadekvatnih sanitarnih prostorija (naročito na putovanjima), trpimo i suzbijamo nagon za defekacijomjom. Ukoliko se to često događa, prirodni nagon počinje da se gubi, stolica koja se zadržava postaje tvrda; a sama defekacija bolna i neprijatna. Pored toga što probava postaje loša javlja se i hronični zatvor a se često javljaju i hemoroidi.
Na ovaj način ulazi se u začarani krug, jer pacijent sve više izbegava defekaciju zato štoj e bolna, a stolica postaje sve tvrđa i teža za eliminaciju. U današnje vreme medicinska statistika pokazuje da svaka treća osoba ima problema sa zatvorom, a da je skoro svaki čovek kojeg barem povremeno muči loša probava potencijalni kandidat da oboli od hroničnog zatvora.
Loša probava češće muči žene
Zatvor češće pogađa žene, osobe starije od 65 godina, mada neretko nastaje i kao komplikacija posle porođaja, u postoperativnom toku i kod pacijenata koji moraju da leže. Kod osoba starijih od 65 godina prirodno slabljenje funkcije creva, udruženo sa smanjenom količinom tečnosti i hrane koju unose, prouzrokuje česte probleme koji ponekad rezultiraju svakodnevnim uzimanjem jakih laksativa.
Trudnice i porodilje pripadaju najugroženijoj grupi. Hormonske promene, naročito skok progesterona u drugom trimestru trudnoće, i veliki pritisak materice na creva u trećem trimestru, uz smanjeno kretanje, uzroci su pojave loše probave i opstipacije koja je, uglavnom, udružena sa hemoroidima. Neke trudnice kažu da su im zatvor i hemoroidi predstavljali veći problem nego sam porođaj.
I mnoga deca imaju zatvor stolice
Nažalost, sve je više i dece koja imaju lošu probav i zatvor stolice.Vrlo često se dešava da bebe nemaju stolicu i po 7 ili čak 10 dana. Probleme sa stolicom najčešće imaju deca koja konzumiraju veštačku hranu, kao i mališani koji tek prelaze na čvrstu hranu. Smatra se daje problem sa zatvorom izražen već ukoliko dete u prvoj godini života nema stolicu barem svakog drugog dana.
Kod dece uzrasta od 2 do 3 godine uobičajeno je da se pojavi zatvor u periodu kada se odvikavaju od pelena – u tom slučaju uzrok je psihičke prirode ali ponekad poprimi drastičniji tok. U takvim situacijama, ako majka ne uspeva da reši problem modifikovanim načinom ishrane i razgovorom, mora se, u krajnjoj meri, pribeći primeni blagih laksativa. Bitno je da preparat za bolju probavu koji se primenjuje kod dece bude blag, bez štetnih dejstava, te daje prirodan. Naravno, čovek je po svojoj prirodi sklon da traži prečice i lakša rešenja isto je kad je u pitanju loša probava, te najčešće poseže za laksativima, supstancama koje veštački izazivaju stolicu. Međutim, ovi preprati ne mogu trajno da reše tegobe koje izaziva loša probava – oni su u stanju da dobiju bitku, ali ne i rat! Problem je potrebno resiti u potpunosti, otkloniti njegov uzrok, a ne samo simptome.
Važno!
Jedna od osnovnih terapijskih mera za lečenje zatvora i poboljšanje probave jeste zdraviji način života. Ishrana mora biti bogata biljnim vlaknima, a siromašnija mastima i belančevinama. Savetuje se da se u ishranu, uključi što više svežeg voća i povrća i integralnih žitarica, bogatih biljnim vlaknima.I pored ubitačnog savremenog tempa života, da bi probava bila bolja potrebno je vratiti se receptima naših baka – kompotima od šljiva, suvim smokvama, suvom grožđu, lanenom semenu sa jogurtom ili kiselom zelenom voću.Da bi se poboljšala probava potrebno je piti i veće količine tečnosti, prevashodno vode, i to zdrave i čiste obične vode, jer većina drugih napitaka (kafa, sokovi, gazirani napici) izaziva dehidraciju organizma. Trebalo bi, shodno sopstvenim mogućnostima, povećati i fizičku aktivnost pošto ona u znatnoj meri utiče na – peristaltiku creva i probavu.
Laksativi lekovi protiv zatvora
Na našem tržištu trenutno se nalazi čitava paleta preparata za lošu probavu. Uglavnom su u pitanju hemijski ili biljni (sena, krušina) laksansi, koji izazivaju nadražaj creva; kao posledica toga javlja se nagon za defekacijom. Zbog mehanizma dejstva, ovi preparati imaju ograničenu primenu jer mogu izazvati bolove, grčeve i čupanja u stomaku.
Zato se u novije vreme čovek sve više okreće osmotskim laksansima i dijetarnim vlaknima kao mnogo boljem rešenju za lošu probavu. Biljna vlakna, naime, bubre u crevima i daju veći volumen fecesu, te omogućavaju mekšu konzistenciju, pa samim tim izazivaju i nagon za defekacijom. Njihova prednost sadržana je i u tome što u isto vreme deluju i kao takozvani plastifikatori stolice, odnosno omogućavaju da stolica bude mekša i lakša za eliminaciju, što je naročito važno za osobe koje imaju hemoroide.